Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Perakendia ‘terzi dikimi prensibi’ ile eğitim veriyor

Editör
perakendia1
Abone Ol:

Organize perakendenin cirolarının artmaya devam ettiği ülkemizde insan kaynaklarına verilen önemin artması ile bu konuda markalar yatırım yapmaya başladılar. Perakendenin en önemli sorunu olarak görünen insan kaynakları ve eğitim konusunda firmalar çözüm arayışına girerken karşılarına hiçde fazla alternatif çıkmıyor. Eğitim veren şirketlerin genellikle perakende sektörünü çok iyi tanımayan, bu işin içinden yetişmemiş eğitmenler kullandığını düşünen sektör profesyonelleri bir araya gelip Perakendia’yı kurdular. 2010 yılında kurulan firmanın kurucu ortakları Alper M. Türk 2000 – 2010 yılları arasında, Ayşenur Ünan ise 1999 – 2008 yıları arasında Metro Group içinde çeşitli pozisyonlarda yönetici olarak görev yaptı. Ekip perakendenin farklı alanlarında uzmanlaşmış ve işin mutfağından yetişmiş kişileri de bünyesine katarak büyüyor.

Uzun yıllar zincir mağaza perakendeciliğinde satın alma, satış ve mağaza yönetimi, bilgi işlem ve kalite gibi stratejik alanlarda profesyonel yönetici pozisyonunda çalışmış kişiler olarak perakende sektörünü çok yakından tanıyan ekip sektörün nabzını tutuyor.

Perakendia, 3 alana; eğitim, danışmanlık ve destek faaliyetlerine odaklamış durumda. Alper M. Türk, bunlar içerisinde ilk olarak eğitim alanındaki ürünlerinden şöyle bahsediyor: “Zincir mağazalar için; ’Alırken Kazanma Sanatı’, ‘Stok ve Sipariş Yönetimi’, ‘Promosyonlar Beni Değil Ben Promosyonları Yönetmeliyim’, ‘Benim Aynam Kendi Markam’, ‘Market Personelim Müşteri Kazandırır, Para Kaybettirir’, ‘Kategori Yönetimi’, ‘Zincir Mağazalarda Kalite Yönetimi’ eğitimlerimizden bazıları. Tedarikçiler için ise ‘Zincir Marketlere Giriş Anahtarı Nerede Saklı?’, ‘Zincir Marketlerde Uzun Soluklu Çalışma ve Para Kazanma Sanatı’, ‘Müzakere Sanatı: Herkes Kazanır’, ‘Satış Elemanım Satış Silahım: Satışın Temelleri’ gibi eğitimlerimiz var.

Ayrıca uzun süreli eğitim programlarımız da mevcut. Bunlar içinde en çok ilgi çekenlerden biri ‘Şarküteri Elemanı Yetiştirme Programı’. Bildiğiniz gibi şarküteri bölümü, müşteri sadakati nedeniyle zincir mağazalar açısından çok stratejik. Ancak bu bölümde yeterli bilgi ve donanıma sahip personel bulmak çok güç. Bizim programımız bu alandaki boşluğu doldurmak için çok önemli bir fırsat sunuyor. Program, başta peynir, et ürünleri, zeytin, meze gibi şarküteri tedarikçilerine de hitap ediyor. Bu firmaların bünyesindeki personelin de önemli bir eğitim gereksinimi var. Tabi ki bu alanda hiç bilgi ve tecrübesi olmayan ancak kendisine bir meslek edinmek isteyen kişiler de bu programa katılabilir. Program başlangıçta katılımcıların bilgi seviyesinin ölçüldüğü ve buna göre katılımcıların gruplandırıldığı, 9 ayrı modülden oluşan çok kapsamlı bir sertifika programı. Program içerisinde şarküteri ürün bilgisinden, reyon yönetimine, satış teknikleri ve müşteri iletişiminden mağaza ve ekip yönetimine kadar çok boyutlu bir içerik, yoğun pratik çalışmalarla destekleniyor. Katılımcılara program sonunda bir sınav yapılarak sertifika veriliyor. Ayrıca bir yerde çalışmayan ve programda başarılı olan adaylara iş bulmaları konusunda yardımcı olunuyor.”

perakendia_kutuDanışmanlık ve Proje Hizmetleri kategorisinde ise özellikle ‘Taze Gıda Tedarik Zinciri Yönetimi’, ‘Bilgi İşlem ve Teknoloji Çözümleri’, ‘Tedarikçiler İçin Zincir Marketlerle İlişki Yönetimi’ ve ‘Kalite Yönetimi’ gibi başlıklar öne çıktığına dikkat çeken Türk, “Bütünsel çözüm anlamında sunduğumuz ‘Destek Hizmetler’ kategorisinde ise; zincir market perakendeciliğinde ortaya çıkan çok farklı kurumsal istek ve gereksinimlerin karşılanmasını hedefliyoruz. Örneğin; tedarikçi denetimleri, ürün analizleri gibi kalite güvence faaliyetleri, yeni market açılış alt yapısının kurulması, mağaza içi ve dışında promosyon destekleri ya da mağaza envanter işlemleri gibi çok farklı alanlarda destek veriyoruz” diyor.

Yerel zincirler önemli bir dönemeçte

2005 yıllarından sonra market sektöründe yaşanan satın alma ve birleşmeler sonucunda uluslararası oyuncuların pazardaki etkisi ile rekabetin sertleştiğine dikkat çeken Türk “Ekonomik krizin de etkisiyle, kıyasıya fiyat savaşlarının yaşandığı dolayısıyla kar marjlarının giderek azaldığı zorlu bir dönemden geçiyoruz. Bu rekabet ortamında, özellikle ülkemizin yerel zincirleri de önemli bir dönemece girmiş bulunuyor. Yerel zincirlerimiz için bu süreçte aslında 2 seçenek var; sahip oldukları işletmeleri, -Yonca-Migros, Alpark-Carrefour örneklerinde olduğu gibi- ulusal bir zincire satmak, ya da kendi aralarında güç birliği yapmak ve ulusal zincirlerle rekabete girmek. Aslında her iki seçenek de aynı kapıya çıkıyor: Dünyadaki ve ülkemizdeki sektörel ve teknolojik gelişmeleri takip ederek piyasa şartlarına çok hızlı şekilde adapte olmalı, kaynaklarını verimli kullanmalı ve özellikle de hizmet sektöründeki en önemli silah olan çalışanlarına yatırım yapmalılar. Aksi takdirde ne ulusal bir zincir için cazip olurlar ne de kendi ayakları üzerinde durup uzun vadede rekabet edebilirler. İçinde bulunduğumuz zorlu süreçte, bu konularda başarılı olamayan yerel zincirlerin maalesef yok olup gitmesine yol açabilecek işaretler görülmektedir” diyor.

Perakendecilerin mutlaka verimlilik sağlayarak şirketlerin kendi iç kaynakları ile eğitime bütçe yaratmasının altını çizen Türk, eğitimin önemine şöyle dikkat çekiyor: “Sizin de belirttiğiniz gibi eğitim eksikliği, perakendeciler için başta satış ve imaj kaybı olmak üzere çok önemli sorunlara yol açmaktadır. Ayrıca personelin eğitimsizliği nedeniyle özellikle satınalma ve mağaza içi operasyonlardaki büyük hatalar ve verimsizlik, işverenler açısından somut ekonomik kayıplarla sonuçlanmaktadır. Örneğin; karlı satın alma anlaşması yapamama, yanlış siparişler, fire oranlarının artması, mal kabul hataları gibi… Bu nedenle, şirketler proaktif davranarak bu tür gerekçelerle para kaybetmek yerine baştan belirli bir eğitim bütçesi ayırabilir.

Aslında bu gerçekten sektör paydaşları açısından da çok önemli bir konu. Başta Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı devlet kurumları olmak üzere, eğitim konusunda sektörün farklı yöntemlerle sübvanse edilmesi bir zorunluluk. Çünkü işletmelerdeki verimsizlik, sonuçta ülke ekonomisi için de bir kayıp demek.

Sektörel STK’lar da eğitim konusunda kazan-kazan prensibiyle herkesin faydalanabileceği ortak çözümler üretebilir. Örneğin bu konuyla ilgili herkesin katkıda bulunacağı bir havuz oluşturulabilir, çok daha iyi koşullarla eğitim firmaları ile anlaşmalar yapılabilir ve böylece finansal yük dağıtılmış olur.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER