Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Mopaş aldı başını gidiyor

Editör
Abone Ol:

1996 yılında küçücük bir sermaye ile kurulan Mopaş, bugün İstanbul ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen marketlerinden biri haline geldi. Geçtiğimiz günlerde Akkar’ın 11 marketini daha bünyesine katarak önemli bir başarıya  imza atan Mopaş, hem bu çalışmalarını duyurmak hem de gelecekle ilgili vizyonunu tanıtmak amacıyla Byotel’de tedarikçilerine yönelik, “Bilgilendirme ve Değerlendirme” toplantısı düzenledi.

Kısa süre içinde Akkar’dan alınan Karamürsel mağazasının da hizmete gireceğini, Kurtköy ve Şerifali’de yeni mağazalar açılacağı müjdesini veren Mopaş Genel Müdürü Reşat Narman, 13 yıl önce başlayan serüvenlerini şöyle özetledi:

Mopaş Anayasası

“13 yıl önce aile fertleri marketlerini Mopaş şemsiyesi altında birleştirdi. Ana faaliyet alanımız gıda perakendeciliği. Ayrıca süt ürünleri işletmeciliği de yapıyoruz. Şarküteri ürünleri içinde bir yapılanma içindeyiz. 2010 yılında modern seracılık çalışmalarına başlayacağız. Manisa Salihli’de 100 dönümlük arazi alındı.

mopas_toplu2006 yılındaki kurumsallaşma çalışmaları sonucunda ‘Mopaş Anayasası’ oluşturuldu. Çalışmalarımıza Mopaş Anayasası yön veriyor.”

Mopaş’ın İstanbul’da 34, Kocaeli’nde 16, Bursa’da 13 ve Yalova’da 1 mağazası olmak üzere toplamda 64 şubesi bulunduğunu kaydeden Narman, “Toplamda 42 bin metrekareyiz. Bunun 16 bin metrekaresi hizmet alanıdır. 210 yazarkasamız, 1500 çalışanımız bulunuyor. Yıllık 15 milyonun üzerinde ziyaretçimiz var. Bursa’da Akmopaş olarak ayrı bir firmamız var. Kurtköy’de 15 bin metrekarelik antre depo ve genel müdürlük binamız bulunuyor. 4 bölge müdürlüğümüz, 40 kamyon, 25 servis aracı ve 15 hizmet aracı olmak üzere 80 araçlık filoya sahibiz.”

Müşteri Mopaş’ı seviyor

Mağazalarını 3 kategoriye ayırdıklarını da ifade eden Narman,şöyle devam etti:

“Birinci kategoride 600 metrekareden büyük ve 5 binin üzerinde mal satılan mağazalardan oluşuyor. İkinci kategoride 400-600 metrekare arası mağazalar ve 4 bin 500-5 bin ürün çeşidinin bulunduğu marketlerdir. Üçüncü kategoriyi oluşturan 400 metrekareden küçük marketlerde ise 4 bin 500’den az ürün satışı yapılıyor.

Ciroda manav, şarküteri ve et reyonu önemli yer tutuyor. Müşterilere Mopaş’ı neden tercih ettiklerini sorduk. Kolay ulaşım, kaliteli ürünlerin satılması, ürün çeşitliliği ve temizlik; tercih nedenlerinin başında geliyor. Müşterilerimiz, Mopaş’ı kaliteli ürünler sattığı için tercih ediyor. Hafta sonları fiyat indirimleri yapıyoruz.”

1998 yılından bu yana yıllık yüzde 50 büyüdüklerini kaydeden Narman, “2008 yılı büyüme oranımız yüzde 24.87. 2009 yılı içinde ciddi bir büyüme bekliyoruz. Yıllık ortalama metrekare olarak yüzde 23.25 büyüdük. 2008 yılı metrekare büyümemiz ise yüzde 22.71 civarında gerçekleşti. Yeni satın almalarla birlikte 2009 yılında yüzde 40’dan fazla büyüyeceğiz” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Atila Yenişen, Metro Orta Avrupa sorumlusu oldu

Editör

Yazar:

Metro Türkiye’de uzun yıllar görev aldıktan sonra yurt dışında Pakistan, İspanya ve Portekiz’de üst düzey görevlerde bulunan, Bulgaristan ve Çekya’da CEO’luk yapan Atila Yenişen, Metro Orta Avrupa sorumlusu oldu.

Yenişen, “Metro Çekya’nın CEO’su olarak hizmet etmek büyük bir onur ve ayrıcalıktı. Şirketimiz için net bir strateji ve yön belirledik. Çalışanlarımızın kendilerinin en iyisi olduğu bir bağlam ve kültür yaratmaya çalıştık. Müşterilerimizi işlerinde başarılı olmalarını sağlamak için güçlü içerik ve hizmetle durmaksızın destekledik. Her şeyden önce, Çekya toplumu için değer yaratmak üzere güvenilir bir iş ortağı olmak için çok çalıştık. Bize güvenen ve destek veren liderlerimiz, Yönetim kurulu arkadaşlarıma, Metro Çekya’nın büyük ekibine teşekkür ederim” dedi.

Orta Avrupa ülkelerinde toplam ciro yaklaşık 4.7mi ar Avro. Düsseldorf merkezli bir görev alan Yenişen, Prag’ta yaşayacak. Sorumlu olduğu ülkeler ise Metro Avusturya, Macaristan, Slovakya ile Mekro Polonya ve Çekya.

Devamını Oku

Genel Haberler

İsmar üyelerinden nostaljik buluşma

Editör

Yazar:

Türkiye perakende sektörüne 30 yıl öncesinde damgasını vuran İstanbul Marketler Birliği İSMAR’ın üyeleri geleneksel hale gelen yemekli toplantılarına bir yenisi daha ekleyerek 11 Kasım Cumartesi günü Ali Rıza Karadağ’ın ev sahipliğinde Florya Görkem Kilis Restorant’ta gerçekleşti.

Oldukça samimi ve sıcak bir ortamda geçen yemekli toplantıya ilginin de çok yoğun olduğu görüldü. İçlerinde önemli iş adamlarının da olduğu gruptan yeni bir ticari birliktelik çıkar mı bilinmez ama bu örnek dostluğun daha uzun yıllar devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Organizasyonda emeği geçen ortaklardan birinin verdiği bilgiye göre bundan sonraki toplantılarda ekonomi, sosyal ve kültürel alanlarda gerek İsmar topluluğundan gerekse misafir konuklardan oluşacak söyleşi ve sohbetlerle daha da renkleneceği ifade ediliyor.

Katılımcılar:

Ayaktakiler: Fırat Karadağ, Murat Karadağ, Hasan Yalçın, Cemal Parlak, Besim Açıkgöz, Faik Karadağ, Orhan Toka, Muhsin Aslan, Metin Şakar, Ahmet Özdemir, Ünal Nayman, Nahit Kiler, Abdurrahman Kopuz, Kenan Şişeci, Şaban Ulu, Mustafa Kağan, Alirıza Şişeci, Mustafa Aslan.

Oturanlar: Mehmet Genç, Ahmet Hamdi Kanal, Halil Göktürk, Alirıza Karadağ, Metin Toka, Hüsnü Yazıcı, Fehmi Kale

Devamını Oku

Genel Haberler

Restorantlar, Michelin Yıldızı ile ödüllendirildi

Editör

Yazar:

Michelin, Michelin Rehberi İstanbul, İzmir, Bodrum’un yeni restoran seçkisini duyurmanın mutluluğunu yaşıyor. Michelin müfettişleri, 15’i İzmir’de ve 19’u Bodrum’da olmak üzere toplamda 111 restoranı rehberin yeni seçkisine dahil etti. İzmir’den 3, Bodrum’dan 2 restoran birer Michelin Yıldızı alırken, Bodrum’dan 2, İzmir’de 6 olmak üzere toplamda 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü.

İstanbul seçkisine yeni eklenen 25 restorandan 2’si birer Michelin Yıldızı alırken, 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü. Böylece İstanbul’da listeye restoran listesi 77’ye yükseldi.

Ödül töreninde yaptığı konuşmada seçkiye dair bilgiler paylaşan Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, “Müfettişlerimiz bu yıl bir kez daha İstanbul mutfak seçkisinin cazibesine kapıldı. Karma kültüre sahip bir dünya şehri olan İstanbul, klasik Türk meyhanelerinden, son moda veya uluslararası restoranlara, aynı zamanda tam anlamıyla bir mutfak deneyimi sunan rahat restoranlara kadar oldukça zengin bir gastronomik panoramaya sahip. İkinci seçkiye bu yıl eklenen 2 yeni Michelin Yıldızı da dahil olmak üzere şehrin dört bir yanına yayılmış 24 yeni restoranın yer aldığı 2024 Seçkisi, aynı zamanda gelenekleriyle de gurur duyan cesur şefler neslinin yönlendirdiği gastronomi standartlarındaki yükselişi de gözler önüne seriyor” dedi.

Poullennec, İzmir ve Bodrum ile ilgili olaraksa, “Michelin Rehberi ailesine kayda değer derecede etkili bir şekilde giriş yapan İzmir ve Bodrum’da ekiplerimiz, bu iki bölgeyi birbirinden ayıran farklılıklardan özellikle çok etkilendi. Yerel kökler, bölgeye olan bağlılık ve yerel üreticilerle kurulan güçlü bağların, İzmir ve çevresinde seçkiye giren restoranların çoğunun paylaştığı ortak özellikler olduğunu söyleyebiliriz. Michelin Yeşil Yıldızı’nın bölgedeki üç restorana verilmesi, bu güçlü bağlılığı kanıtlıyor. Bodrum ise gastronomik açıdan bütünleyici bir konsept sunuyor: Sahilde lüks ve uluslararası mekanlar yer alırken, Bodrum’un merkezi özellikle pitoresk, erişmesi kolay, küçük ve bağımsız restoranlara ev sahipliği yapıyor” diye konuştu.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER