Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Alibaba, Moneygram’ı satın mı alıyor?

Editör
Abone Ol:

Dallas merkezli MoneyGram, önceden Alipay ismiyle bilinen Alibaba Grup iştiraklerinden Çinli Ant Financial tarafından satın alınmak üzere. Çin merkezli Alibaba Grup iştiraklerinden biri olan ve önceden Alipay ismiyle bilinen Ant Financial, elektronik ödeme firması MoneyGram için yaptığı teklifi artırdı. Şirket içerisindeki kaynaklara göre Çinlilerin ödemeye hazır olduğu bedel Amerikalı Euronet Worldwide tarafından yapılan teklifin üzerinde.

Ant, daha önce Moneygram için hisse başına 13.25$ olan teklifini 18$ düzeyine çıkardı. Ant ve MoneyGram tarafından yapılan ortak açıklamadaki değerlendirmeye göre bu, yaklaşık 1.2 milyar dolar tutarında bir toplama denk geliyor.

İşlerini okyanus ötesine taşımak ve genişletmek isteyen Ant için Moneygram satın alması ilk ciddi adım olabilir. Yaklaşık 60 milyar $ değer biçilen Ant, yakın zamanda halka açılmayı da planlıyor.

Ant Financial Başkanı Doug Feagin, bu satın almanın küresel anlamda 630 milyon müşteriye hizmet veren Ant ekosistemindeki sınır ötesi para gönderme kapasitesi için çok değerli bir hamle olduğunu belirtti.

İki firma, satın alma işlemini tamamlamak için yasal onayları ve ABD antitröst iznini beklediklerini belirtiyor. Birleşme, aynı zamanda ABD’nin ulusal güvenlik riski oluşturabilecek yabancı satın alımları inceleyen CFIUS tarafından da gözden geçirilecek.

CFIUS daha önce Aixtron ve Lattice gibi teknoloji firmalarının Çin menşeli şirketler tarafından satın alınmalarına izin vermemişti.

Obama döneminde göre yeni Başkan Trump’un yaklaşımları nedeniyle ticari ve politik açıdan gerilimi artan Çin ve ABD ilişkilerinde, yetkililer Moneygram satışında Euronet teklifini daha uygun bulabilir ve Ant’ı engelleyebilir. Çinliler, geçtiğimiz senelerde Amerikalı teknoloji perakendecisi Ingram Micro ve telekomünikasyon firması Motorola’yı toplam 9.4 milyar dolar ödeyerek satın almıştı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER