Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Mopaş aldı başını gidiyor

Editör
Abone Ol:

1996 yılında küçücük bir sermaye ile kurulan Mopaş, bugün İstanbul ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen marketlerinden biri haline geldi. Geçtiğimiz günlerde Akkar’ın 11 marketini daha bünyesine katarak önemli bir başarıya  imza atan Mopaş, hem bu çalışmalarını duyurmak hem de gelecekle ilgili vizyonunu tanıtmak amacıyla Byotel’de tedarikçilerine yönelik, “Bilgilendirme ve Değerlendirme” toplantısı düzenledi.

Kısa süre içinde Akkar’dan alınan Karamürsel mağazasının da hizmete gireceğini, Kurtköy ve Şerifali’de yeni mağazalar açılacağı müjdesini veren Mopaş Genel Müdürü Reşat Narman, 13 yıl önce başlayan serüvenlerini şöyle özetledi:

Mopaş Anayasası

“13 yıl önce aile fertleri marketlerini Mopaş şemsiyesi altında birleştirdi. Ana faaliyet alanımız gıda perakendeciliği. Ayrıca süt ürünleri işletmeciliği de yapıyoruz. Şarküteri ürünleri içinde bir yapılanma içindeyiz. 2010 yılında modern seracılık çalışmalarına başlayacağız. Manisa Salihli’de 100 dönümlük arazi alındı.

mopas_toplu2006 yılındaki kurumsallaşma çalışmaları sonucunda ‘Mopaş Anayasası’ oluşturuldu. Çalışmalarımıza Mopaş Anayasası yön veriyor.”

Mopaş’ın İstanbul’da 34, Kocaeli’nde 16, Bursa’da 13 ve Yalova’da 1 mağazası olmak üzere toplamda 64 şubesi bulunduğunu kaydeden Narman, “Toplamda 42 bin metrekareyiz. Bunun 16 bin metrekaresi hizmet alanıdır. 210 yazarkasamız, 1500 çalışanımız bulunuyor. Yıllık 15 milyonun üzerinde ziyaretçimiz var. Bursa’da Akmopaş olarak ayrı bir firmamız var. Kurtköy’de 15 bin metrekarelik antre depo ve genel müdürlük binamız bulunuyor. 4 bölge müdürlüğümüz, 40 kamyon, 25 servis aracı ve 15 hizmet aracı olmak üzere 80 araçlık filoya sahibiz.”

Müşteri Mopaş’ı seviyor

Mağazalarını 3 kategoriye ayırdıklarını da ifade eden Narman,şöyle devam etti:

“Birinci kategoride 600 metrekareden büyük ve 5 binin üzerinde mal satılan mağazalardan oluşuyor. İkinci kategoride 400-600 metrekare arası mağazalar ve 4 bin 500-5 bin ürün çeşidinin bulunduğu marketlerdir. Üçüncü kategoriyi oluşturan 400 metrekareden küçük marketlerde ise 4 bin 500’den az ürün satışı yapılıyor.

Ciroda manav, şarküteri ve et reyonu önemli yer tutuyor. Müşterilere Mopaş’ı neden tercih ettiklerini sorduk. Kolay ulaşım, kaliteli ürünlerin satılması, ürün çeşitliliği ve temizlik; tercih nedenlerinin başında geliyor. Müşterilerimiz, Mopaş’ı kaliteli ürünler sattığı için tercih ediyor. Hafta sonları fiyat indirimleri yapıyoruz.”

1998 yılından bu yana yıllık yüzde 50 büyüdüklerini kaydeden Narman, “2008 yılı büyüme oranımız yüzde 24.87. 2009 yılı içinde ciddi bir büyüme bekliyoruz. Yıllık ortalama metrekare olarak yüzde 23.25 büyüdük. 2008 yılı metrekare büyümemiz ise yüzde 22.71 civarında gerçekleşti. Yeni satın almalarla birlikte 2009 yılında yüzde 40’dan fazla büyüyeceğiz” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER