Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Perakendede ürün kayıplarını en aza indiriyor

Editör
Abone Ol:

Sensormatic Kayıp Önleme Yönetim Hizmeti, elektronik ürün takip sistemlerinin verimliliğini artırıyor.

Mağazalarda ve marketlerde kötü niyetli kişilerin eylemleri, çalışan hataları, tedarik zincirindeki eksiklikler veya yönetimsel nedenlerden dolayı meydana gelen zararlar perakende sektörünün karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlar arasında yer alıyor. Sensormatic Küresel Perakende Sektörü Kayıp Endeksine göre, perakende sektöründe yaşanan kayıp neredeyse 100 milyar dolara ulaşıyor. Yüzde 1,98 ile en yüksek kaybın yaşandığı yerler tekstil ve aksesuar mağazaları olurken, tüketici elektroniği ve yerel zincir marketlerde bu oran yüzde 1,84’e kadar çıkıyor.

Perakende sektöründe pek çok firma ürün kayıplarının önüne geçebilmek için elektronik ürün takip sistemlerine yatırım yapıyor. Ancak, çoğu zaman yapılan yatırımın sahada çalışıp çalışmadığı veya alınan alarm sayıları merkez tarafından kontrol edilemiyor. Elektronik ürün takip sistemini bir sebeple kapatmış olan mağaza, bunu günler sonra fark edebiliyor. Bu da sistemlerin kayıp önleme konusunda etkisini azaltıyor. Sensormatic Kayıp Önleme Yönetim Hizmeti, elektronik ürün takip sistemlerinin performansının 7/24 izlenmesini sağlıyor.

En son teknolojilerin kullanıldığı bulut tabanlı Kayıp Önleme Yönetim Hizmeti sayesinde, mağazalarda ve marketlerde kullanılan cihazlar uzaktan erişim yöntemleriyle yönetilebiliyor ve bu cihazlardan elde edilen veriler kullanılarak kayıpların meydana gelme nedenleri daha iyi belirlenebiliyor. Sistem, önceden belirlenmiş standart değerlerin dışında, anormal bir durum ile karşılaşıldığında gerekli önlemlerin alınabilmesi için önceden belirlenmiş kişilere e-posta ile bildirimde bulunabiliyor. Bölge müdürü belirli bir mağazadan alınan alarm sayısı ortalamanın üzerinde ise bu durumdan anlık haberdar olabiliyor.

Sisteme bağlı tüm cihazların 7 gün 24 saat boyunca ilgili uzmanlar tarafından uzaktan proaktif bir şekilde takip edildiğini ifade eden Sensormatic CMO’su Pelin Yelkencioğlu “Herhangi bir arıza oluşması durumunda bu cihazlara anında müdahale edilebiliyor. Örneğin kablosuz erişim noktalarından biri kapandığında ya da alarm algılayıcılardan biri çalışmadığında bunu merkezde bulunan ekiplerimiz anında görüyor ve mağazada sorumlu kişiye ulaşılarak sorunu çok hızlı bir şekilde çözebiliyor ya da teknik ekiplerimize haber vererek sorunun hızlı bir şekilde giderilmesini sağlıyor. Benzer bir şekilde algılayıcının yanında sürekli alarm verilmesine neden olan bir etiket varsa ya da ‘jammer’ kullanılarak kötü niyetli kişiler tarafından algılayıcıların çalışması engellenmeye çalışılıyorsa bu durum uzaktan belirlenerek gerekli önlemlerin alınması sağlanıyor. Ayrıca cihazlar uzaktan güncellenebiliyor. Bu şekilde sistem sürekli güncel kalıyor ve daha etkin çalışıyor. Bu da yönetim ve bakım maliyetlerini büyük ölçüde azaltıyor” dedi.

Sensormatic Kayıp Önleme Yönetim Hizmeti ile toplanan veriler sayesinde mağazalar ve marketlerdeki sistemlerin sağlıklı çalışıp çalışmadığı, hangi mağazalarda ve marketlerde kayıpların yüksek olduğu ve kaybın gerçekleşme şekli dahi anlık olarak görülebiliyor. Elde edilen veriler analiz edilerek kayıpları azaltmaya yönelik daha etkili önlemler alınabiliyor. Örneğin, bir mağazada metal folyo alarmı çok fazla gerçekleşiyorsa, bununla ilgili ilave önlemler alınabiliyor. Özelleştirilebilir anlık raporlama ile mağazalara ve marketlere ilişkin raporlar farklı kategorilere ayrılarak alınabiliyor ve semt, bölge veya başka kriterlere göre mağazaların veya marketlerin performans ölçümleri kolayca karşılaştırılabiliyor. Raporlarda, genel alarm durumu, mağaza trafiği ve alarm oranı, bölgelere göre potansiyel kayıp alanları, mağazaya özel durumlar ve benzeri bilgiler yer alıyor. Öngörülü aksiyon raporları ise veriye dayalı kararlar alınabilmesine olanak tanıyarak kayıp sonuçlarında iyileşme sağlıyor.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Firmalardan

Parex, Beauty İstanbul’a katıldı

Editör

Yazar:

Geniş ürün yelpazeleri için en uygun firmalarla buluşmak isteyen 400’ün üzerinde fuar katılımcısı firmaya ev sahipliği yapan Beauty İstanbul 2021’de temizlik yardımcıları pazarının lider markalarından Parex’de yerini aldı. Parex, fuarda pratik ve yenilikçi ürünlerini katılımcı ve ziyaretçilerle buluşturdu.

Parex İhracat Direktörü Cahit Filik, “Parex olarak, dünyanın pek çok yerinde fuarlara katılmaktayız. Özellikle pandemi sürecinde fuarların iptal edilmesi, sonrasında yapılan fuarları daha önemli hale getirdi. Beauty İstanbul fuarı zaten önemli bir katılımcı ve ziyaretçi yapısına sahipti, bu vesile ile daha da talep edilir hale geldi. Biz de Parex ailesi olarak bu platformda yer almak istedik. Çeşitli kıtalardan, ülkelerden önemli alıcılarla bir araya geldik. Halen 58 ülkeye ihracat yapmaktayız, bu sayıyı yukarılara çekmek için fırsat yaratmış olduk.” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Pozitera, 15. yıldönümünde hastane sınıfı açtı

Editör

Yazar:

Perakende geliştirme hizmetleri sağlayan, sektörün öncü firmalarından Pozitera, 15. yıldönümünde örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Pozitera’nın öncülüğünde Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “hastane sınıfı” açıldı.

Pozitera, ulusal ve uluslararası birçok perakende firmasına hizmet veriyor. Satış noktalarındaki perakende ürünlerin tüketicilere ulaştırılması için çeşitli stratejiler ve çözümler sunan perakende geliştirme şirketi, 15. yılını kutluyor. Pozitera, bu çerçevede önemli bir sosyal sorumluluk projesine öncülük etti.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Hayata Renk Ver Derneği iş birliği ile yürütülen “Öğretmenim Elimi Tut” projesi kapsamında, tedavisi devam eden çocukların eğitimlerine devam edebilmeleri için Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “hastane sınıfı” hizmete girdi.

Pozitera öncülüğünde açılan hastane sınıfı, hastanede uzun süreli tedavi gören ve bu süreçte örgün eğitimlere katılamayan çocukların eğitime erişimlerini sağlayacak. Sınıfta, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görevlendirdiği öğretmenler eğitim verecek. Pozitera’nın desteği ile açılan sınıf, tedavi gören çocukların birer hasta değil, öğrenci olduklarını hatırlatmayı sağlayacak.

Özel stratejiler geliştiriyor

Pozitera, 81 il ve birçok ilçede faaliyet gösteriyor. Ayda 15 binden fazla mağaza ziyareti gerçekleştiren firma, 100’den fazla saha yöneticisi ile hizmet veriyor. Pozitera Group bünyesinde; Perakende Akademi, Perakende Digital, Pozitera Sağlık, Bir Adım Sağlık ve SNG Digital platformları bulunuyor. Perakende satış noktalarında yer alan ürünlerin bir an önce tüketicilere ulaşması için özel stratejiler geliştiren Pozitera, perakende mağazası çalışanlarını eğitiyor; kaynakları doğru kullanmak için satış noktalarına özel yenilikler sunuyor; perakende operasyonlarına uygun raporlamalar sağlıyor.

Devamını Oku

Firmalardan

İşinizi özgürleştirin!

Editör

Yazar:

Linde MH’nin 2 tondan 3,5 tona kadar taşıma kapasitesine sahip, en son teknolojiyle tasarladığı E20-E35 model akülü forkliftleri hem performans hem de dayanıklılığı bir araya getirdiği gibi tesisinizin hem iç hem de dış depolama alanlarında rahatlıkla kullanılabilmesi sayesinde gerek sizi gerekse işinizi özgürleştiriyor.

Günümüzde intralojistiğin giderek gelişmesiyle, birçok şirket sürdürülebilir enerji modelleri kullanılan ürünleri tercih etmektedir. Akülü forkliftlerin çalışma sırasında karbon ayak izinin muadil dizel motorlu veya LPG motorlu forkliftlere göre çok daha düşük olması onları çevre dostu ve emisyon standartlarına tam uygun olmalarını sağlar.

Ürünün geliştirilmesi süreci ile ilgili basına yapılan açıklamada Linde MH Ürün Müdürü Björn Walter ‘Müşterilerimizin büyük bir çoğunluğu akülü forklifti tercih etme konusunda istekli, ancak performans, dayanıklılık, yükten bağımsız operatör kabinleri ve Linde MH’nin hidrostatik transmisyonunun sunduğu ergonomik özelliklerden vazgeçme konusunda çekimser davrandıklarını ifade etti.

Walter açıklamalarına “Linde MH proje mühendisleri işte tam da bu noktada devreye girerek, güçlü, dayanıklı akülü forklift geliştirmenin sadece sürüş motorlarının gücünü artırarak elde edilemeyeceğini dizel forkliftlerin olumlu özelliklerini akülü forkliftlerin avantajları ile birleştirerek tamamen yeni bir model serisi tasarlamaya karar vermeleri ile süreç bambaşka bir boyut kazandı.” diye belirtti.

Bu bağlamda Linde MH’nin geliştirdiği 2 tondan 3,5 tona kadar taşıma kapasitesine sahip yeni nesil 1252 serisinde bulunan E20 – E35 modelleri, maksimum performans, güç ve dayanıklılığı sayesinde size zamandan ve operasyon maliyetinden kazandırır.

Kendi sınıfında en fazla ağır ticari araç yükleme/boşaltma rekoru kırmak için tasarlandı

Yeni 1252 serisi E20-E35 model akülü forkliftler, konvansiyonel ASM-Teknolojisine göre %22 daha güçlü SRM-Teknolojisine sahip sürüş motorları, daha ergonomik ve dayanıklı tasarımı sayesinde muadil rakiplerine göre %30* daha fazla kamyon yükleme/boşaltma performansı sağlarken, operasyon maliyetlerinizi de %30* oranında düşürür. Yeni 1252 serisi E20-E35 model akülü forklift ile tesisinizin hem içinde hem de dışında en zorlu şartlar da çalışırken daha yüksek performans gösterir ve operasyonel verimliliğinizi de artırırsınız.

Müşteri talep ve ihtiyaçlarına göre tasarlandı

Müşterilerin, yeni bir forkliftten tasarım açısından genel beklentileri, ergonomi, görüş açısı ve güvenlik olarak özetlenebilir.

Yeni 1252 serisi, şasiden ayrılmış bileşenler (akslar, asansör ve tilt silindirleri) operatörü darbelere ve titreşimlere karşı daha fazla koruyarak, operatörün çalışma şartlarını geliştiri. Böylece bu zorlu şartlarda uzun vardiyalar şeklinde çalışan operatörlerin yorulmadan çalışması işlerin sürdürülebilirliğini de üst seviyeye çıkarır.

Buna ek olarak, yenilenmiş tasarım, her yönde olağanüstü görüş sağlamakla birlikte, temperli cam tavan, büyük kaldırma yüksekliklerinde geniş görüş açısı nedeniyle çalışmayı kolaylaştırır. Operatör için daha iyi görüş açısı, işletmenizde birçok açıdan daha iyi iş güvenliği demektir.

Yeni seride, servis konusunda da önemli gelişmeler sağlanmıştır. Uzaktan arıza teşhisi ve ekipman yazılımı güncellemeleri servis teknisyeni olmadan tesis içinde gerçekleştirilebilir ve bu şekilde servis maliyetleri azaltılmış olur.

İsteğe bağlı enerji çözümü seçenekleri

Yeni 1252 serisinde birden çok enerji çözümü seçeneği olması ekipmanı çalıştırdığınız durum veya mekan olarak değişik enerji çözümleriyle optimum performansı yakalamanızı sağlar. Kurşun asit, lityum iyon veya hidrojen yakıt hücresi enerji sistemleri seçim olanağı sayesinde işletmenizde maksimum sürdürülebilirlik ve verimliliği yakalarsınız.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER