Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Tüketirken kılı kırk yarıyorlar

Editör
shopping_200
Abone Ol:

Avusturyalılar satın aldıklarının arkasında neler olup bittiğini bilmek istiyor. Online alışveriş sitesi marktcheck.at’de üç bin ürünün hangi yöntemlerle elde edildiğinden bunları satan firmalara kadar sürekli güncellenen bilgiler var.

1968 küresel isyanının toplumlarda yarattığı etkilerden biri de iktidarı hedeflemeyen politikaların birey ve toplum yaşamına girmesi oldu. İnsan haklarından hayvan haklarına, çocuk haklarından kelaynak kuşlarını korumaya kadar binlerce sivil toplum örgütleri oluştu. Bu sayede bireylerin bilgi, ilgi ve yeteneklerini değerlendirebilecekleri alanlar yaratılırken diğer yandan, bu baskı grupları sayesinde yasaların ve toplumun demokratikleşmesi yolunda ileri adımlar atıldı.
Günümüzde internetin yaygınlaşması bilginin paylaşımında ve örgütlenmede yeni açılımlar yaratıyor. Bunlardan biri de Avusturya’daki online pazar denetim (Marktcheck) girişimi. Aylık tıklanma sayısı yarım milyonu geçiyor. 2004 yılında Greenpeace ve 11 benzer örgütlenmenin bileşkesi olarak oluşturuldu. Amaç tüketici bilincini zenginleştirmek.
Kadınların yönetici olarak görev aldığı bu çatı örgütü, kamuoyunun gündemine sıkça girdiğinden, çok sayıda şirket için korkulu rüya haline geldi. Bazı firmalar için ise bir avantaj. Çünkü üye sayısı 80 bine yaklaşan bu grup, satın alacakları ürünlerde çevreye duyarlılık, emek dostu bir yan, sağlıklı ve doğal olma şartı arıyor, kılı kırk yarıyor, gelişigüzel alışveriş yapmıyor. Onlar bilinçli tüketiciler…

Duyarlı tıklayıcılar

Geçen yılki verilere göre Avusturyalıların yüzde 37’si internetten alışveriş yapıyor. Bu grubun internet alışverişinde ilk tercih ettiği adres ise www.marktcheck.at oluyor. Sitenin merkezi, bilgi bankası. Çünkü sitede içecekten yiyeceğe, seyahat şirketlerinden Bolivyalı köy kooperatifi ürünlerine kadar üç bin ürünün bilgisi var. Ürünlerin hangi yöntemlerle elde edildiğinden, bunları satan firmalara kadar sürekli güncellenen bilgiler sunuluyor.
Şirketler ekolojik, hayvan korumacı, sosyal haklar yönünden işaretleniyor. Kırmızıyla işaretlenen firmalar imajları için endişelenmek zorunda bırakılıyor. Bu sayede tıklayıcılar hem vicdanlarına uygun alışveriş yapıyor hem de doğa ve insan haklarının genişlemesine destek veriyor.
Birlikteliğin sözcüsü Nina Thüllen etkinlikerini şöyle açıklıyor: “Avusturyalılar satın aldıklarının arkasında neler olup bitiyor bunu bilmek istiyor. Bizler sitemizde birçok aracı ve firma için hoş olmayan bilgiler sunuyoruz. Ürünün üreticiden kaça alındığından piyasadaki satış fiyatları farkına kadar çok çeşitli bilgi var. Bunlar bize tüketicilerden ve gıda kontrol bürolarından, sendikalardan, çevre örgütlerinden, hayvan hakları derneklerinden geliyor. Ayrıca tüketici forumunda bireysel bilgi ve eleştirilere de yer veriyoruz. Çünkü bizler alttan gelen dalgayız.”

Firmalar için avantaj

Tüketicilerin bilinçli ve kararlı tavrı nedeniyle ülkenin en büyük iki süpermarket zinciri, örgütün denetimlerine kapılarını ardına kadar açmış durumda. Site aktivistleri her an bu marketleri denetleyebiliyor. Tabii ki bu durum şirketlere avantaj kazandırıyor. Tüketici gözünde güvenilir duruma geliyor, üstelik parasız ve zahmetsiz reklam yapmış oluyorlar.
Türkiye’de de bu yönde olumlu adımlar atılıyor. Çeşitli şehirlerdeki tüketici dernekleri altı yıl önce Tüketici Dernekleri Federasyonu’nu (TÜDEF) oluşturdu. Tüketici hakkı ve bilinci için savaşıyorlar. Gündemlerinde şu anda “ortak bankomat” soygunu var. Ancak federasyon yönetiminde sadece bir kadın üye var…

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER