Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Yerel zincirler, 2016’yı yüzde 10 büyümeyle kapatıyor

Editör
Abone Ol:

TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, “Zor ve farklı bir yıl olarak hatırlanacak olan 2016’yı, son 2 çeyrekte yaşanan durgunluğa rağmen, 10 yıldır olduğu gibi yine çift haneli büyümeyle kapatıyoruz” dedi.

Organize perakendenin en önemli halkası olan yerel zincir marketler ve sektörün dev üreticileri perakendenin 2016 performansını masaya yatırarak, 2017 öngörülerini paylaştı. Ege PERDER ev sahipliğinde İzmir Svalinn Hotel’de gerçekleştirilen organizasyona Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, Hayat Kimya Geleneksel Kanal Satış Müdürü Murat Bayram, Coca Cola Modern Kanal Pazarlama Grup ürün Müdürü Özlem Ateş, Ülker Genel Müdürü M. Emin Atalay ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yetkinler konuşmacı olarak katıldı.

Organizasyonun açılış konuşmasını gerçekleştiren Ege PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Vahdet Sarıkaya, Türkiye’nin kritik bir süreçten geçtiğine dikkat çekerek; “Birlik ve beraberliğimizi bozmak için, hedef gözetmeksizin, insanlığa sığmayacak bir şekilde her geçen gün genç yaşlı, kadın erkek masum insanlarımız, Mehmetçiklerimiz, güvenlik güçlerimiz katlediliyor. Birbirine daha da kenetlenen halkımıza karşı daha da vahşileşen terör örgütlerinin ismi ne olursa olsun, hepsini tüm kalbimizle lanetliyoruz. Bilmeliler ki bizleri ayrıştıramayacaklar. Ve yine bilmeliler ki ülkemize bu acıları yaşatanlardan tek tek hesap sorulacak. Hain saldırılarda hayatını yitiren tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; ailelerine, milletimize sabır ve başsağlığı; yaralılarımıza ise acil şifalar diliyorum” dedi.

Beklentilere rağmen yılın ilk 6 ayında sektörün büyümeyle başladığını, ancak 2016’nın zor ve farklı bir yıl olarak hafızalara kazındığını söyleyen TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, “Ramazan ayının hemen ardından demokrasimize yapılan melun kalkışma hareketi ülkemizi, tüm vatandaşlarımızı derinden etkiledi. Bu durum genelde sakin geçen yaz sezonunun daha da tahmin edilemez hale getirdi. Ertelenen tatiller, kurban bayramı etkisi satışları etkiledi. Son 2 çeyrekte olduğu gibi piyasalarda halen dikkatli bir duruş hakim. Dönemsel etkilere daha dayanıklı olan gıda perakendeciliği, tedbirli, ihtiyatlı bir yaklaşımla bu yılı tamamlayacak” dedi.

Toplantıda, yaşanan olumsuzluklara rağmen yerel zincirlerin 10 yıldır olduğu gibi yılı yine çift haneli büyüyerek kapatacağını belirten Altunbilek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ekonomimize katma değer yaratmak, daralan piyasalardan etkilenmemek, sürdürülebilir büyüme yakalamak adına 2016 yılında önemli fedakarlıklarımız oldu. Geçen yıla kıyasla şube, personel ve metrekare olarak küçüldük. Verimsiz olan mağazalarımızı kapatarak yaşadığımız bu küçülme, yıl başında koyduğumuz hedeflere cirosal anlamda ulaşmamızı sağladı. Mevcut mağazalarımızı daha etkin kullanarak 2016’yı yüzde 10’luk bir büyümeyle kapatıyoruz. Maliyetlerin sürekli arttığı, karlılık sağlamanın zorlaştığı, market sayısının azaldığı sektörümüzde 2017 yılında verimlilik ve öz kaynak kullanımı ön planda olacak. Yerel zincirler olarak Türkiye ekonomisine katma değer yaratmak için 2017 yılında da ciroda çift haneli büyüyebilmek için var gücümüzle çalışacağız.”

Perakende sektöründen 130 yöneticinin yer aldığı organizasyonda İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Hakan Yetkinler sektörün finans ayağında 2016 yılının nasıl geçtiğini ve 2017 yılı için öngörüleri paylaştı. Çift haneli enflasyon riskinin kısa vadede tehdit olduğunu belirten Yetkinler, karşılaşılacak diğer tehditleri çift haneli işsizlik, resesyon, yapısal cari açık, azalan büyüme hızı, ürken yabancı sermaye olarak sıraladı. Hakan Yetkinler, 2023 ve 2017 için yeni bir ekonomi hikayesine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Katılımcılara önümüzdeki dönem için döviz cinsinden borçlanmamaları gerektiğini söyleyen Yetkinler; “Döviz satın almanız gerekiyorsa doları tercih edin. Gelir ve nakit akışınıza bağlı olarak harcama yapın. 2017 başta olmak üzere yatarım kararlarınızı gözden geçirerek getirisi düşük ya da ciddi belirsizlikler içeren yatırımları öteleyin” dedi. Hakan Yetkinler gelecek dönem fırsatlarını ise düşük petrol fiyatları, cari açıkta geçici iyileşme, dengelenen döviz kuru, devam eden alt yapı yatırımları olarak sıraladı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER