Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

PERYÖN, Anadolu’da KOBİ’lerle buluşuyor

Editör
Sevilay Pezek Yangın
Abone Ol:

PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Sevilay Pezek Yangın, 28 Nisan Dünya İş Güvenliği günü ve 4-5 Mayıs 2015 İş Sağlığı ve Güvenliği haftası dolayısıyla İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kültürünü KOBİ’lerde yaygınlaştırmak üzere yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Sevilay Pezek Yangın, 28 Nisan Dünya İş Güvenliği Günü ve 4-5 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Haftası dolayısıyla KOBİ’lerde İSG kültürünü yaygınlaştırmak üzere yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

2013’te 6331 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte KOBİ’lerin oldukça karmaşık, yeni düzenlemelerle başbaşa kaldığını söyleyen Yangın, “Kanunun küçük ve büyük işyeri ayırımını ortadan kaldırması KOBİ’ler bakımından bilinmezleri ve uygulama güçlüklerini de beraberinde getirdi. Oysa İSG kültürünün gelişmesi gereken öncelikli yerler KOBİ’lerimiz. TÜİK verilerine göre, 2014’te KOBİ’ler toplam girişim sayısının yüzde 99,8’ini, istihdamın yüzde 75,8’ini, maaş ve ücretlerin yüzde 54,5’ini, cironun yüzde 63,3’ünü oluşturuyor. Bu veriler Türkiye ekonomisinde KOBİ’lerin önemini ve rolünü açıkça gösteriyor. Bu yüzden kanunun uygulanmasında zorluk yaşadığını gördüğümüz, büyük şirketlerdeki olanaklardan yoksun olan ve iş güvenliği alanında çalışmalara ihtiyacı olan KOBİ’lere yol göstermeyi ve iş güvenliği kültürünü toplum geneline yaygınlaştırmayı hedefledik. 2013’ten bu yana Yönetim Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Erdem Özdemir liderliğinde gönüllülerimizin de desteğiyle eğitim ve bilgilendirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İSG konusunu sosyal sorumluluk olarak önceliklendiren Türkiye’nin lider şirketleriyle işbirliği içinde çalışıyoruz. Türkiye’nin de en önemli gündem maddesi olduğuna inandığımız İSG konusunda insan yönetimiyle iş güvenliğini bütünleştirmek, iş güvenliğini bir kültür haline getirmek konusunda sorumluluk almak amacıyla projelerimizi gönüllü lider şirketler ve üyelerimizin desteğiyle sürdüreceğiz. Bu yıl kongremizde de İSG konusunu bu anlamda geniş şekliyle ele alacağız. Türkiye İnsan Yönetimi Derneği olarak, gerek KOBİ’ler ve gerekse de büyük şirketlerdeki uygulamacılara yol göstermek ve insan yönetimi profesyonellerine destek olmak istiyoruz.”
 Projenin Lideri Prof. Dr. Erdem Özdemir de son yıllarda dünyada ve Türkiye’de İSG kavramının kapsamındaki değişim ve genişlemeye dikkat çekti ve çalışmalarını bu yönde geliştirdiklerini aktardı. Özdemir,  “İSG’nin insan yönetimi bakımından çok önemli bir yeri var ve bu konu gittikçe daha da önem kazanıyor. Özellikle bu yıl meslek hastalıkları altını çizdiğimiz bir konu oldu. Ülkemizde bir yılda yaklaşık 800 kadar meslek hastalığı tespit edilebiliyor. Oysa gerçek rakamın 33 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Konuyla ilgili uyarıları yaparak gereken önlemlerin alınması için çalıştık. Ek olarak sağlık, sadece fiziksel değil, sosyal ve ruhsal olarak da tam bir iyilik hali olarak tanımlanıyor. Bu doğrultuda önümüzdeki dönemlerde çalışanın ruh sağlığının korunması, mobbing (psikolojik taciz) gibi konular da İSG kapsamında gündeme daha çok gelecek” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER