Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Perakendeciler güç birliği ile büyüyecek

Editör
Abone Ol:

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (TPF) öncülüğünde gerçekleşen ‘Yerel Zincirler Birleşiyor’ konferansı Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Açılış konuşmasını TPF Başkanı Şeref Songör’ün yaptığı konferansta; gün boyunca iş dünyasının pek çok önemli ismi bilgi ve deneyimlerini, ithalatçı, üretici ve perakendecilerden oluşan katılımcılarla paylaştı. Konuşmacılar arasında; Hayat Kimya İş Geliştirme Direktörü Erdal Tüfekçi, Gelecek Bilimci Nancy Ramsey, Coca Cola İçecek Dış İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya, Zenith Limited, Suriye-Türkiye İş Konseyi Başkan Yardımcısı M.Sadık Yıldız, Kazakistan 3M Distribütörü Zeynep Güreşçi Bircan, Hyundai Satıştan Sorumlu Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu ve Vestel İcra Kurulu Üyesi Levent Hatay gibi isimler yer aldı.

Şeref Songör yaptığı konuşmada, perakendecilerin özellikle kriz sürecinde birlikte hareket ederek var olma mücadelesi vermeleri gerektiğini belirterek, doğru ve planlı bir gelişmenin hedef alınmasının başarıya giden yol olduğunun altını çizdi.

Songör, rafta yer bulumayacak ürünlerin üretilmesinin bir anlamı olmadığını vurgulayarak, “Birlikte, dünyada ses getirecek markalar yaratılması ve global markalar oluşturulması için çalışılmalıdır” dedi. Kriz sürecinin radikal kararlar alma ortamı sağlaması gerektiğine değinen Songör, güç birliği yapmanın şart olduğunu, kriz ortamını iyi değerlendirmek gerektiğini belirtti. Songör ayrıca, konferansın temel faydasının, güç birliği doğurmayı hedeflemek olduğunun altını çizdi.

Önemli olan büyüme sağlamak

Perakende sektöründe temel hedefin büyüme olması gerektiğini vurgulayan Songör, “Bu birliktelikte büyük ya da küçük parça olmak önemli değil. Önemli olan büyüme ve uluslararası pazarlara global markalarla açılabilmektir” dedi. Hükümetin de gerekli yasal düzenlemeleri yaparak, Avrupa Birliği’nde uygulanan standartları Türkiye’ye taşıması gerektiğini vurgulayan Songör, bu yolla ülkemizde de güçlü bir perakende hizmetinin sağlanacağını söyledi.

Bin 480 öğrenciye istihdam

Şimdiye kadar bin 480 öğrenciyi yetiştirerek istihdam sağladıklarını belirten Songör, “Kalifiye elemanları sektörde tutamıyoruz. Fırsatını bulunca farklı sektörlere geçiş yapıyorlar. Bu geçişte, çalışma şartları ve saatlerinin etkisi büyük” dedi. Türkiye’de perakende sektöründeki yabancı sermaye oranının yüzde 65’e ulaştığını belirten Songör, bu oranın hükümetin adım atmasına engel olduğunu dile getirdi.

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) Başkanı Turan Özbahçeci ise, ürün şekillenmesi sağlandıktan sonra yurt dışı projelerine imza atmanın mümkün olduğunu söyledi ve “Asıl hedefimiz yerli markaların tamamını yurt dışına taşımak” dedi.

Okay Temiz’in perküsyon şovu ve sunucu Kadir Çöpdemir’in şakaları konferansa renk kattı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Ramazan Ulu vefat etti

Editör

Yazar:

Yaklaşık bir ay önce beyin kanaması geçirip Samsun Devlet Hastanesinde yoğun bakıma alınan Ramazan Ulu dün hayata gözlerini yumdu.

Snowy marketler zinciri yönetim kurulu başkanı Ramazan Ulu, İstanbul PERDER’in 5. ve 6. dönem başkanlığını da yapmıştı.

Retail Türkiye olarak merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
Cenaze namazı ve mezarlık için Snowy Market Ulu Kardeşler tarafından bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Devamını Oku

Genel Haberler

PLAT üyeleri “Talks” etkinliğinde buluştu

Editör

Yazar:

21 Eylül günü Mihrabat Korusu’nda gerçekleşen organizasyona BİM CEO’su Haluk Dortluoğlu, Ülker CEO’su Mete Buyurgan gibi sektörün önde gelen isimleri ve PLAT Derneği üyeleri katıldı. Katılımın yüksek olduğu etkinlikte, açılış konuşmasını gerçekleştiren PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, katılımcılara teşekkür ettikten sonra sanayicilerin üretime, yatırıma ve inovasyona odaklanması gerektiğinin altını çizdi.

Bir önceki etkinlikte seçim öncesi ve sonrası ekonomi konusunda değerlendirmelerde ve çeşitli tahminlerde bulunan Ekonomist Dr. Hakan Özerol, bu etkinlikte de önümüzdeki dönemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. IMF, OECD, Dünya Bankası gibi kurumların ve çeşitli derecelendirme şirketlerinin tahmin raporlarından hareketle piyasa değerlendirmesi yapan Dr. Hakan Özerol, özellikle dövizin ve enflasyonun yönüyle ilgili tahminlerde bulundu. Yeni dönemde ekonominin iyi işaretler verdiğini belirten Özerol, mevcut politikaların sürdürülmesi halinde gelecekte olumlu sonuçlar vereceğinin altını çizdi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER