Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Marka Konferansı, dopdolu bir programla son buldu

Editör
Doluca Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Kutman Oral, 2013 yılında çıkan Alkollü İçki Yasası’nın, kurumuna ve şarap sektörüne etkilerini anlattı
Abone Ol:

Türkiye’deki iş dünyasının liderlerini buluşturan ve Kenan Doğulu’nun konseriyle kapanan etkinliği, iki günde yaklaşık 3.500 kişi izledi.

Türkiye’deki iş dünyasının en çarpıcı buluşması Marka 2017’nin ikinci günü, Yaratıcı Direktör ve Sanayi 313 Kurucu Ortağı Enis Karavil ile başladı. Gazeteci Çağdaş Ertuna’nın sorularını cevaplayan Karavil, bir deneyim mekanı olarak Maslak’taki Oto Sanayi’de hayata geçirdikleri Sanayi 313’ün hikayesini anlattı. İkinci şubelerini Bebek’te açtıklarını, doğru ekip ve zamanı yakaladıklarında yurt dışına da açılmak istediklerini belirten Karavil, Şubat’ta ilk kez çıkaracakları erkek koleksiyonunu, Paris ve Milano Moda Haftalarında tanıtacaklarını söyledi.

Dylan Jones’un, küçüklüğünden beri hayranı olduğu David Bowie’nin hayatını anlattığı kitabı, kısa sürede best seller oldu. Rock efsanesi hakkında yazılmış en iyi kitaba imza atan GQ İngiltere Genel Yayın Yönetmeni Jones, Marka 2017’de İngiliz Moda Konseyi İcra Kurulu Başkanı Caroline Rush’ın sorularını yanıtladı. Dylan Jones, 7 kez röportaj yaptığı David Bowie’nin hayatını kitaplaştırabilmek için, eski eşi Angie dahil 200’ün üzerinde kişiyle görüştüğünü paylaştı. Angie Bowie’nin, görüşmek için ücret ödediği tek kişi olduğunu belirten Jones, ondan çok fazla içerik temin ettiğini de belirtti.

MARKA 2017’nin en felsefi ve bilimsel oturumunda, çok satan Fi, Çi, Pi serisi ve Aeden kitabının yazarı Azra Kohen sahne aldı. Psikolog, yazar ve düşünür Kohen, gazeteci Mirgün Cabas’ın sorularını yanıtladı. 9 yaşındaki oğlunun en büyük öğretmeni olduğunu söyleyen Kohen “Yazar olarak becerim, yazar olmamak. İnsanlara vermek istediğim bazı bilgiler var. Bunları zihinlere bulaştırmak için yazıyorum” dedi. Kohen, sözlerine şöyle devam etti: “Her an yeniden doğduğumuz ya da yanlış seçimlerle her gün yeniden öldüğümüz bir hayat yaşıyoruz. Ta ki kendimiz olana kadar… Olman gereken şeye hizmet edemiyorsan, ölüyor ve yeniden doğuyorsun. Kitaplarım da böyle doğdu. Bugünkü ben olabilmek için ben de çok kere öldüm ve doğdum.” Beyindeki korteksin insanı insan yapan ve merakla gelişen bir alan olduğuna dikkat çeken Kohen, “Hayat hepimize korteksi gelişmiş insanlarla karşılaşmayı nasip etsin!” dedi.

Marka 2017 kapsamında açılan Dükkan 18’de satışa sunulan özel ürünleri tasarlayan PSC şirketinin kurucu ortakları Pelin Yaşar ve Pia Hakko, sloganlı tişörtler tasarlamak üzere 5 yıl önce çıktıkları yolculuğu aktardı. “Bizim işimiz slogan avcılığı” diyen ortaklar, “Eskiden arkadaşlarımızla telefonda konuşurduk, artık mesajlaşıyoruz. Dünya üzerinde 4 milyar insan, mesajlaşarak kendini ifade etmeyi tercih ediyor. Sloganlı bir tişört giymek, kendinizi ifade etmenizi ve iletişim kurmanızı kolaylaştıran bir yöntem” dedi. Popüler kültürü yakından takip ettiklerini söyleyen ikili, Pablo Escobar’ın hayatını anlatan Narkoz dizisi yayınlanmaya başladığında tasarladıkları “El Patrón” yazılı tişörtlerin çok sattığını açıkladı.

Doluca Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Kutman Oral, 2013 yılında çıkan Alkollü İçki Yasası’nın, kurumuna ve şarap sektörüne etkilerini anlattı. “Bir gecede pazarlama kampanyalarını bitirmek zorunda kaldık” diyen Kutman Oral, “Tüketicilerimizle vedalaştık. Önce bir matem süreci yaşadık. Sonra inkar ettik, sinirlendik ve depresyona girdik. Yalnız biz değil, tüm sektör… Hiçkimse yeni ürün çıkarmak istemiyordu. Bu bir süre böyle devam etti, sonra yeni yöntemler aramaya başladık ve yüzümüzü yurt dışına döndük. 20 kişilik pazarlama ekibimiz 2 kişiye düştü ama ihracat ekibimiz 3 kat büyüdü. 15 ülkeye ihracat yapar hale geldik. Sektör olarak da Türk Şarapları adı altında buluşarak ortak hareket etmeye başladık” dedi. Kutman Oral, MARKA 2017 izleyicilerine şu tavsiyede bulundu: “Ürününüzü, markanızı pazarlayabilmek, çok büyük bir ayrıcalık. Lütfen pazarlama bütçelerinizi kısmayın!”

Gazeteci Çağdaş Ertuna’nın sorularını yanıtlayan, Frieze’in kurucusu Matthew Slotover, sanat dünyasının son 26 yılda nasıl evrildiğini anlattı. Sektörün büyük bir hızla büyüyüp globalleştiğini söyleyen Slotover, “Artık Afrika ve Ortadoğu’dan inanılmaz sanat eserleri çıkıyor” dedi. Dünyanın en büyük ticari sanat platformu Frieze’i, Londra’dan sonra New York’a da taşıdıklarını belirten Slotover, sözlerine şöyle devam etti: “Sanatın anlaşılmasına katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum. Sanatı eğlenceli hale getirmeye çalışıyoruz. Hem izleyiciler, hem de koleksiyonerler için.” 10 yıldır Türkiye’deki çağdaş sanat ortamını takip ettiğine dikkat çeken Slotover, çok fazla galeriyi Frieze’de konuk ettiklerini söyledi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Prof. Dr. Emre Alkin: Şirketleriniz sizlerin değil memleketimizindir

Editör

Yazar:

Enflasyonun el freni konumunda olan özel markalı ürünler sektörünün gelişimi ve sorunlarının çözümü için çalışmalarını sürdüren PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği’nin ikincisini düzenlediği PLAT Talks etkinliğinde dernek üyeleri ve sektörün çok sayıda önde gelen ismi buluştu.

İstanbul-Kurtköy’de bulunan Crowne Plaza’da düzenlenen etkinliğin ilk bölümünde sektör temsilcilerine seslenen Prof. Dr. Emre Alkin, küresel piyasalardaki son durumu, beklentileri ve önümüzdeki dönem için merak edilen konuları yanıtladı.

“İşinizle alakalı harcamalarınızı önceliklendirmeniz gerekiyor.” diyen Prof. Dr. Alkin, “Gereksiz harcamalardan kaçınmanın ve nitelikli personelin önemini pandemi döneminde bir kez daha gördük. İş insanlarımız 4 tane üretim fonksiyonlarından bir tanesidir.  Bu 4 üretim fonksiyonu ise emek, sermaye, toprak ve müteşebbistir. Toprak vatanımız, emek vatandaşımız, sermaye ise hepimizindir. Şirketleriniz sizlerin değil memleketimizindir. Dolayısıyla bu noktaları göz önüne alarak hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Savaşlar, pandemiler ya da beklenmeyen durumların küresel olarak her zaman yaşanabileceğini belirten Prof. Dr. Alkin, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Çözüme odaklanmamız gerekiyor. Çalışanlarınız ile birlikte sorunları paylaşın, çözüm yolunu birlikte arayın. Direnci artırın. Çünkü bir başka vaka olduğunda şirketi ayakta tutacak prensiplerin çoktan hazırlanmış olması gerekiyor. İşe dönüşü planlayacağız. ‘Aynı performansı tekrar nasıl yakalarız?’ sorusunu harekete geçirerek iş verimliliğinde performansı artırmaya çabalayacağız. Yeni normali öngöreceğiz.

Yeni normal eski normalden farklı. Yeterince büyükseniz piyasaya şekil veririsiniz ama küçükseniz piyasaya göre şekil almak zorundasınız. Eğer küçükseniz dinamik olacaksınız, eğer büyükseniz ahlaklı olacaksınız.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılındaki İzmir İktisat Kongresi’ndeki açıklamasına da yer veren Prof. Dr. Alkin, “Atatürk demiş ki: ‘Bakınız efendiler. Şahsi menfaatler ekseriyetle toplum menfaatlerinin önüne getirilir. Doğrudur. Ama şahsi menfaatler rekabet içerisinde kalmalıdır. Ancak toplumun bütün sorunlarını, piyasanın bütün sorunlarını şahsi menfaatlerden kurulmuş rekabet ortamını çözeceğini düşünüyorsanız bu gaflettir. Bundan dolayı devletin düzenleyici otorite olarak ortaya çıkması doğaldır. Ancak bu vazifeyi yaparken piyasa kurallarına saygı duyulması gerekir. Nihayetinde hiçbir devlet ferdinin önüne geçemez.’ Sene 1923. Daha Cumhuriyet ilan edilmemiş. Lozan görüşmeleri askıda Atatürk bunları söylemiş. Dolayısıyla anlıyoruz ki Cumhuriyet’in temelleri sağlamdır.” şeklinde sözlerini noktaladı.

Devamını Oku

Genel Haberler

Palandöken, “Esnafa yeni yapılandırma şart”

Editör

Yazar:

Pandemi sonrası daha belini doğrultamayan esnaf ve sanatkarların en büyük isteğinin yeni bir yapılandırma olduğunu dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi nedeniyle iki yılı aşkın süredir iş yapamayan esnafımız daha belini doğrultamadı. Üstüne bir de hem dünyada hem de ülkemizde baş gösteren ekonomik sıkıntılar nedeniyle esnafın girdi maliyetlerinde ciddi bir artış yaşandı. 2 milyonu aşkın esnafımızın birikmiş borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma şart. Yapılandırmayla birlikte esnafa sicil düzenlenmesi de sağlanarak sıfır faizli ve uzun vadeli nefes kredisi verilmeli. Bu sayede esnafımız yeniden ayağa kalkar, devletimiz de alacaklarını tahsil etmiş olur. Çünkü son 10 yılda yapılan yapılandırmalardan devletimiz 180 milyar liraya yakın tahsilat yapmış” dedi.

“Birikmiş kredi, SGK ve vergi borçları sıfır faiz ile ötelenmeli”

Esnafın birikmiş kredi, SGK ve vergi borcunu ödeyebilmesi için faizsiz ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İki yılı aşkın süredir devam eden pandemide başta yiyecek içecek sektörü olmak üzere tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarlarımızın ticari faaliyetleri sekteye uğradı. Verilen devlet desteklerinin akabinde vatandaşların aşılanması ve virüsün eski gücünü kaybetmesiyle birlikte kısıtlamalar kaldırıldığında tam esnafımız rahat nefes alacak derken tüm dünyada baş gösteren enerji krizi ne yazık ki ülkemize de yansıyarak başta akaryakıt olmak üzere, iş yeri kiraları, elektrik, doğalgaz gibi girdi maliyetlerini artırdı. Esnafımızın çoğu biriken borçlarını ödeyemediği gibi yeni borç altına girdi. Bunun için esnaf ve sanatkarlarımızın kredi, SGK ve vergi borcu gibi biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırmaya gidilmeli. Mevcut faizler silinmeli” diye konuştu.

“Özel bankalar da esnafa kredi vermeli”

Öte yandan yapılandırmayla birlikte esnaf için sicil düzenlemesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Palandöken, “Esnafımız pandemiyle birlikte biriken borçlarını ödemek için krediye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Uzun zamandır sıkıntı çeken esnafımızın yükünü hafifletmek için sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli. Bunun için de öncelikle esnafımızın krediye ulaşmasının önündeki engeller kaldırılmalı. İlk olarak esnafa sicil düzenlenmesi sağlanmalı. Ayrıca sadece devlet ve kamu bankaları değil özel bankalar da ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlar için düşük faizli kredi imkanı sunmalı. Krediler ile yeni iş yeri açacak olan genç girişimcilerin de önü mutlaka açılmalı” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Editör

Yazar:

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Her yıl sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte hem alışverişçiler hem de pazar yerleri için heyecanlı bir döneme giriş yapıyoruz. Yüzlerce indirim ve kampanya ile karşı karşıya kaldığımız Black Friday döneminde birçoğumuz elbette ihtiyaçlarımızı da karşılamak istiyoruz. Normal dönemde çok daha yüksek meblağlar ödeyeceğimiz bir ürüne uygun fiyatlarla sahip olma şansı doğal olarak hepimizi cezbediyor. Söz konusu indirimlerden faydalanmak bu noktada mantıklı olduğu kadar gerekli de ancak yine indirimlerin gerçek olup olmadığını kontrol etmek ve ihtiyacımızdan fazlasını almamaya dikkat etmek gerekiyor.

Bu noktada bilinçli bir alışveriş süreci için iyi bir pazar araştırması yapmak gerekliliği aşikar. Birçok pazar yeri büyük indirim oranları ile kampanyalar yaptığını ilan etse de fiyat değişikliği noktasında bu indirimlerin göründüğü kadar büyük olmadığını fark ettiğimiz durumlar olabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına fiyat karşılaştırmaları yaparak ve ürünlerin fiyat değişim grafiklerini inceleyerek Black Friday indirimleri dönemini avantajlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Elektronik, giyim, kozmetik, spor… her kategoride ihtiyacımız olabilir mi?

Sonbahar aylarında kuruyan yaprakların arasında yürümekten sonra belki de en heyecanla beklenen etkinlik alışveriş yapmak. Hem indirim ve kampanyalar hem de bir ürünü ucuza almanın vermiş olduğu heyecanı bastırmak elbetteki kolay değil. Ancak indirim dönemleri bir illüzyon mu yoksa gerçekten bizlerin indirimli ürün alabilmesi için planlanmış bir fırsat mı?

Elbetteki alışverişçiler kadar markalar için de önemli bir dönem Black Friday. Yıl içerisindeki kazançların birçoğunun söz konusu dönemlerde elde edildiği gerçeğini göz ardı edemeyiz. O nedenle markalar satışlarını artırmak adına indirimler yaparken, elbetteki kendi bütçelerini de düşünerek hareket etmek durumundalar. Buradan yola çıkarak kampanya dönemleri bizler için bir avantaj iken bütçemizi aşan bir soruna da dönüşebilir. Bu nedenle bilinçli bir alışverişçi olmakta fayda var.

Peki bu süreci doğru kararlar ile tamamlayabilmek adına neler yapabiliriz? İlk sıraya liste hazırlamayı yazabiliriz. Sadece 11.11 indirimleri için değil, günlük rutinimiz içerisinde market alışverişi dahi yaparken bir liste ile yola çıkmak her zaman sağlıklı bir alışveriş süreci sağlayacaktır. Tüketim toplumları ve değişen dünya parametreleri nedeniyle her şeyin ihtiyacımız gibi geldiğini hissedebiliyoruz ve özellikle indirim dönemleri bu duygularımızı çok daha derinden tetikleyebiliyor.

Bu nedenle üzerine düşünülmüş bir alışveriş listesi ile hareket etmek hem israfı önleyecektir hem de bütçemizi koruyacaktır. Söz konusu bilinçli alışverişin tek nedeni elbette bütçemizi korumak değil. Böylesine büyük bir tüketim alışkanlığından kaçınmamızın tek nedenini bütçemizi korumak olarak gördüğümüz taktirde içinde yaşadığımız Dünyada yalnız olduğumuzu zannedebiliriz.

Ama unutmamalıyız ki Dünya üzerinde milyarlarca insan bir arada yaşıyoruz ve sadece ürettiklerimizi değil doğanın bize sunduklarını da son sürat tüketmeye devam ediyoruz. İhtiyacımız dışında aldığımız her bir ürün bütçemizden götürdüğü kadar geleceğimizden ve doğamızdan da bir şeyler koparmaktadır. Hele ki yenilenebilir ve doğada çözünebilir ürünler tüketme konusunda pek de dikkatli bireyler değilsek, Dünyaya olan borcumuzu artırıyoruz denilebilir.

Elbette alışveriş dönemleri hepimiz için birer fırsat ve ekonomik dalgalanmaların yaşandığı bu günlerde söz konusu indirimleri kaçırmak istemiyoruz. Hepimizin zaruri ihtiyaçları veya istekleri olabiliyor. Bunları karşılamak adına Black Friday indirimleri de önemli bir fırsat. O nedenle sunulan fırsatları değerlendirmek hepimizin hakkı. Ama bütçemizi koruyarak alışveriş yaptığımızı zannederken diğer taraftan cebimizden ve Dünyamızdan da fazlasını götürmemeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Güvenilir adreslerden şaşmayın!

İndirim dönemlerinin karşımıza çıkardığı fırsatlar kadar yaratabileceği sorunlar da olabiliyor. Özellikle güvenli bir alışveriş süreci yaşamak adına dikkatli olmakta fayda var. Online alışverişte kredi kartı bilgilerimizi paylaştığımızı düşünürsek güvenilir adresleri tercih etmek aslında bir zorunluluk denebilir. Bu noktada SSL sertifikalı bir site üzerinden alışveriş yapmak kredi kartı bilgileri noktasında güvenli bir alışverişin kapılarını açmaktadır.

Bununla birlikte güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak her zaman ilk koşul olarak hatırlanmalı. Geçmiş alışveriş alışkanlıklarımızda da güvendiğimiz esnaf ve markaları tercih ettiğimizi hatırlarsak, internet üzerinden yapılan alışverişlerde de güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak mantıklı bir tercih olacaktır. Aksi takdirde orijinal olmayan veya kalitesiz bir ürünle karşılaşma ihtimaliniz artabilir.

Bu noktada bizlere en yol gösterici seçeneklerden biri güvenilir pazar yerlerini tercih etmek ve o pazar yerinde satış yapan marka veya satıcının değerlendirmelerini okumak. Unutulmamalı ki birincil kullanıcı deneyimlerinin yer aldığı yorumlar son yıllarda fazlaca kullanılmaya başlandı ve bir ürün satın alırken hem o ürünle ilgili hem de satıcı ile ilgili ayrıntılara yer verilmekte. Söz konusu değerlendirmeleri okuyarak hem alacağınız ürünle ilgili hem de alışveriş yapacağınız mağaza ile ilgili ayrıntılara ulaşarak güvenli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER