Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Türk markalarına franchise talebi yağıyor

Editör
avva_logo_200
Abone Ol:

Türk hazır giyim markalarının yurtdışında mağazacılık deneyimi hayli eskilere dayanıyor. Marka olup ismini tüm dünyaya duyurmak isteyen firmalar birçok ülkede mağaza açtı. Ancak bunların bir kısmı bu yatırımlarında hayal kırıklığı yaşadı. Gerek çevre ülkelerde gerekse Avrupa’nın moda merkezlerinde açılan bu mağazaların bir kısmı zaman içinde kapandı.

Ancak Türk markalarının yurtdışında mağazalaşma tutkusu hala devam ediyor. Özellikle ekonomik krizin doğurduğu fırsat ortamından yararlanmak isteyen birçok firma yurtdışında mağaza zinciri oluşturmak için yeniden düğmeye basmış durumda. Türk hazır giyimcileri bu konuda heveslendiren bir başka faktörse franchise taleplerindeki patlama. Her firmaya birçok ülkeden bu yönde tekliflerin geldiği belirtiliyor. Perakendede büyümeye çalışan bu firmaların bir kısmı bulundukları ülkelerde dördüncü beşinci mağazayı açmaya hazırlanırken, bazılarıysa pazara ilk kez girecek.

 

Erkek giyimciler zincirleşiyo

Erkek giyim markası Avva’nın sahibi Dido Group, bu ay ve önümüzdeki ekim ayında İtalya, Almanya, Suriye, Irak. Rusya ve Azerbaycan’da 6 mağaza birden açıyor. Böylece yurtdışındaki mağaza sayısı 31’e ulaşmış olacak, tik mağazasını 2001 yılında Amerika’da açan Avva’nın halen Almanya, Lübnan ve Romanya’da da mağazaları var.

Dido Group Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, yeni mağazaların tümünün franchise sistemiyle açılacağını belirtiyor. Atik, birçok ülkeden franchise teklifi geldiğini, bunlardan Fas, Ürdün ve Hollanda’dan gelen teklifleri değerlendirmeye başladıklarını söylüyor.

sarar_logo_200Bir başka erkek giyim firması Sarar ise Makedonya’da ikinci mağazasını bu ay açıyor. Bu ülkede ilk mağazasını birkaç yıl önce Gostivar şehrinde açan firmanın ikinci durağı Başkent Üsküp. Sarar’ın mağaza ağını genişletmeyi düşündüğü bir başka bölge de Türk Cumhuriyetleri. Kazakistan’ın başkenti Astana ve Almatı şehrinde birer mağazası bulunan şirket, üçüncü mağazayı yine Almatı’da açıyor. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te de ikinci mağazasını için hazırlık yapıyor. Sarar’ın yeni girmeye hazırlandığı pazar ise Kuzey Irak. Bu ülkedeki mağazası önümüzdeki ay Dohuk şehrinde faaliyete geçecek.

Orka Group ise bu sıralar daha çok Balkanlara yoğunlaşmış durumda. Çünkü bu bölgedeki ülkelerden yoğun olarak franchise talebi alıyor.

damat-tween-adv_2002009 sonuna kadar Arnavutluk, Makedonya. Slovenya ve Hırvatistan’da hem Damat-Tween-ADV, hem de D’S Damat mağazaları açmayı planlayan Orka, ayrıca Almanya-Disbourg, Kazakistan-Astana, Rusya-Krasnodar, Ukrayna-Kiev ve Kuzey Irak-Erbil’de açılış yapacak.

Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, bu dönemde pazar çeşitliliğinin son derece önemli olduğunu düşünüyor: “Krizden en az etkilenen ülkelerle ilgili birtakım çalışmalar yapıyoruz.nBu dönemde yatırım maliyetleri normal dönemlere göre çok daha avantajlı. Kuzey Irak perakende sektörü için de cazipleşti.”

 

Ülke yelpazesi çok geniş

wenice_200Yurtdışında en çok mağazası olan Türk hazır giyim firmalarının başında Wenice markasıyla çocuk giyimi üreten Kuşam Tekstil geliyor. Bu şirketin Wenice ismiyle 56 ülkede toplam 348 mağazası var. Kuşam Tekstil bu sıralar özellikle Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yoğunlaşmış durumda. Firma bu bölgede Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Umman, Iran, Suriye. Ürdün, Filistin ve Irak’ta franchise anlaşmaları yapmış. Buna göre yıl sonuna kadar İran’da 5, Bahreyn’de 3, Libya, Filistin ve Ürdün’de 1’er; Umman, Suudi Arabistan. Birleşik Arap Emirlikleri. Suriye ve Irak’ta ise 2’şer Wenice mağazası açılacak.

Wenice ayrıca Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’te 350 metrekare büyüklükte prestij mağazası açmaya hazırlanıyor. Ardından İtalya ve Almanya’da 2’şer, Slovenya ve Finlandiya’da da 1’er mağaza hizmete girecek. Şirket, Rusya’daki mağaza ağına 2009 sonuna kadar 4 tane daha ekleyecek.

Kuşam Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İdris Akdoğan da yurtdışında mağaza açmak için bu dönemin son derece elverişli olduğunu vurguluyor: “Eski Doğu Bloku ülkelerinde kiralar yüzde 50 gerilemiş durumda. Almanya, Fransa, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 70’i buluyor. Son dönemlerde Ortadoğu ülkeleriyle geliştirilen sıcak ilişkiler sayesinde bu bölgeden gelen franchise taleplerinde de büyük artış var.”

Bayan giyim üreticisi Balizza’nın halen 200’e yakın mağazası var. Firma, yılsonuna kadar Ukrayna-Kiev’de 2, Harkof’ta ise 1 mağaza daha açıyor. Kazakistan’da da 1 mağaza açacak.

Penti bu yıl 5 Pazar keşfetti

penti_logo_2002009’un son çeyreğinde perakende ağını genişletmeye çalışan hazır giyimciler arasında bir çorap firması da var. Penti markasıyla bay ve bayan çorabı, bayan iç giyim ve ev giyim ürünleriyle mayo üreten Öğretmen Çorap, Bulgaristan Sofya’daki ilk mağazasını bir iki ay içinde açacak. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ve Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de ikinci mağazasını hizmete sunacak olan firma, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ise dördüncü mağazayı devreye sokacak.

Öğretmen Çorap ayrıca, Romanya’da ilk kez 2 corner oluşturarak bu pazara da adım atmayı planlıyor. Yurtdışındaki mağazalarını “Pentiworld” ismiyle açan şirketin Kiev (Ukrayna), Budapeşte (Macaristan), Üsküp (Makedonya) ve Kırcaali’de (Bulgaristan) 1’er; Piriştine’de (Kosova) 2, Bakü’de (Azerbaycan) 3 olmak üzere 9 mağazası var.

Öğretmen Çorap Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, özellikle bayan çorabına ilginin çok yüksek olduğunu belirtiyor. Halen 16 ülkeye ihracat yapan Öğretmen Çorap, bunlardan 5’ine ilk kez bu yıl mal satmaya başlamış.

 

Kaynak: Para Dergisi


 

 

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER