Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

‘Esnaf hipermarketle rekabet edemiyor’

Editör
mehmet_ali_susam_200
Abone Ol:

CHP izmir Milletvekili ve MYK Üyesi Mehmet Ali Susam, “Küçük işletmelere vergi avantajı getirilmeli, krediye ulaşma imkanlarını güçlendirecek önlemler alınmalı” diye konuştu.

Mehmet Ali Susam, “Bugünün ahileri olan ve ekonomik krizden en çok etkilenen esnaf-sanatkârlar ihmal ediliyor” dedi.

CHP İzmir Milletvekili ve MYK Üyesi Mehmet Ali Susam, Meclis’te yaptığı konuşmada Ahilik Haftası’na değinerek, “Bugünün ahileri olan esnaf ve sanatkar, hipermarketlerin haksız rekabeti ve ekonomik kriz koşulları altında inim inim inliyor. Bu haftalarda sadece kutlama yapılarak geçiştirilemez. Esnafın beklediği yasal düzenlemeleri Meclis’e getirmeniz gerekir” diye konuştu.

Susam, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Borçlar Kanunu’nun görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada Ahilik Haftası’na değindi.
Türkiye’nin en borçlu kesimlerinden birinin esnaf ve sanatkar olduğunu hatırlatan Susam, “Türkiye’nin her yerinde komiteler kuruldu, Ahilik Haftası kutlanıyor. Ancak ahilerin bugünkü temsilcisi olan esnaf ve sanatkarlar, AK Parti iktidarında hiç olmadıkları ölçüde ihmal edildiler. Esnafın beklediği Hipermarket Yasası gibi düzenlemeler yapılmadığı gibi, yapılan yasalarda da esnaf ve sanatkar hep ihmal edildi. Ar-Ge Yasası ve TOBB Yasası ile esnaf yasası arasındaki farklar bunun en net örnekleridir. Hükümetin yaptığı tüm yasal düzenlemelerde bu anlayış kendini göstermiştir” dedi.
Ahiliğin, sanatın, ticaretin, mesleğin iyi ahlak, doğruluk, dürüstlük içinde yapılması ve bilginin kullanılmasını öğreten bir felsefe olduğunu ifade eden Susam, “Ahilik, Osmanlı’dan da önce Anadolu’da vardı. Moğol istilasında Anadolu’yu bir arada tutan ahiler, içlerinden Orhan Gazi’yi de çıkardı, Osmanlı’yı devlet yaptı” diye konuştu.
Halk arasmda “Hipermarket Kanunu” olarak bilinen ‘Perakende Piyasasını Düzenleme ve Denetleme Kanunu’nun 2.5 yıldır meclis gündeminde bekletildiğini hatırlatan Susam, “Açılan yabancı mağazalar elektronikte, mobilyada, tekstilde, gıdada esnaf ve sanatkarı yok ediyor. Esnaf hem krizin hem de büyük mağazaların haksız rekabeti karşısında inim inim inliyor. Ahilik Haftası kutlamalarında bu toplumun belkemiği, en fazla istihdam sağlayan kesiminin karşısına ne yüzle çıkacak, onlara ne diyeceksiniz” diye konuştu.

Mayıs 2008’de Meclis’e sunduğu yasa önerisini hatırlatan Susam, “Avrupa’daki benzerleri gibi hipermarketlerin şehir içinden uzaklaştırılmasını, çalışma gün ve saatlerinin kısıtlanmasını, yasadışı biçimde çalıştırılan servis araçlarının faaliyetlerinin durdurulmasını öngörmüştük. Yasa önerisi, ayrıca hipermarketlerin anlık indirim gibi müşteriyi yanıltmaya yönelik kampanyalarla, sanayiciyi baskı altına alan ödeme koşullarına denetim getiren düzenlemeleri içermekteydi” dedi.
Esnaf ve sanatkarın istihdamın yanı sıra mesleki eğitim sağladığını da söyleyen Susam, “Esnaf veresiye verir, ihtiyaç sahibi olduğunu bildiği kişileri korur, karnını doyurur. Toplumun emniyet supabıdır. Bu nedenle küçüklere vergi avantajı getirilmeli, esnaf ve sanatkarın kurduğu satın alma, pazarlama ve lojistik şirketler desteklenmeli, kümelenmesi teşvik edilmelidir. Uygun koşullarda krediye ulaşma imkanlarını güçlendirecek tedbirler alınmalı, KOSGEB desteklerinden daha fazla yararlanmaları sağlanmalıdır. Çağın gerektirdiği eğitime sahip olmaları amacıyla gerek mesleki teknik eğitim, gerekse işletme, pazarlama gibi eğitimleri özendirilmelidir. Yaşadıkları muhasebe dezavantajı ortadan kaldırılmalı, şahıs işletmeleri de işleri nedeniyle yaptıkları harcama kalemlerini vergiden düşebilmelidir” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Asır Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER