Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Ekmek pazarında büyük atak

Editör
Murat Sertan Sağmanlı
Abone Ol:

Doygun’un pazar payı yüzde 16.2’den 23.4’e çıkarak İstanbul’da yüzde 45 arttı

Doygun, tüketicilerin beklentileri doğrultusunda yaptığı yeniliklerle bu yılın ilk 3 ayında, tüm rakipleri arasında pazar payında en büyük artışı elde etti.
Pazar araştırma şirketi Nielsen verilerine göre; Ocak-Mart 2015 döneminde, geçtiğimiz Ocak-Mart 2014 dönemine göre İstanbul’da pazar payını yüzde 16.2’den yüzde 23.4’e çıkaran Doygun’un, ambalajlı paketlenmiş ekmek piyasasında faaliyet gösteren büyük ve orta ölçekli firmalar arasında ve diğer kategorisinde, geçtiğimiz yıla göre pazar payını artıran tek firma olması dikkat çekti.
Kurulduğu 1999 yılında Türkiye’de ilk kez ambalajlı ve katkısız tam buğday ekmeğini üreten ve bugüne kadar çok sayıda ilki gerçekleştiren Doygun, 2015 yılının tamamında ise yüzde 25 oranında pazar payı hedefliyor.

Yeni yatırıma hazırlanıyor
Nielsen verilerine göre; Türkiye çapında ve İstanbul’da ambalajlı ekmek pazarında ikinci büyük firma konumunda olan Doygun, halen İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ bölgesinde, 2 binin üstünde perakende satış noktasında satışa sunuluyor. Ev dışı tüketim noktalarıyla birlikte Doygun’un ulaştığı nokta sayısı 3 binin üstüne çıkıyor. Esenyurt Kıraç’taki el değmeden üretim yapılan modern fabrikasında, önümüzdeki yıl ek yatırım da planlayan Doygun, süreç içerisinde satış noktalarını Türkiye çapında genişletmeyi hedefliyor.

Ciro yüzde 35 arttı
Türkiye’de tam buğday ekmeğinin ilk üreticisi olan Doygun’un kuruluşundan bu yana geçen 16 yılda istikrarlı büyüme politikasıyla ambalajlı ekmek pazarındaki payını hızla artırmaya devam ettiğini kaydeden Doygun Ticaret ve Pazarlama Müdürü Murat Sertan Sağmanlı, 2014 yılında bir önceki yıla göre ciroda yüzde 35 artış elde ettiklerini açıkladı.
Tüketici tercihlerinin giderek arttığı paketli ekmek pazarında, 2018 yılına kadar toplam üretimde yüzde 48 oranında artış öngörüldüğünü belirten Murat Sertan Sağmanlı, “Tüketici taleplerinin hijyenik ortamda, sağlıklı, el değmeden üretilen paketli ekmek yönünde olmasına karşın, açıkta satılan ekmeğin pazar payı halen yüzde 98.5 gibi çok yüksek bir oranda. Açık ve paketlenmiş olarak toplam 15 milyar dolar olan toplam pazarda, paketlenmiş ekmeğin payı yüzde 1.5 seviyesinde bulunuyor” dedi.

Pazar payında artış nedenleri
DOYGUN Ticaret ve Pazarlama Müdürü Murat Sertan Sağmanlı, Doygun’un pazar payındaki yüksek artışın nedenleri arasında ise “Tam buğday tortilla, tiramisu keki, mayasız çavdar ekmeği gibi ‘farklı ve rakipsiz’ yeni ürünlerin üretilmesi, Dost ve Kraft ürün gruplarında yapılan yenilikler, ürün segmentasyonunun tüketici beklentilerine göre revize edilmesi, dağıtım ağının genişletilerek müşteri memnuniyetinin artırılması, etkin pazarlama, ‘Herkes Ona Çalışıyor’ reklam kampanyası, sosyal medyaya ağırlık verilmesi, mikro siteler oluşturularak sağlıklı ekmek bilincinin oluşturulması ve iletişim çalışmalarının yer aldığını ifade etti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Ramazanın bereketi Söke’yle mutfaklara taşınıyor

Editör

Yazar:

Klasikleşen geleneksel unu dışında tahıl unlarından organik una kadar geniş bir ürün yelpazesi sunan Söke, hünerli ellerde yemeklerin lezzetini veriyor. 60 yıldır mutfaklara konuk olan Söke, özenle seçilen buğdayları, el değmeden son teknoloji ile işleyip unun en doğal halini, her pakette en iyi kalitede sunuyor. Lezzetin hamurunda olan Söke, evde ekmek yapmak isteyenler için de ekmek unu karışımlarıyla bu ihtiyaca cevap veriyor. Söke, çok tahıllı, çavdarlı, tam buğday, yulaflı, ruşeymli, köy ekmeği ve sarı sert buğday un karışımlarıyla leziz ekmekler yapmak için alternatifler sunuyor. Ekmekten baklavaya, börekten içerisinde un bulunan tüm lezzetlere kadar ramazan ayının bereketi Söke ile sofralara taşınıyor.

Devamını Oku

Firmalardan

A101’den Hediye Kart ve Sanal Kod ayrıcalığı

Editör

Yazar:

Dayanışma ve yardımlaşmanın öneminin arttığı bu dönemde A101, ihtiyaç sahiplerini veya yakınlarını mutlu etmek isteyen müşterilerine Hediye Kart ve Sanal Kod imkanını sunuyor.

Kullanışlı ve kolay erişim avantajlarına sahip Hediye Kartları ve SMS ile telefona yönlendirilebilen Sanal Kodlar, A101 marketlerinden temin edilebilecek ve ihtiyaç sahiplerine gönderilebilecek.

50, 100, 150 ve 200 TL olarak doldurulabilen ve a101.com.tr haricinde, tüm A101 marketlerinde kullanılabilecek A101 Hediye Kartları ve Sanal Kodlar, içerisine yüklenebilen tutarlar tek seferde kullanılabildiği gibi parça parça olarak da harcanabilecek.

A101 aracılığıyla sevdiklerini ve ihtiyaç sahiplerini mutlu etmek için Hediye Kartı veya Sanal Kod almak isteyenler ödemeyi nakit, kredi kartı, fastPay ve BKM Express ile yapabiliyor. Tüm A101 marketlerinde geçerli olan Sanal Kod alındığında, kartın hediye edileceği kişinin telefon numarasına SMS ile kart numarası ve pin kodu gönderiliyor. Sanal Kodlar bu numara ve pin kodu ile 2 yıl süreyle kullanılabiliyor.

Bireysel olarak yardım sağlamanın dışında kurum motivasyonunu sağlayarak, çalışan aidiyetini arttırmak isteyen kurumlar; çalışanlarına, bayilerine, müşterilerine ya da ihtiyaç sahiplerine “Hediye Kartı” ve “Sanal Kod” alternatiflerinden biriyle destek olabilirler. Kurumlara sunulan yenilikçi çözüm alternatifleri de bireysel Hediye Kartları ya da Sanal Kartlar ile aynı kullanım şartlarına sahip. İlgilenenler kurumsalsatis@a101.com.tr adresinden iletişim kurarak detaylı bilgi sahibi olabilir.

Devamını Oku

Firmalardan

TAB Gıda‘da üst düzey atama

Editör

Yazar:

TAB Gıda’nın yürüttüğü ödüllü ve sektöre örnek teşkil eden birçok kampanyaya öncülük eden Caner Alpaslan, aynı zamanda ticari pazarlama, ulusal promosyonlar, marka ve sponsorluk yönetimi gibi pek çok alanda tüketici, müşteri deneyimi ve pazarlama faaliyetlerinin gelişimine katkılar sundu. Caner Alpaslan, yeni görevinde şirketin 360 derece pazarlama faaliyetlerinin tamamına liderlik edecek.

Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu olan Caner Alpaslan, Galatasaray Üniversitesi İletişim Stratejileri ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Kariyerine FedEx’te satış uzmanı olarak başlayan ve on yıla yakın bir süre Coca-Cola İçecek’in Pazarlama Departmanında farklı roller üstlenen Alpaslan, Şubat 2020 tarihinden itibaren, 7 markayı bünyesinde bulunduran hızlı servis restoran zinciri lideri TAB Gıda’nın Pazarlama Direktörlüğünü yürüttü. Alpaslan, Ocak 2023 itibarıyla görevine TAB Gıda Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı (CMO) olarak devam edecek.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER