Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Beyaz et sektörü AB pazarında iddialı

Editör
Abone Ol:

Beyaz et sektörü AB pazarında marka olmanın hesabını yapıyor. Avrupa Birliği’ne işlenmiş kanatlı et ihracatı yapmak için entegre üretim yapan 7 firma, AB Komisyonu Sağlık ve Tüketici Genel Müdürlüğü’nden (DG-SANCO) gerekli izinleri alarak ihracata başlamıştı. Elde edilen bu başarı sektördeki pek çok beyaz et üreticisini de harekete geçirdi. Beyaz et üreticileri için moral olan bu gelişme, yeni pazarlar bulma ve AB pazarında tutunma anlamında önem taşıyor. Sektör temsilcileri işlenmiş etin yanında taze et ihracatı için de umutlu.

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) ve Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) öncülüğünde, sektördeki ihracatçı firmalar bir araya gelerek AB’ye ihracat için sektör temsilcilerini bilgilendirdi. ‘İleri İşlenmiş Kanatlı Eti Ürünlerinin AB’ye İhracatı, Mevcut Durum ve İleriye Dönük Düzenlemeler’ konulu toplantıya beyaz et üreticisi ve AB’ye ihracat hedefleyen firma yetkilileri büyük ilgi gösterdi.

Toplantıya katılan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü (KKGM) Daire Başkanı Hamit Demirtaş, yaptığı konuşmada kanatlı et ürünlerinin AB’ye ihracatı için alınan ihracat izninin, işlenmiş ürünler için geçerli olduğunun altını çizerek taze et ihracatına yönelik çalışmaların sürdüğünü ve bu alanda yapılan görüşmelerin olumlu yönde olduğunu belirtti.

DTM Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Tulu Gürakan, kanatlı et ve ürünleri pazarında AB için Brezilya ve Tayland’ın açık ara en önemli tedarikçiler olduğunu ifade etti. Türkiye’nin aldığı ihracat izninin şu aşamada önemli bir başarı olduğunu söyleyen Gürakan, ilerleyen dönemlerde AB pazarlarında Türk firmalarının öne çıkacağını kaydetti.

Beyaz et sektörünün en önemli üretici derneği olan BESD-BİR adına konuşan Doç Dr. Erol Sengör de mevcut durum ve ileriye dönük düzenlemeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Türkiye’de sektörün gelişmişlik açısından dünyadaki rakiplerinin dikkatini çektiğini anlatan Sengör, “İşlenmiş kanatlı et ürünlerinin AB’ye ihracatında 7 firmamız için gerekli izinlerin alınmasını önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Sektörün potansiyeli açısından daha ileri adımlara ihtiyaç vardır. Özellikle sektörel teşviklerin arttırılarak rekabet gücümüzün daha üst seviyelere çıkarılması gerekiyor” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER