Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Türk markalarına franchise talebi yağıyor

Editör
avva_logo_200
Abone Ol:

Türk hazır giyim markalarının yurtdışında mağazacılık deneyimi hayli eskilere dayanıyor. Marka olup ismini tüm dünyaya duyurmak isteyen firmalar birçok ülkede mağaza açtı. Ancak bunların bir kısmı bu yatırımlarında hayal kırıklığı yaşadı. Gerek çevre ülkelerde gerekse Avrupa’nın moda merkezlerinde açılan bu mağazaların bir kısmı zaman içinde kapandı.

Ancak Türk markalarının yurtdışında mağazalaşma tutkusu hala devam ediyor. Özellikle ekonomik krizin doğurduğu fırsat ortamından yararlanmak isteyen birçok firma yurtdışında mağaza zinciri oluşturmak için yeniden düğmeye basmış durumda. Türk hazır giyimcileri bu konuda heveslendiren bir başka faktörse franchise taleplerindeki patlama. Her firmaya birçok ülkeden bu yönde tekliflerin geldiği belirtiliyor. Perakendede büyümeye çalışan bu firmaların bir kısmı bulundukları ülkelerde dördüncü beşinci mağazayı açmaya hazırlanırken, bazılarıysa pazara ilk kez girecek.

 

Erkek giyimciler zincirleşiyo

Erkek giyim markası Avva’nın sahibi Dido Group, bu ay ve önümüzdeki ekim ayında İtalya, Almanya, Suriye, Irak. Rusya ve Azerbaycan’da 6 mağaza birden açıyor. Böylece yurtdışındaki mağaza sayısı 31’e ulaşmış olacak, tik mağazasını 2001 yılında Amerika’da açan Avva’nın halen Almanya, Lübnan ve Romanya’da da mağazaları var.

Dido Group Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, yeni mağazaların tümünün franchise sistemiyle açılacağını belirtiyor. Atik, birçok ülkeden franchise teklifi geldiğini, bunlardan Fas, Ürdün ve Hollanda’dan gelen teklifleri değerlendirmeye başladıklarını söylüyor.

sarar_logo_200Bir başka erkek giyim firması Sarar ise Makedonya’da ikinci mağazasını bu ay açıyor. Bu ülkede ilk mağazasını birkaç yıl önce Gostivar şehrinde açan firmanın ikinci durağı Başkent Üsküp. Sarar’ın mağaza ağını genişletmeyi düşündüğü bir başka bölge de Türk Cumhuriyetleri. Kazakistan’ın başkenti Astana ve Almatı şehrinde birer mağazası bulunan şirket, üçüncü mağazayı yine Almatı’da açıyor. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te de ikinci mağazasını için hazırlık yapıyor. Sarar’ın yeni girmeye hazırlandığı pazar ise Kuzey Irak. Bu ülkedeki mağazası önümüzdeki ay Dohuk şehrinde faaliyete geçecek.

Orka Group ise bu sıralar daha çok Balkanlara yoğunlaşmış durumda. Çünkü bu bölgedeki ülkelerden yoğun olarak franchise talebi alıyor.

damat-tween-adv_2002009 sonuna kadar Arnavutluk, Makedonya. Slovenya ve Hırvatistan’da hem Damat-Tween-ADV, hem de D’S Damat mağazaları açmayı planlayan Orka, ayrıca Almanya-Disbourg, Kazakistan-Astana, Rusya-Krasnodar, Ukrayna-Kiev ve Kuzey Irak-Erbil’de açılış yapacak.

Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, bu dönemde pazar çeşitliliğinin son derece önemli olduğunu düşünüyor: “Krizden en az etkilenen ülkelerle ilgili birtakım çalışmalar yapıyoruz.nBu dönemde yatırım maliyetleri normal dönemlere göre çok daha avantajlı. Kuzey Irak perakende sektörü için de cazipleşti.”

 

Ülke yelpazesi çok geniş

wenice_200Yurtdışında en çok mağazası olan Türk hazır giyim firmalarının başında Wenice markasıyla çocuk giyimi üreten Kuşam Tekstil geliyor. Bu şirketin Wenice ismiyle 56 ülkede toplam 348 mağazası var. Kuşam Tekstil bu sıralar özellikle Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yoğunlaşmış durumda. Firma bu bölgede Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Umman, Iran, Suriye. Ürdün, Filistin ve Irak’ta franchise anlaşmaları yapmış. Buna göre yıl sonuna kadar İran’da 5, Bahreyn’de 3, Libya, Filistin ve Ürdün’de 1’er; Umman, Suudi Arabistan. Birleşik Arap Emirlikleri. Suriye ve Irak’ta ise 2’şer Wenice mağazası açılacak.

Wenice ayrıca Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’te 350 metrekare büyüklükte prestij mağazası açmaya hazırlanıyor. Ardından İtalya ve Almanya’da 2’şer, Slovenya ve Finlandiya’da da 1’er mağaza hizmete girecek. Şirket, Rusya’daki mağaza ağına 2009 sonuna kadar 4 tane daha ekleyecek.

Kuşam Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İdris Akdoğan da yurtdışında mağaza açmak için bu dönemin son derece elverişli olduğunu vurguluyor: “Eski Doğu Bloku ülkelerinde kiralar yüzde 50 gerilemiş durumda. Almanya, Fransa, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 70’i buluyor. Son dönemlerde Ortadoğu ülkeleriyle geliştirilen sıcak ilişkiler sayesinde bu bölgeden gelen franchise taleplerinde de büyük artış var.”

Bayan giyim üreticisi Balizza’nın halen 200’e yakın mağazası var. Firma, yılsonuna kadar Ukrayna-Kiev’de 2, Harkof’ta ise 1 mağaza daha açıyor. Kazakistan’da da 1 mağaza açacak.

Penti bu yıl 5 Pazar keşfetti

penti_logo_2002009’un son çeyreğinde perakende ağını genişletmeye çalışan hazır giyimciler arasında bir çorap firması da var. Penti markasıyla bay ve bayan çorabı, bayan iç giyim ve ev giyim ürünleriyle mayo üreten Öğretmen Çorap, Bulgaristan Sofya’daki ilk mağazasını bir iki ay içinde açacak. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ve Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de ikinci mağazasını hizmete sunacak olan firma, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ise dördüncü mağazayı devreye sokacak.

Öğretmen Çorap ayrıca, Romanya’da ilk kez 2 corner oluşturarak bu pazara da adım atmayı planlıyor. Yurtdışındaki mağazalarını “Pentiworld” ismiyle açan şirketin Kiev (Ukrayna), Budapeşte (Macaristan), Üsküp (Makedonya) ve Kırcaali’de (Bulgaristan) 1’er; Piriştine’de (Kosova) 2, Bakü’de (Azerbaycan) 3 olmak üzere 9 mağazası var.

Öğretmen Çorap Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, özellikle bayan çorabına ilginin çok yüksek olduğunu belirtiyor. Halen 16 ülkeye ihracat yapan Öğretmen Çorap, bunlardan 5’ine ilk kez bu yıl mal satmaya başlamış.

 

Kaynak: Para Dergisi


 

 

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Palandöken, “Esnafa yeni yapılandırma şart”

Editör

Yazar:

Pandemi sonrası daha belini doğrultamayan esnaf ve sanatkarların en büyük isteğinin yeni bir yapılandırma olduğunu dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi nedeniyle iki yılı aşkın süredir iş yapamayan esnafımız daha belini doğrultamadı. Üstüne bir de hem dünyada hem de ülkemizde baş gösteren ekonomik sıkıntılar nedeniyle esnafın girdi maliyetlerinde ciddi bir artış yaşandı. 2 milyonu aşkın esnafımızın birikmiş borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma şart. Yapılandırmayla birlikte esnafa sicil düzenlenmesi de sağlanarak sıfır faizli ve uzun vadeli nefes kredisi verilmeli. Bu sayede esnafımız yeniden ayağa kalkar, devletimiz de alacaklarını tahsil etmiş olur. Çünkü son 10 yılda yapılan yapılandırmalardan devletimiz 180 milyar liraya yakın tahsilat yapmış” dedi.

“Birikmiş kredi, SGK ve vergi borçları sıfır faiz ile ötelenmeli”

Esnafın birikmiş kredi, SGK ve vergi borcunu ödeyebilmesi için faizsiz ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İki yılı aşkın süredir devam eden pandemide başta yiyecek içecek sektörü olmak üzere tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarlarımızın ticari faaliyetleri sekteye uğradı. Verilen devlet desteklerinin akabinde vatandaşların aşılanması ve virüsün eski gücünü kaybetmesiyle birlikte kısıtlamalar kaldırıldığında tam esnafımız rahat nefes alacak derken tüm dünyada baş gösteren enerji krizi ne yazık ki ülkemize de yansıyarak başta akaryakıt olmak üzere, iş yeri kiraları, elektrik, doğalgaz gibi girdi maliyetlerini artırdı. Esnafımızın çoğu biriken borçlarını ödeyemediği gibi yeni borç altına girdi. Bunun için esnaf ve sanatkarlarımızın kredi, SGK ve vergi borcu gibi biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırmaya gidilmeli. Mevcut faizler silinmeli” diye konuştu.

“Özel bankalar da esnafa kredi vermeli”

Öte yandan yapılandırmayla birlikte esnaf için sicil düzenlemesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Palandöken, “Esnafımız pandemiyle birlikte biriken borçlarını ödemek için krediye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Uzun zamandır sıkıntı çeken esnafımızın yükünü hafifletmek için sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli. Bunun için de öncelikle esnafımızın krediye ulaşmasının önündeki engeller kaldırılmalı. İlk olarak esnafa sicil düzenlenmesi sağlanmalı. Ayrıca sadece devlet ve kamu bankaları değil özel bankalar da ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlar için düşük faizli kredi imkanı sunmalı. Krediler ile yeni iş yeri açacak olan genç girişimcilerin de önü mutlaka açılmalı” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Editör

Yazar:

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Her yıl sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte hem alışverişçiler hem de pazar yerleri için heyecanlı bir döneme giriş yapıyoruz. Yüzlerce indirim ve kampanya ile karşı karşıya kaldığımız Black Friday döneminde birçoğumuz elbette ihtiyaçlarımızı da karşılamak istiyoruz. Normal dönemde çok daha yüksek meblağlar ödeyeceğimiz bir ürüne uygun fiyatlarla sahip olma şansı doğal olarak hepimizi cezbediyor. Söz konusu indirimlerden faydalanmak bu noktada mantıklı olduğu kadar gerekli de ancak yine indirimlerin gerçek olup olmadığını kontrol etmek ve ihtiyacımızdan fazlasını almamaya dikkat etmek gerekiyor.

Bu noktada bilinçli bir alışveriş süreci için iyi bir pazar araştırması yapmak gerekliliği aşikar. Birçok pazar yeri büyük indirim oranları ile kampanyalar yaptığını ilan etse de fiyat değişikliği noktasında bu indirimlerin göründüğü kadar büyük olmadığını fark ettiğimiz durumlar olabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına fiyat karşılaştırmaları yaparak ve ürünlerin fiyat değişim grafiklerini inceleyerek Black Friday indirimleri dönemini avantajlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Elektronik, giyim, kozmetik, spor… her kategoride ihtiyacımız olabilir mi?

Sonbahar aylarında kuruyan yaprakların arasında yürümekten sonra belki de en heyecanla beklenen etkinlik alışveriş yapmak. Hem indirim ve kampanyalar hem de bir ürünü ucuza almanın vermiş olduğu heyecanı bastırmak elbetteki kolay değil. Ancak indirim dönemleri bir illüzyon mu yoksa gerçekten bizlerin indirimli ürün alabilmesi için planlanmış bir fırsat mı?

Elbetteki alışverişçiler kadar markalar için de önemli bir dönem Black Friday. Yıl içerisindeki kazançların birçoğunun söz konusu dönemlerde elde edildiği gerçeğini göz ardı edemeyiz. O nedenle markalar satışlarını artırmak adına indirimler yaparken, elbetteki kendi bütçelerini de düşünerek hareket etmek durumundalar. Buradan yola çıkarak kampanya dönemleri bizler için bir avantaj iken bütçemizi aşan bir soruna da dönüşebilir. Bu nedenle bilinçli bir alışverişçi olmakta fayda var.

Peki bu süreci doğru kararlar ile tamamlayabilmek adına neler yapabiliriz? İlk sıraya liste hazırlamayı yazabiliriz. Sadece 11.11 indirimleri için değil, günlük rutinimiz içerisinde market alışverişi dahi yaparken bir liste ile yola çıkmak her zaman sağlıklı bir alışveriş süreci sağlayacaktır. Tüketim toplumları ve değişen dünya parametreleri nedeniyle her şeyin ihtiyacımız gibi geldiğini hissedebiliyoruz ve özellikle indirim dönemleri bu duygularımızı çok daha derinden tetikleyebiliyor.

Bu nedenle üzerine düşünülmüş bir alışveriş listesi ile hareket etmek hem israfı önleyecektir hem de bütçemizi koruyacaktır. Söz konusu bilinçli alışverişin tek nedeni elbette bütçemizi korumak değil. Böylesine büyük bir tüketim alışkanlığından kaçınmamızın tek nedenini bütçemizi korumak olarak gördüğümüz taktirde içinde yaşadığımız Dünyada yalnız olduğumuzu zannedebiliriz.

Ama unutmamalıyız ki Dünya üzerinde milyarlarca insan bir arada yaşıyoruz ve sadece ürettiklerimizi değil doğanın bize sunduklarını da son sürat tüketmeye devam ediyoruz. İhtiyacımız dışında aldığımız her bir ürün bütçemizden götürdüğü kadar geleceğimizden ve doğamızdan da bir şeyler koparmaktadır. Hele ki yenilenebilir ve doğada çözünebilir ürünler tüketme konusunda pek de dikkatli bireyler değilsek, Dünyaya olan borcumuzu artırıyoruz denilebilir.

Elbette alışveriş dönemleri hepimiz için birer fırsat ve ekonomik dalgalanmaların yaşandığı bu günlerde söz konusu indirimleri kaçırmak istemiyoruz. Hepimizin zaruri ihtiyaçları veya istekleri olabiliyor. Bunları karşılamak adına Black Friday indirimleri de önemli bir fırsat. O nedenle sunulan fırsatları değerlendirmek hepimizin hakkı. Ama bütçemizi koruyarak alışveriş yaptığımızı zannederken diğer taraftan cebimizden ve Dünyamızdan da fazlasını götürmemeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Güvenilir adreslerden şaşmayın!

İndirim dönemlerinin karşımıza çıkardığı fırsatlar kadar yaratabileceği sorunlar da olabiliyor. Özellikle güvenli bir alışveriş süreci yaşamak adına dikkatli olmakta fayda var. Online alışverişte kredi kartı bilgilerimizi paylaştığımızı düşünürsek güvenilir adresleri tercih etmek aslında bir zorunluluk denebilir. Bu noktada SSL sertifikalı bir site üzerinden alışveriş yapmak kredi kartı bilgileri noktasında güvenli bir alışverişin kapılarını açmaktadır.

Bununla birlikte güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak her zaman ilk koşul olarak hatırlanmalı. Geçmiş alışveriş alışkanlıklarımızda da güvendiğimiz esnaf ve markaları tercih ettiğimizi hatırlarsak, internet üzerinden yapılan alışverişlerde de güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak mantıklı bir tercih olacaktır. Aksi takdirde orijinal olmayan veya kalitesiz bir ürünle karşılaşma ihtimaliniz artabilir.

Bu noktada bizlere en yol gösterici seçeneklerden biri güvenilir pazar yerlerini tercih etmek ve o pazar yerinde satış yapan marka veya satıcının değerlendirmelerini okumak. Unutulmamalı ki birincil kullanıcı deneyimlerinin yer aldığı yorumlar son yıllarda fazlaca kullanılmaya başlandı ve bir ürün satın alırken hem o ürünle ilgili hem de satıcı ile ilgili ayrıntılara yer verilmekte. Söz konusu değerlendirmeleri okuyarak hem alacağınız ürünle ilgili hem de alışveriş yapacağınız mağaza ile ilgili ayrıntılara ulaşarak güvenli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER