Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Perakendeciler güç birliği ile büyüyecek

Editör
Abone Ol:

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (TPF) öncülüğünde gerçekleşen ‘Yerel Zincirler Birleşiyor’ konferansı Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Açılış konuşmasını TPF Başkanı Şeref Songör’ün yaptığı konferansta; gün boyunca iş dünyasının pek çok önemli ismi bilgi ve deneyimlerini, ithalatçı, üretici ve perakendecilerden oluşan katılımcılarla paylaştı. Konuşmacılar arasında; Hayat Kimya İş Geliştirme Direktörü Erdal Tüfekçi, Gelecek Bilimci Nancy Ramsey, Coca Cola İçecek Dış İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya, Zenith Limited, Suriye-Türkiye İş Konseyi Başkan Yardımcısı M.Sadık Yıldız, Kazakistan 3M Distribütörü Zeynep Güreşçi Bircan, Hyundai Satıştan Sorumlu Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu ve Vestel İcra Kurulu Üyesi Levent Hatay gibi isimler yer aldı.

Şeref Songör yaptığı konuşmada, perakendecilerin özellikle kriz sürecinde birlikte hareket ederek var olma mücadelesi vermeleri gerektiğini belirterek, doğru ve planlı bir gelişmenin hedef alınmasının başarıya giden yol olduğunun altını çizdi.

Songör, rafta yer bulumayacak ürünlerin üretilmesinin bir anlamı olmadığını vurgulayarak, “Birlikte, dünyada ses getirecek markalar yaratılması ve global markalar oluşturulması için çalışılmalıdır” dedi. Kriz sürecinin radikal kararlar alma ortamı sağlaması gerektiğine değinen Songör, güç birliği yapmanın şart olduğunu, kriz ortamını iyi değerlendirmek gerektiğini belirtti. Songör ayrıca, konferansın temel faydasının, güç birliği doğurmayı hedeflemek olduğunun altını çizdi.

Önemli olan büyüme sağlamak

Perakende sektöründe temel hedefin büyüme olması gerektiğini vurgulayan Songör, “Bu birliktelikte büyük ya da küçük parça olmak önemli değil. Önemli olan büyüme ve uluslararası pazarlara global markalarla açılabilmektir” dedi. Hükümetin de gerekli yasal düzenlemeleri yaparak, Avrupa Birliği’nde uygulanan standartları Türkiye’ye taşıması gerektiğini vurgulayan Songör, bu yolla ülkemizde de güçlü bir perakende hizmetinin sağlanacağını söyledi.

Bin 480 öğrenciye istihdam

Şimdiye kadar bin 480 öğrenciyi yetiştirerek istihdam sağladıklarını belirten Songör, “Kalifiye elemanları sektörde tutamıyoruz. Fırsatını bulunca farklı sektörlere geçiş yapıyorlar. Bu geçişte, çalışma şartları ve saatlerinin etkisi büyük” dedi. Türkiye’de perakende sektöründeki yabancı sermaye oranının yüzde 65’e ulaştığını belirten Songör, bu oranın hükümetin adım atmasına engel olduğunu dile getirdi.

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) Başkanı Turan Özbahçeci ise, ürün şekillenmesi sağlandıktan sonra yurt dışı projelerine imza atmanın mümkün olduğunu söyledi ve “Asıl hedefimiz yerli markaların tamamını yurt dışına taşımak” dedi.

Okay Temiz’in perküsyon şovu ve sunucu Kadir Çöpdemir’in şakaları konferansa renk kattı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER