Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Türk markalarına franchise talebi yağıyor

Editör
avva_logo_200
Abone Ol:

Türk hazır giyim markalarının yurtdışında mağazacılık deneyimi hayli eskilere dayanıyor. Marka olup ismini tüm dünyaya duyurmak isteyen firmalar birçok ülkede mağaza açtı. Ancak bunların bir kısmı bu yatırımlarında hayal kırıklığı yaşadı. Gerek çevre ülkelerde gerekse Avrupa’nın moda merkezlerinde açılan bu mağazaların bir kısmı zaman içinde kapandı.

Ancak Türk markalarının yurtdışında mağazalaşma tutkusu hala devam ediyor. Özellikle ekonomik krizin doğurduğu fırsat ortamından yararlanmak isteyen birçok firma yurtdışında mağaza zinciri oluşturmak için yeniden düğmeye basmış durumda. Türk hazır giyimcileri bu konuda heveslendiren bir başka faktörse franchise taleplerindeki patlama. Her firmaya birçok ülkeden bu yönde tekliflerin geldiği belirtiliyor. Perakendede büyümeye çalışan bu firmaların bir kısmı bulundukları ülkelerde dördüncü beşinci mağazayı açmaya hazırlanırken, bazılarıysa pazara ilk kez girecek.

 

Erkek giyimciler zincirleşiyo

Erkek giyim markası Avva’nın sahibi Dido Group, bu ay ve önümüzdeki ekim ayında İtalya, Almanya, Suriye, Irak. Rusya ve Azerbaycan’da 6 mağaza birden açıyor. Böylece yurtdışındaki mağaza sayısı 31’e ulaşmış olacak, tik mağazasını 2001 yılında Amerika’da açan Avva’nın halen Almanya, Lübnan ve Romanya’da da mağazaları var.

Dido Group Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, yeni mağazaların tümünün franchise sistemiyle açılacağını belirtiyor. Atik, birçok ülkeden franchise teklifi geldiğini, bunlardan Fas, Ürdün ve Hollanda’dan gelen teklifleri değerlendirmeye başladıklarını söylüyor.

sarar_logo_200Bir başka erkek giyim firması Sarar ise Makedonya’da ikinci mağazasını bu ay açıyor. Bu ülkede ilk mağazasını birkaç yıl önce Gostivar şehrinde açan firmanın ikinci durağı Başkent Üsküp. Sarar’ın mağaza ağını genişletmeyi düşündüğü bir başka bölge de Türk Cumhuriyetleri. Kazakistan’ın başkenti Astana ve Almatı şehrinde birer mağazası bulunan şirket, üçüncü mağazayı yine Almatı’da açıyor. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te de ikinci mağazasını için hazırlık yapıyor. Sarar’ın yeni girmeye hazırlandığı pazar ise Kuzey Irak. Bu ülkedeki mağazası önümüzdeki ay Dohuk şehrinde faaliyete geçecek.

Orka Group ise bu sıralar daha çok Balkanlara yoğunlaşmış durumda. Çünkü bu bölgedeki ülkelerden yoğun olarak franchise talebi alıyor.

damat-tween-adv_2002009 sonuna kadar Arnavutluk, Makedonya. Slovenya ve Hırvatistan’da hem Damat-Tween-ADV, hem de D’S Damat mağazaları açmayı planlayan Orka, ayrıca Almanya-Disbourg, Kazakistan-Astana, Rusya-Krasnodar, Ukrayna-Kiev ve Kuzey Irak-Erbil’de açılış yapacak.

Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, bu dönemde pazar çeşitliliğinin son derece önemli olduğunu düşünüyor: “Krizden en az etkilenen ülkelerle ilgili birtakım çalışmalar yapıyoruz.nBu dönemde yatırım maliyetleri normal dönemlere göre çok daha avantajlı. Kuzey Irak perakende sektörü için de cazipleşti.”

 

Ülke yelpazesi çok geniş

wenice_200Yurtdışında en çok mağazası olan Türk hazır giyim firmalarının başında Wenice markasıyla çocuk giyimi üreten Kuşam Tekstil geliyor. Bu şirketin Wenice ismiyle 56 ülkede toplam 348 mağazası var. Kuşam Tekstil bu sıralar özellikle Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yoğunlaşmış durumda. Firma bu bölgede Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Umman, Iran, Suriye. Ürdün, Filistin ve Irak’ta franchise anlaşmaları yapmış. Buna göre yıl sonuna kadar İran’da 5, Bahreyn’de 3, Libya, Filistin ve Ürdün’de 1’er; Umman, Suudi Arabistan. Birleşik Arap Emirlikleri. Suriye ve Irak’ta ise 2’şer Wenice mağazası açılacak.

Wenice ayrıca Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’te 350 metrekare büyüklükte prestij mağazası açmaya hazırlanıyor. Ardından İtalya ve Almanya’da 2’şer, Slovenya ve Finlandiya’da da 1’er mağaza hizmete girecek. Şirket, Rusya’daki mağaza ağına 2009 sonuna kadar 4 tane daha ekleyecek.

Kuşam Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İdris Akdoğan da yurtdışında mağaza açmak için bu dönemin son derece elverişli olduğunu vurguluyor: “Eski Doğu Bloku ülkelerinde kiralar yüzde 50 gerilemiş durumda. Almanya, Fransa, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 70’i buluyor. Son dönemlerde Ortadoğu ülkeleriyle geliştirilen sıcak ilişkiler sayesinde bu bölgeden gelen franchise taleplerinde de büyük artış var.”

Bayan giyim üreticisi Balizza’nın halen 200’e yakın mağazası var. Firma, yılsonuna kadar Ukrayna-Kiev’de 2, Harkof’ta ise 1 mağaza daha açıyor. Kazakistan’da da 1 mağaza açacak.

Penti bu yıl 5 Pazar keşfetti

penti_logo_2002009’un son çeyreğinde perakende ağını genişletmeye çalışan hazır giyimciler arasında bir çorap firması da var. Penti markasıyla bay ve bayan çorabı, bayan iç giyim ve ev giyim ürünleriyle mayo üreten Öğretmen Çorap, Bulgaristan Sofya’daki ilk mağazasını bir iki ay içinde açacak. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ve Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de ikinci mağazasını hizmete sunacak olan firma, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ise dördüncü mağazayı devreye sokacak.

Öğretmen Çorap ayrıca, Romanya’da ilk kez 2 corner oluşturarak bu pazara da adım atmayı planlıyor. Yurtdışındaki mağazalarını “Pentiworld” ismiyle açan şirketin Kiev (Ukrayna), Budapeşte (Macaristan), Üsküp (Makedonya) ve Kırcaali’de (Bulgaristan) 1’er; Piriştine’de (Kosova) 2, Bakü’de (Azerbaycan) 3 olmak üzere 9 mağazası var.

Öğretmen Çorap Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, özellikle bayan çorabına ilginin çok yüksek olduğunu belirtiyor. Halen 16 ülkeye ihracat yapan Öğretmen Çorap, bunlardan 5’ine ilk kez bu yıl mal satmaya başlamış.

 

Kaynak: Para Dergisi


 

 

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER