Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

200 firmamız Anuga’da gövde gösterisi yaptı

Editör
Abone Ol:

anuga2İTO’nun yaklaşık 200 gıda firması ile Köln’de Anuga 2009 Fuarı’nda gerçekleştirdiği gövde gösterisi, büyük ilgi gördü.

Fuara katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin tarımsal potansiyelinden çekinen AB ülkelerinin et ve süt ürünlerinde olduğu gibi tarife dışı engeller çıkararak Türkiye’nin tarımsal ihracatını engellemeye çalıştığını söyledi.

Anuga 2009’a Türkiye milli katılımını İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş organize etti.

Türkiye’nin asıl avantajının sebze-meyvede olduğunu anlatan Bakan Eker, “Özellikle batıda sağlıklı beslenme bilincinin artmasına bağlı olarak sebze ve meyve tüketimine bir yöneliş var” dedi. Eker, 2012’de GAP gibi projelerin bitmesiyle Türkiye’nin bir gıda üssü olacağını ve dünya gıda dengelerini etkileyeceğini kaydetti.

Tarımı ekonomik bir sektör haline getirmek için çalıştıklarını anlatan Eker, obezitenin artmasının baklagile yönelişi hızlandırdığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Baklagilin gen merkezinin ise Anadolu olması bizi avantajlı bir konuma taşıyor. Bu avantajı daha iyi kullanmak için dünyanın üçüncü büyük gen bankasını Ankara’da kuruyoruz.”

Konvansiyonel pazar için Avrupa ile kıyasıya rekabet eden Türkiye, helal gıda pazarı için de ayrı bir cepheden mücadele veriyor. Helal gıdayı sadece Müslümanların değil, Hollandalıların da talep ettiğini açıklayan İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, bunun gerekçesini şöyle açıkladı: “Hollanda’da helal gıdaya yıllık talep 3 milyar dolara ulaşıyor. Çünkü Hollandalılar, gıda güvenliğine oldukça duyarlılar ve helal ürünleri de saf ve sağlıklı buluyorlar.”

GİMDES’in Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, Dünya Helal Konseyi 2010 zirvesinin GİMDES organizesi ile İstanbul’da yapılacağını açıkladı.

Eker, Türkiye’de et fiyatlarının yüzde 50’ye yakın bir oranda artmasında İran’ın hayvancılığa verdiği desteğin etkili olduğunu söyledi. Hayvancılıkta maliyetin önemli bir kısmını yemin oluşturduğunu ve İran’ın da buna yönelik yeni bir destek programı başlattığını ifade eden Mehdi Eker, “Hayvancılığa yüksek destek veriyor. Özellikle Doğu bölgemizden hayvanlar oraya gidiyor. Fiyatlar da yükseliyor” diye konuştu. TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz da, “Fiyatlar yükselmeye devam edecek, çünkü arzda sıkıntı sürüyor. Bu durum kurbanlık fiyatlarına da yansıyacak” değerlendirmesini yaptı.

 

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER