Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

‘Esnaf hipermarketle rekabet edemiyor’

Editör
mehmet_ali_susam_200
Abone Ol:

CHP izmir Milletvekili ve MYK Üyesi Mehmet Ali Susam, “Küçük işletmelere vergi avantajı getirilmeli, krediye ulaşma imkanlarını güçlendirecek önlemler alınmalı” diye konuştu.

Mehmet Ali Susam, “Bugünün ahileri olan ve ekonomik krizden en çok etkilenen esnaf-sanatkârlar ihmal ediliyor” dedi.

CHP İzmir Milletvekili ve MYK Üyesi Mehmet Ali Susam, Meclis’te yaptığı konuşmada Ahilik Haftası’na değinerek, “Bugünün ahileri olan esnaf ve sanatkar, hipermarketlerin haksız rekabeti ve ekonomik kriz koşulları altında inim inim inliyor. Bu haftalarda sadece kutlama yapılarak geçiştirilemez. Esnafın beklediği yasal düzenlemeleri Meclis’e getirmeniz gerekir” diye konuştu.

Susam, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Borçlar Kanunu’nun görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada Ahilik Haftası’na değindi.
Türkiye’nin en borçlu kesimlerinden birinin esnaf ve sanatkar olduğunu hatırlatan Susam, “Türkiye’nin her yerinde komiteler kuruldu, Ahilik Haftası kutlanıyor. Ancak ahilerin bugünkü temsilcisi olan esnaf ve sanatkarlar, AK Parti iktidarında hiç olmadıkları ölçüde ihmal edildiler. Esnafın beklediği Hipermarket Yasası gibi düzenlemeler yapılmadığı gibi, yapılan yasalarda da esnaf ve sanatkar hep ihmal edildi. Ar-Ge Yasası ve TOBB Yasası ile esnaf yasası arasındaki farklar bunun en net örnekleridir. Hükümetin yaptığı tüm yasal düzenlemelerde bu anlayış kendini göstermiştir” dedi.
Ahiliğin, sanatın, ticaretin, mesleğin iyi ahlak, doğruluk, dürüstlük içinde yapılması ve bilginin kullanılmasını öğreten bir felsefe olduğunu ifade eden Susam, “Ahilik, Osmanlı’dan da önce Anadolu’da vardı. Moğol istilasında Anadolu’yu bir arada tutan ahiler, içlerinden Orhan Gazi’yi de çıkardı, Osmanlı’yı devlet yaptı” diye konuştu.
Halk arasmda “Hipermarket Kanunu” olarak bilinen ‘Perakende Piyasasını Düzenleme ve Denetleme Kanunu’nun 2.5 yıldır meclis gündeminde bekletildiğini hatırlatan Susam, “Açılan yabancı mağazalar elektronikte, mobilyada, tekstilde, gıdada esnaf ve sanatkarı yok ediyor. Esnaf hem krizin hem de büyük mağazaların haksız rekabeti karşısında inim inim inliyor. Ahilik Haftası kutlamalarında bu toplumun belkemiği, en fazla istihdam sağlayan kesiminin karşısına ne yüzle çıkacak, onlara ne diyeceksiniz” diye konuştu.

Mayıs 2008’de Meclis’e sunduğu yasa önerisini hatırlatan Susam, “Avrupa’daki benzerleri gibi hipermarketlerin şehir içinden uzaklaştırılmasını, çalışma gün ve saatlerinin kısıtlanmasını, yasadışı biçimde çalıştırılan servis araçlarının faaliyetlerinin durdurulmasını öngörmüştük. Yasa önerisi, ayrıca hipermarketlerin anlık indirim gibi müşteriyi yanıltmaya yönelik kampanyalarla, sanayiciyi baskı altına alan ödeme koşullarına denetim getiren düzenlemeleri içermekteydi” dedi.
Esnaf ve sanatkarın istihdamın yanı sıra mesleki eğitim sağladığını da söyleyen Susam, “Esnaf veresiye verir, ihtiyaç sahibi olduğunu bildiği kişileri korur, karnını doyurur. Toplumun emniyet supabıdır. Bu nedenle küçüklere vergi avantajı getirilmeli, esnaf ve sanatkarın kurduğu satın alma, pazarlama ve lojistik şirketler desteklenmeli, kümelenmesi teşvik edilmelidir. Uygun koşullarda krediye ulaşma imkanlarını güçlendirecek tedbirler alınmalı, KOSGEB desteklerinden daha fazla yararlanmaları sağlanmalıdır. Çağın gerektirdiği eğitime sahip olmaları amacıyla gerek mesleki teknik eğitim, gerekse işletme, pazarlama gibi eğitimleri özendirilmelidir. Yaşadıkları muhasebe dezavantajı ortadan kaldırılmalı, şahıs işletmeleri de işleri nedeniyle yaptıkları harcama kalemlerini vergiden düşebilmelidir” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Asır Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Ramazan Ulu vefat etti

Editör

Yazar:

Yaklaşık bir ay önce beyin kanaması geçirip Samsun Devlet Hastanesinde yoğun bakıma alınan Ramazan Ulu dün hayata gözlerini yumdu.

Snowy marketler zinciri yönetim kurulu başkanı Ramazan Ulu, İstanbul PERDER’in 5. ve 6. dönem başkanlığını da yapmıştı.

Retail Türkiye olarak merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
Cenaze namazı ve mezarlık için Snowy Market Ulu Kardeşler tarafından bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Devamını Oku

Genel Haberler

PLAT üyeleri “Talks” etkinliğinde buluştu

Editör

Yazar:

21 Eylül günü Mihrabat Korusu’nda gerçekleşen organizasyona BİM CEO’su Haluk Dortluoğlu, Ülker CEO’su Mete Buyurgan gibi sektörün önde gelen isimleri ve PLAT Derneği üyeleri katıldı. Katılımın yüksek olduğu etkinlikte, açılış konuşmasını gerçekleştiren PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, katılımcılara teşekkür ettikten sonra sanayicilerin üretime, yatırıma ve inovasyona odaklanması gerektiğinin altını çizdi.

Bir önceki etkinlikte seçim öncesi ve sonrası ekonomi konusunda değerlendirmelerde ve çeşitli tahminlerde bulunan Ekonomist Dr. Hakan Özerol, bu etkinlikte de önümüzdeki dönemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. IMF, OECD, Dünya Bankası gibi kurumların ve çeşitli derecelendirme şirketlerinin tahmin raporlarından hareketle piyasa değerlendirmesi yapan Dr. Hakan Özerol, özellikle dövizin ve enflasyonun yönüyle ilgili tahminlerde bulundu. Yeni dönemde ekonominin iyi işaretler verdiğini belirten Özerol, mevcut politikaların sürdürülmesi halinde gelecekte olumlu sonuçlar vereceğinin altını çizdi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER