Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Türk markalarına franchise talebi yağıyor

Editör
avva_logo_200
Abone Ol:

Türk hazır giyim markalarının yurtdışında mağazacılık deneyimi hayli eskilere dayanıyor. Marka olup ismini tüm dünyaya duyurmak isteyen firmalar birçok ülkede mağaza açtı. Ancak bunların bir kısmı bu yatırımlarında hayal kırıklığı yaşadı. Gerek çevre ülkelerde gerekse Avrupa’nın moda merkezlerinde açılan bu mağazaların bir kısmı zaman içinde kapandı.

Ancak Türk markalarının yurtdışında mağazalaşma tutkusu hala devam ediyor. Özellikle ekonomik krizin doğurduğu fırsat ortamından yararlanmak isteyen birçok firma yurtdışında mağaza zinciri oluşturmak için yeniden düğmeye basmış durumda. Türk hazır giyimcileri bu konuda heveslendiren bir başka faktörse franchise taleplerindeki patlama. Her firmaya birçok ülkeden bu yönde tekliflerin geldiği belirtiliyor. Perakendede büyümeye çalışan bu firmaların bir kısmı bulundukları ülkelerde dördüncü beşinci mağazayı açmaya hazırlanırken, bazılarıysa pazara ilk kez girecek.

 

Erkek giyimciler zincirleşiyo

Erkek giyim markası Avva’nın sahibi Dido Group, bu ay ve önümüzdeki ekim ayında İtalya, Almanya, Suriye, Irak. Rusya ve Azerbaycan’da 6 mağaza birden açıyor. Böylece yurtdışındaki mağaza sayısı 31’e ulaşmış olacak, tik mağazasını 2001 yılında Amerika’da açan Avva’nın halen Almanya, Lübnan ve Romanya’da da mağazaları var.

Dido Group Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, yeni mağazaların tümünün franchise sistemiyle açılacağını belirtiyor. Atik, birçok ülkeden franchise teklifi geldiğini, bunlardan Fas, Ürdün ve Hollanda’dan gelen teklifleri değerlendirmeye başladıklarını söylüyor.

sarar_logo_200Bir başka erkek giyim firması Sarar ise Makedonya’da ikinci mağazasını bu ay açıyor. Bu ülkede ilk mağazasını birkaç yıl önce Gostivar şehrinde açan firmanın ikinci durağı Başkent Üsküp. Sarar’ın mağaza ağını genişletmeyi düşündüğü bir başka bölge de Türk Cumhuriyetleri. Kazakistan’ın başkenti Astana ve Almatı şehrinde birer mağazası bulunan şirket, üçüncü mağazayı yine Almatı’da açıyor. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te de ikinci mağazasını için hazırlık yapıyor. Sarar’ın yeni girmeye hazırlandığı pazar ise Kuzey Irak. Bu ülkedeki mağazası önümüzdeki ay Dohuk şehrinde faaliyete geçecek.

Orka Group ise bu sıralar daha çok Balkanlara yoğunlaşmış durumda. Çünkü bu bölgedeki ülkelerden yoğun olarak franchise talebi alıyor.

damat-tween-adv_2002009 sonuna kadar Arnavutluk, Makedonya. Slovenya ve Hırvatistan’da hem Damat-Tween-ADV, hem de D’S Damat mağazaları açmayı planlayan Orka, ayrıca Almanya-Disbourg, Kazakistan-Astana, Rusya-Krasnodar, Ukrayna-Kiev ve Kuzey Irak-Erbil’de açılış yapacak.

Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, bu dönemde pazar çeşitliliğinin son derece önemli olduğunu düşünüyor: “Krizden en az etkilenen ülkelerle ilgili birtakım çalışmalar yapıyoruz.nBu dönemde yatırım maliyetleri normal dönemlere göre çok daha avantajlı. Kuzey Irak perakende sektörü için de cazipleşti.”

 

Ülke yelpazesi çok geniş

wenice_200Yurtdışında en çok mağazası olan Türk hazır giyim firmalarının başında Wenice markasıyla çocuk giyimi üreten Kuşam Tekstil geliyor. Bu şirketin Wenice ismiyle 56 ülkede toplam 348 mağazası var. Kuşam Tekstil bu sıralar özellikle Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yoğunlaşmış durumda. Firma bu bölgede Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Umman, Iran, Suriye. Ürdün, Filistin ve Irak’ta franchise anlaşmaları yapmış. Buna göre yıl sonuna kadar İran’da 5, Bahreyn’de 3, Libya, Filistin ve Ürdün’de 1’er; Umman, Suudi Arabistan. Birleşik Arap Emirlikleri. Suriye ve Irak’ta ise 2’şer Wenice mağazası açılacak.

Wenice ayrıca Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’te 350 metrekare büyüklükte prestij mağazası açmaya hazırlanıyor. Ardından İtalya ve Almanya’da 2’şer, Slovenya ve Finlandiya’da da 1’er mağaza hizmete girecek. Şirket, Rusya’daki mağaza ağına 2009 sonuna kadar 4 tane daha ekleyecek.

Kuşam Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İdris Akdoğan da yurtdışında mağaza açmak için bu dönemin son derece elverişli olduğunu vurguluyor: “Eski Doğu Bloku ülkelerinde kiralar yüzde 50 gerilemiş durumda. Almanya, Fransa, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 70’i buluyor. Son dönemlerde Ortadoğu ülkeleriyle geliştirilen sıcak ilişkiler sayesinde bu bölgeden gelen franchise taleplerinde de büyük artış var.”

Bayan giyim üreticisi Balizza’nın halen 200’e yakın mağazası var. Firma, yılsonuna kadar Ukrayna-Kiev’de 2, Harkof’ta ise 1 mağaza daha açıyor. Kazakistan’da da 1 mağaza açacak.

Penti bu yıl 5 Pazar keşfetti

penti_logo_2002009’un son çeyreğinde perakende ağını genişletmeye çalışan hazır giyimciler arasında bir çorap firması da var. Penti markasıyla bay ve bayan çorabı, bayan iç giyim ve ev giyim ürünleriyle mayo üreten Öğretmen Çorap, Bulgaristan Sofya’daki ilk mağazasını bir iki ay içinde açacak. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ve Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de ikinci mağazasını hizmete sunacak olan firma, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ise dördüncü mağazayı devreye sokacak.

Öğretmen Çorap ayrıca, Romanya’da ilk kez 2 corner oluşturarak bu pazara da adım atmayı planlıyor. Yurtdışındaki mağazalarını “Pentiworld” ismiyle açan şirketin Kiev (Ukrayna), Budapeşte (Macaristan), Üsküp (Makedonya) ve Kırcaali’de (Bulgaristan) 1’er; Piriştine’de (Kosova) 2, Bakü’de (Azerbaycan) 3 olmak üzere 9 mağazası var.

Öğretmen Çorap Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, özellikle bayan çorabına ilginin çok yüksek olduğunu belirtiyor. Halen 16 ülkeye ihracat yapan Öğretmen Çorap, bunlardan 5’ine ilk kez bu yıl mal satmaya başlamış.

 

Kaynak: Para Dergisi


 

 

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Bakkallar buzdolabının fişini çekti!

Editör

Yazar:

REM People’ın 700 bakkal ile yaptığı çalışmaya göre esnafın yüzde 60’ı soğutucu dolaplarını kapattığını söylüyor.

Yeni nesil perakende analitiği şirketi REM People, artan elektrik maliyetlerinden sonra 700 bakkaldan oluşan bir örneklem ile çalışma gerçekleştirdi. Çalışmaya göre küçük esnaf, artan faturalara karşı kendi önlemlerini aldığını söyledi. Esnafın yüzde 60’ı soğutucu dolaplarını kapattığını belirtirken daha az stoklu çalışan bakkallar, ısıtıcı ve klima kullanımını azaltırken LED aydınlatmaya geçti.

Fatura 2 bin lirayı aştı

REM People’ın yaptığı çalışmaya göre bakkallar, elektrik faturalarında yılbaşından sonra gelen zamlarla birlikte net bir artış yaşadıklarını belirtiyor. Daha önce yüzde 25’ine 500-1000 TL arasında fatura gelirken artık elektrik faturaları yüzde 34’ünde 2 bin TL ve üzerine çıktı.

En büyük maliyet dolapta

Artan faturalar sonrasında esnaf, tasarruf etmek için kendi önlemini almaya başladı. Alınan önlemlerin başında ise dolapları kapatmak ve 3-4 markanın ürününü tek dolaba sığdırmak gibi uygulamalar var. Bakkalların yüzde 60’ı en büyük önlem olarak dolaplarını kapattığını söyledi. Günün belli saatlerinde soğutucu dolapları çalıştırmak da kullanılan yöntemlerden biri oldu.

Klimalar kapandı

Küçük esnafın aldığı başka bir önlem ise ampülleri LED yani tasarruflu olanlarla değiştirmek. Esnafın yüzde 20’si ise yeterli olmadığı için önlem almıyor. Yüzde 8’i daha az stok yaptığını belirtirken yüzde 3’ü ısıtıcı, klima ya da elektrikli soba kullanmadığını anlatıyor.

Yüzde 45’i destek bekliyor

Tüm tasarrufları kendilerince yapmaya çalışan esnaf destek beklediğini söylüyor. Bakkalların yüzde 45’i iskonto, indirim ve maddi destek beklediğini vurgularken üretici firmaların sözlerini tutmadığını düşünüyor. Esnafın yüzde 15’i dolaplar için elektrik desteği beklerken yüzde 10’u vadelerin uzatılmasını istiyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER