Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Tesco Kipa’ya göre tüketiciler fiyata duyarlı oldu

Editör
yilmaz_atilla_200
Abone Ol:

Son dönemde enerji alanındaki çalışmalarıyla da gündeme gelen Tesco Kipa, uzun vadede tüm mağazalarında doğal kaynaktan elde edilen enerji kullanmayı planlıyor.

Tesco Kipa Hukuk ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Yılmaz Attila, “Küresel ısınmanın çok büyük bir tehdit olduğunu düşünüyoruz ve bunun giderilmesi yönünde kendi üzerimize düşen görevi yerine getirme çabasındayız” dedi.

Tesco Kipa’nın dergisi Tektakım’da yer alan haberde, Yılmaz Attila, Tesco Kipa’nın yeni çalışmaları ile perakende sektörüne ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Kipa enerji şampiyonu

Yılmaz Attila, Tesco Kipa’nın enerji ve çevre konusundaki çalışmalarını şöyle özetledi:

“Tüm mağazalarımız ve İzmir Torbalı’daki Dağıtım Merkezimizden atmosfere salınan karbon miktarını 2020 yılına kadar yüzde 50 oranında azaltmayı hedefliyoruz. Çevre dostu enerji kullanımında ilk adımı 2007 yılında Marmaris Mağazası ile attık ve yenilenebilir enerji kullanımını sürdürüyoruz. Türkiye genelindeki 34 mağazamızın 12 tanesinde doğa dostu,

güneş ve gün ışığı enerjisi kullanıyoruz. Geçtiğimiz yıl bu sayede elektrik kullanımını yüzde 18 azalttık. Karbon emisyonu ise 7500 ton azaldı. Onun dışında gün ışığını mağazalara aktaran sistemlerimiz var, yüzde 15’e yakın tasarruf sağlıyor. Çiğli mağazamızda doğalgazdan elektrik üretiyoruz.

Küresel kriz ve etkileri

Bu arada, dünyada yaşanan küresel krizin Türkiye’ye de yansıdığını belirten Attila,” Perakende sektörünün hem az etkilenen hem de geç etkilenen bir sektör olması nedeniyle çok büyük darbeler alacağını zannetmiyorum. Biz Tesco Kipa olarak, 2009’un ikinci yarısında bir iyileşme olmasınıbekliyoruz. Öngörülerimizin içinde o var, çalışmalarımızı da buna göre yapıyoruz” dedi

“En temel konu bu” diyen Attila, şu bilgileri verdi:

“Özellikle de normal ekonomik ortamlarda tolere edebildiğiniz maliyet yapıları, bu tür ortamlarda gözden geçirmeniz gereken yapılar haline dönüşüyor. ‘Bunu düşünmüyorum, yapmıyorum’ demek çok zor. O bakımdan biz de Tesco Kipa olarak hedeflerimizi ana tabloya uygun düzenliyoruz.”

Planlarda, hedeflerde bir değişiklik olmadığını da kaydeden Atilla, “Türkiye’de büyümek istiyoruz. Güçlü ve sürdürülebilir bir yapımız var. İçinde bulunduğumuz ortamda tabi ki değerlendirme yapıyoruz. Ama dediğim gibi 2009’un ikinci yarısından itibaren ekonomideki düzelmeyi hissettiğimiz oranda planlarımızı hayata geçireceğiz” dedi.

Türkiye’deki tüketici davranışlarının diğer ülkelerdeki tüketici davranışlarından çok farklı olmadığını da kaydeden Attila, şu bilgileri verdi:

Tüketiciler tedbirli davranıyor

“Ucuz fiyatlara duyarlılık çok yükselmiş durumda bu dönemde. Tüketici temel ihtiyaçları dışında alışveriş yapmaya pek istekli gibi görünmüyor. Ayrıca tedbirli davranıyor tüketici gereksiz masraftan kaçınmak istiyor; Araçla alışverişe gitmeyi tercih etmiyor örneğin. Ayrıca, zamanını evde geçirme yönündeki tercih biraz daha artmış durumda. Dışarıda harcama yapmak yerine evde zaman geçirmeyi tercih ediyorlar. Bir de fiyatlara dikkat ediyorlar. Karşılaştırma yapmak veya en uygununu bulmak için birden fazla mağazaya gidiyorlar. Yani, ziyaret edilen mağaza sayısında artış var. Promosyonlu satışlara ilgi ve yönelme var. Psikolojik bir etki olarak da tüketicide sabırsızlık ve ilgi beklentisinin arttığını söyleyebilirim. Tüm bu davranış özelliklerinin getirdiği bazı fırsatlar var, bunu değerlendirmek gerekiyor.

En önemli fırsat, özel markaların yeniden tercih edilmesi. İnsanlar bu tür ürünleri kullandıkça, bu ürünlerin kullanılabilecek ürünler olduğu konusunda görüşleri gelişiyor. Biraz da entelektüel düzey yükseldikçe, bir ürünün içindeki gerçek faydasının dışındaki maliyetleri ödemek istemiyor insanlar. Onun dışında biraz önce de söylediğim gibi evde tüketilen ürünlere yönelik olarak piyasalarda gelişme var.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER