Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Teknosa, 10. yılında 1 milyar Dolar ciro hedefliyor

Editör
Mehmet Nane
Abone Ol:

Teknosa’nın 2009 yılı sonuçları ve 2010 yılı hedeflerinin açıklandığı basın toplantısı, Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer ve Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane’nin katılımıyla Swissôtel’de gerçekleştirildi.

Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, toplantının başında yaptığı açılış konuşmasında, 2009 yılının tüm dünyada ve Türkiye’de zor geçtiğinin altını çizdi. Türkiye’deki durumu rakamlarla ifade eden Dinçer, “%6’lar seviyesinde ekonomik daralma, gençler arasında %20’lere varan işsizlik, devletin 50 milyarı aşan bütçe açıkları, diplerde sürünen tüketici güven endeksi… Artık bunların hepsini unutmak ve 2010 yılına umutla bakarak yatırım yapmak, istihdam yaratmak, ekonomik büyümeye katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

300 milyar TL’lik büyüklük

Türkiye ekonomisinde özel tüketimin GSYİH’nın yüzde 70’inden fazlası gibi önemli bir paya sahip olduğunu söyleyen Dinçer, perakende sektörünün ekonominin tüketici tarafından görünen yüzü olduğunu belirtti. Dinçer şöyle devam etti:

“Özel tüketim bizim işimiz. Ekonomik büyüme bizim işimiz. Yatırım, istihdam bizim işimiz. Perakende sektörü 300 milyar TL’yi aşan büyüklükte. Bunun ancak üçte biri modern, geri kalan bölümü ise geleneksel perakendecilere ait. Modern perakendenin merkezinde tüketici var. Modern perakende daha keyifli bir alışveriş ortamı, daha kaliteli ürünler, daha geniş seçenek, daha ucuz fiyatlar demek. 21. yüzyıla yaraşır tüketim demek.

Perakende sektörü müthiş yapısal bir dönüşüm içinde. Yaşanan bu dönüşüm çok önemli, çünkü bu yeni alışveriş merkezlerine, yeni mağazalara yatırım demek, işsizlik oranı %20’lere varmış genç nüfusun istihdamı demek, vergi toplanması demek, ekonominin kayıt altına alınması, ülke kalkınması için herkesin taşın altına elini koyması demek. Bu dönüşüm Türkiye’de ekonominin gelişmesi, refah düzeyinin artması için bir ön şarttır. Herkes bu gerçeği görmeli.”

2009 yılının perakende sektörü açısından parlak geçmediğini vurgulayan Dinçer, ekonomik daralmanın yüzde 6’ları aştığını, özel tüketimin ise yüzde 4 kadar gerilediğini anlattı. Dinçer, ancak bu durumun modern perakendecilerin Türkiye’nin geleceğine olan inancını azaltmadığına dikkat çekerek, 2009 yılında modern perakendecilerin satışlarındaki, kâr oranlarındaki büyük baskıya rağmen satış alanlarını tam yüzde 16 oranında artırdığını kaydetti.

“Büyük dalgalar büyük kaptanlar yaratır”

Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, basın toplantısında yaptığı konuşmada 2010’da Teknosa’nın kuruluşunun 10’uncu yıl dönümünü kutladıklarını belirtti. 2000 yılında Türkiye’de bir ilk olarak kurulan Teknosa’nın, tüketiciyi teknoloji marketlerle tanıştırdığının ve yeni bir sektör yarattığının altını çizen Nane, konuşmasına şöyle devam etti; “Böyle bir yatırımın “tutmayacağı” düşünülen dönemde “Herkes için teknoloji” diyerek yola çıktık ve 10 yılda bir mucize yarattık. Her geçen yıl büyüdük, rakiplerimizle değil, kendi başarılarımızla yarıştık.”

Teknosa’nın kuruluşuna rastlayan dönemde de Türkiye’nin büyük bir krizden geçtiğini anımsatan Mehmet Nane, Teknosa’nın krizde büyümeyi başarmış bir şirket olduğunu ve büyük dalgaların büyük kaptanlar yarattığını vurguladı. Nane, 2000 yılında üstlendikleri sektör kaptanlığı unvanını zorlu geçen 2009 yılında da sürdürdüklerini açıkladı.

Ekonomik kriz ile yüzde 13 seviyesinde daralan pazarda, Teknosa’nın büyük bir ivme yakalayarak büyümeye devam ettiğini belirten Nane, “2008 yılında yüzde 12 olan pazar payını 2009’da yüzde 30’un üzerinde artırarak yüzde 16 düzeyine çıkarttık. Teknosa’nın pazar payında meydana gelen yükselişle birlikte, 2009’da yaşanan fiyat düşüşlerine rağmen, ciromuzu yüzde 15 oranında artırdık” dedi.

Teknoloji marketlerinde yapılan her 100 liralık satışın 2008 yılında yüzde 44’ünün Teknosa’da gerçekleştiğini, bu oranı 2009’da yüzde 50’ye çıkarttıklarını belirten Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, sözlerine şu şekilde devam etti: “Ürün gamlarına baktığımızda birçok segmentin pazarda satış adetleri düşerken, Teknosa’nın satış adetlerinde artış olduğunu görüyoruz. Tüketici elektroniği ve fotoğraf makinesi satışlarında geçen yıl yaşanan yüzde 18.9’luk düşüşe karşın, Teknosa’da bu segmentlerde satış oranımız yüzde 18.9 yükseldi. Yine bilgisayar ve donanımlarına ait satışlar, 2009 senesinde yüzde 8,9 gerilerken, aynı ürün grubunda Teknosa’nın satışları yüzde 20’nin üzerinde artış gösterdi. Cep telefonunda yüzde 12 civarında küçülmeye karşın bizim cep telefonu segmentindeki satışlarımız yüzde 10’a yakın arttı.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

A101, bir ilke daha imza attı

Editör

Yazar:

Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde faaliyet göstererek, 11.000’den fazla marketiyle en yaygın perakende zinciri unvanını elinde tutan A101, meyve ve sebzeyi en taze haliyle ülkenin her yerindeki müşterilerine ulaştırma hedefiyle 2020 Mayıs ayından itibaren faaliyet gösteren Antalya Meyve Sebze Deposu ile uluslararası standartlarda başarıya imza attı.

İlk kurulduğu günden itibaren A101 meyve sebze deposuna gelen ürünlerin kalite kontrol aşamaları, depoya gelen ve depodan çıkan tüm lojistik araçlarının iklimlendirme ve diğer teknik özelliklerinin takibi, depolama hijyen ve ısı koşullarının sağlanması ve tedarik zincirini etkileyen tüm noktalar uçtan uca, A101 kalite standartlarına uygun şekilde takip edilmekte ve sürekli izleniyor.

Uluslararası başarıya ve A101’in kaliteye verdiği öneme dikkat çeken A101 Meyve Sebze Genel Müdürü Gürol Kıraç “Üreticilerimize en yakın noktada kurduğumuz A101 Antalya Meyve Sebze Depomuzun iki yıl gibi kısa bir zamanda, uluslararası standartlara kavuşması ve “BRCGS Uluslararası Depolama ve Tedarik Zinciri Güvenliği” sertifikası alması, hayata geçirdiğimiz projelerimizin ne kadar doğru bir noktada olduğunu bizlere gösteriyor. En taze ve en kaliteli meyve sebzeyi, en uygun fiyatlarla müşterilerimize en yakın noktalarda satışa sunmak bizim en önemli motivasyonumuzdur. Bu sebeple almış olduğumuz bu belgenin müşterilerimiz açısından da son derece kıymetli ve önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ürünlerin kalitesinden ve tüm tedarik koşullarından müşterilerin emin olmasının ve düzenli olarak uluslararası bir firma tarafından bu operasyonun takip edilebilir olmasının müşteriler için oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Kıraç, A101’in uygun fiyatlarla Avrupa standartlardaki kaliteyi müşterilerine ulaştırmaya devam edeceğini belirtti.

A101’in bu başarısının arkasındaki büyük ekibe de dikkat çeken Kıraç, “Bu başarının arkasında işlerine gönülden bağlı, her biri alanında eğitimli, deneyimli ve hırslı bir ekip var. Önümüzdeki süreçte ekibimizle birlikte, ülkemizin diğer üretim bölgelerinde kurmayı planladığımız yeni meyve sebze depolarımızla, tedarik zincirimizi daha da güçlü hale getirmeyi hedeflemekteyiz” diyerek şirketin bu konudaki gelecek planlarından da bahsetti.

İngiliz Perakendeciler Birliği tarafından geliştirilen ve kısa bir süre sonra tüm dünyada geçerli hale gelen gıda güvenliği standardı BRCGS (Brand Reputation Through Compliance Global Standard); perakendeciler ve gıda üretimi yapan marka sahiplerinin, güvenlik ve kalite ile ilgili gerekli özeni göstermesini ve gıda üretim tesislerinde minimum hijyen standardını hayata geçirmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Dünya üzerinde 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteren BRCGS’in, yaklaşık 30 bin sertifikalı firması bulunmaktadır.

Devamını Oku

Firmalardan

1000 bayiye ulaşmayı hedefleyen CarrefourSA, yola çıktı

Editör

Yazar:

Türkiye genelinde 41 ilde 800’ü aşkın mağazasıyla yılda 140 milyon müşteriye dokunan Carrefour Grup ve Sabancı Holding iştiraki CarrefourSA, “Doğrusu CarrefourSA’da” mottosuyla sürdürdüğü büyüme hikayesini esnaf ve girişimcilerle güçlendiriyor.

Fiziksel mağazaların yanı sıra Carrefoursa.com ile dijitalden ve tekneleriyle denizden de hizmet sunan perakendenin öncü markası bu kez de yola çıkan müşterileri için harekete geçti. Son iki yıldır bayilik sistemiyle hizmet ağını genişleten CarrefourSA, artık akaryakıt istasyonlarındaki yerini alacağını açıkladı. Bu yeni girişimin ilk adresi ise Tekirdağ, Marmara Ereğlisi oldu.

Yolda olanlara 7/24 CarrefourSA hizmeti

Yerli esnaf ve girişimciye destek olma politikasıyla market ağını genişletmeye devam eden CarrefourSA, mini konseptiyle büyüyeceği akaryakıt istasyonları bayilik sisteminin ilkinin açılışını gerçekleştirdi. Marmara Ereğlisi’nde 7/24 hizmet veren akaryakıt istasyonunda yaklaşık 100 metrekare büyüklüğündeki alanda hizmete başlayan CarrefourSA, öz markalı ürünlerin de dahil olduğu 2300 ürün çeşidiyle yoldaki müşterilerine ulaşacak.

Bu açılışa ilişkin konuşan CarrefourSA İcra Kurulu Üyesi Bulut Batum, müşterilere doğru ürünü, doğru hizmet kalitesi ve fiyatla her noktadan temin etmeyi sürdürmek yolunda bir adım daha atmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. “Bir taraftan yeni market yatırımlarımıza devam ederken, diğer taraftan küçük esnafımızı destekleyen bayilik sistemimizle Türkiye’deki büyüme ivmemizi güçlendiriyoruz.  Türkiye’nin dört bir yanındaki girişimcileri desteklemek amacıyla yola çıktığımız bayilik sistemimizle, müşterilerimizin bize en kolay şekilde ulaşmasını sağlarken, yerli girişimciye kârlı bir yatırım imkanı sunuyoruz” diyen Batum, sözlerine şöyle devam etti: “Bakkal ve küçük marketlerin yanı sıra bu sisteme akaryakıt istasyonlarını eklememiz, sistemin herkes tarafından ve her noktadan erişilebilirliği için önemli bir kırılma noktası. Bu önemli adım aynı zamanda 3 yıl sonunda 1000 bayiye ulaşma hedefimizdeki kararlılığımızı da ortaya koyuyor.”

Kendi başarı hikayesini yazmak isteyen girişimciler için bu sistemin değerli bir fırsat olduğunu da vurgulayan Bulut Batum, “Carrefour, 2023’te Türkiye’de 30, dünyada ise 60 yılını dolduracak. Bu önemli tecrübeyi, ‘Doğrusu CarrefourSA’da’ mottomuzla ülkemizin her noktasına ulaştırmak öncelikli amacımız. Şu an bayilik sistemi ile Türkiye’nin 27 iline ulaştık. CarrefourSA olarak bugün 41 şehirdeyiz. Bu rakamı artırmaya ve daha fazla girişimciyi ailemizin bir parçası olarak konumlandırmaya odaklandık” diye ekledi.

Devamını Oku

Firmalardan

Londra ofisiyle Batı Avrupa Bölgesi’ndeki büyümesini hızlandıracak

Editör

Yazar:

REM People, yurtdışı büyüme hamlesini hızlandırdı. REM People, İstanbul ve Dubai’nin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’daki ofisinin resmi açılışını yaptı. Halen 50’den fazla ülkede, alanında lider 120 kuruma hizmet veren REM People, Avrupa’daki şirketlere de verimlilik kazandırıyor.

Markaların ürün yolculuklarını takip etmelerini sağlayarak verimliliklerini artırdıklarını belirten REM People CEO’su Bülent Peker, yurtdışı stratejisi hakkında şöyle konuşuyor: “Türkiye ve dünyada sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak İstanbul ve Dubai merkezlerimizle şimdiye kadar 50’den fazla ülkede sektör devlerinin sahadaki gözü, kulağı olduk. Geliştirdiğimiz yüzde 100 yerli yazılım çözümlerimizle yapay zeka ve derin öğrenme yoluyla kurumların verimliliklerini artırıyoruz. Anlık görüntü tanıma teknolojimizle saha satış ekiplerinin çektiği fotoğraflar analiz ediliyor ve reyonlardaki ürünler gözleniyor. Yapay zekanın ilerisine geçerek derin öğrenme ile analizler yapıyoruz. Bu analizler müşterilerimizin daha hızlı aksiyon alması için kullanılıyor. Söz konusu çözümlerle global bir marka olma yolunda Londra ofisimizle de Orta ve Batı Avrupa’daki varlığımızı artırmayı hedefliyoruz.”

REM People, 2015 yılından bu yana yapay zekâ tabanlı çoklu kanal perakende uygulama yönetimi çözümleri sunuyor. REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik perakendecilerin performanslarını faaliyet gösterdikleri tüm kanallarda takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. REM People, müşterilerinin perakende uygulamalarını ve mağazacılık operasyonlarını, tanzim/teşhir uygulama performanslarını offline, online ve basılı kanallarda izleyerek ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı oluyor.

Devamını Oku

POPÜLER