Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Tesco Kipa’ya göre tüketiciler fiyata duyarlı oldu

Editör
yilmaz_atilla_200
Abone Ol:

Son dönemde enerji alanındaki çalışmalarıyla da gündeme gelen Tesco Kipa, uzun vadede tüm mağazalarında doğal kaynaktan elde edilen enerji kullanmayı planlıyor.

Tesco Kipa Hukuk ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Yılmaz Attila, “Küresel ısınmanın çok büyük bir tehdit olduğunu düşünüyoruz ve bunun giderilmesi yönünde kendi üzerimize düşen görevi yerine getirme çabasındayız” dedi.

Tesco Kipa’nın dergisi Tektakım’da yer alan haberde, Yılmaz Attila, Tesco Kipa’nın yeni çalışmaları ile perakende sektörüne ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Kipa enerji şampiyonu

Yılmaz Attila, Tesco Kipa’nın enerji ve çevre konusundaki çalışmalarını şöyle özetledi:

“Tüm mağazalarımız ve İzmir Torbalı’daki Dağıtım Merkezimizden atmosfere salınan karbon miktarını 2020 yılına kadar yüzde 50 oranında azaltmayı hedefliyoruz. Çevre dostu enerji kullanımında ilk adımı 2007 yılında Marmaris Mağazası ile attık ve yenilenebilir enerji kullanımını sürdürüyoruz. Türkiye genelindeki 34 mağazamızın 12 tanesinde doğa dostu,

güneş ve gün ışığı enerjisi kullanıyoruz. Geçtiğimiz yıl bu sayede elektrik kullanımını yüzde 18 azalttık. Karbon emisyonu ise 7500 ton azaldı. Onun dışında gün ışığını mağazalara aktaran sistemlerimiz var, yüzde 15’e yakın tasarruf sağlıyor. Çiğli mağazamızda doğalgazdan elektrik üretiyoruz.

Küresel kriz ve etkileri

Bu arada, dünyada yaşanan küresel krizin Türkiye’ye de yansıdığını belirten Attila,” Perakende sektörünün hem az etkilenen hem de geç etkilenen bir sektör olması nedeniyle çok büyük darbeler alacağını zannetmiyorum. Biz Tesco Kipa olarak, 2009’un ikinci yarısında bir iyileşme olmasınıbekliyoruz. Öngörülerimizin içinde o var, çalışmalarımızı da buna göre yapıyoruz” dedi

“En temel konu bu” diyen Attila, şu bilgileri verdi:

“Özellikle de normal ekonomik ortamlarda tolere edebildiğiniz maliyet yapıları, bu tür ortamlarda gözden geçirmeniz gereken yapılar haline dönüşüyor. ‘Bunu düşünmüyorum, yapmıyorum’ demek çok zor. O bakımdan biz de Tesco Kipa olarak hedeflerimizi ana tabloya uygun düzenliyoruz.”

Planlarda, hedeflerde bir değişiklik olmadığını da kaydeden Atilla, “Türkiye’de büyümek istiyoruz. Güçlü ve sürdürülebilir bir yapımız var. İçinde bulunduğumuz ortamda tabi ki değerlendirme yapıyoruz. Ama dediğim gibi 2009’un ikinci yarısından itibaren ekonomideki düzelmeyi hissettiğimiz oranda planlarımızı hayata geçireceğiz” dedi.

Türkiye’deki tüketici davranışlarının diğer ülkelerdeki tüketici davranışlarından çok farklı olmadığını da kaydeden Attila, şu bilgileri verdi:

Tüketiciler tedbirli davranıyor

“Ucuz fiyatlara duyarlılık çok yükselmiş durumda bu dönemde. Tüketici temel ihtiyaçları dışında alışveriş yapmaya pek istekli gibi görünmüyor. Ayrıca tedbirli davranıyor tüketici gereksiz masraftan kaçınmak istiyor; Araçla alışverişe gitmeyi tercih etmiyor örneğin. Ayrıca, zamanını evde geçirme yönündeki tercih biraz daha artmış durumda. Dışarıda harcama yapmak yerine evde zaman geçirmeyi tercih ediyorlar. Bir de fiyatlara dikkat ediyorlar. Karşılaştırma yapmak veya en uygununu bulmak için birden fazla mağazaya gidiyorlar. Yani, ziyaret edilen mağaza sayısında artış var. Promosyonlu satışlara ilgi ve yönelme var. Psikolojik bir etki olarak da tüketicide sabırsızlık ve ilgi beklentisinin arttığını söyleyebilirim. Tüm bu davranış özelliklerinin getirdiği bazı fırsatlar var, bunu değerlendirmek gerekiyor.

En önemli fırsat, özel markaların yeniden tercih edilmesi. İnsanlar bu tür ürünleri kullandıkça, bu ürünlerin kullanılabilecek ürünler olduğu konusunda görüşleri gelişiyor. Biraz da entelektüel düzey yükseldikçe, bir ürünün içindeki gerçek faydasının dışındaki maliyetleri ödemek istemiyor insanlar. Onun dışında biraz önce de söylediğim gibi evde tüketilen ürünlere yönelik olarak piyasalarda gelişme var.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER