Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Discount pazarında Dim Down rüzgarı esecek!

Editör
Abone Ol:

Türkiye’nin en güçlü ve büyük distribütörlerinden olan Hedef Grubu’ndan Şakir Kara, perakendeciliğe Dim Down Discount Marketler Zinciri projesiyle yeniden dönüyor. 90’lı yıllarda Arslan kardeşlerden aldığı TEM Marketleri Zinciri’ni Eko Market’e dönüştürerek sektöre giriş yapan Hedef Grubu, daha sonra bu marketlerini Tansaş’a satarak sektörden çekilme kararı almıştı. İlerleyen yıllarda bu sevdasına yeniden dönen grup, Yalçınlar Marketler Zinciri’ni devir alarak Eko Marketler Zinciri’ne dönüştürüp sektörde yeniden giriş yaptı. Bu projedeki marketleri de Mahmut Karadağ’ın zincirine devreden Hedef Grubu, şimdi 35 milyon dolarlık yatırımla Dim Down (Devamlı İndirim Marketleri) Marketler Zinciri’ni kurarak indirim mağazacılığı sektörüne büyük oyuncu olarak katılıyor. Grup, ilerleyen yılarda da cash&-carry pazarına girecek.
DİM Down Genel Müdürü Mekki Bilgen, perakende, gıda ve dağıtım sektörünü yakından tanıyan bir isim. Hedef Grubu’nun kurucuları Kara Ailesi’nin yanında uzun yıllar çalışmış, kısa bir süre yine discount marketçilik yapan GRİ’nin değişim aşamasında bulunmuş, daha önceden Happy Center’de kendi ifadesiyle adeta marketçilik stajı yapmış. Bilgen ile hem Dim Down’u hem de sektörü konuştuk. Bilgen, büyük bir samimiyetle, çok sıcak bir ortamda sorularımızı cevaplandırdı, gelecek vizyonunu çizdi. Hedef ailesinin çalışmalarını da özetleyen Bilgen, şunları söyledi:
“Kara ailesi, 1993 yılında Van’dan İstanbul’a gelince Rami’de Ercan Ticareti kurdular. Ben de o tarihten beri aileyle birlikteyim. 65 firmanın bayiliğini yapan Hedef, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük P&G bayisidir. 1997 yılına kadar ilaç ve gıda dağıtım işini sürdürdü. Daha sonra ilaç grubunu Sancak ailesine devrederek bu sektörden çıktı. Oruçoğlu Yağ Sanayii’nin tamamını satın aldı. Kardeşler Unix Kozmetik’i kurdu. King Boya satın alındı. Akdeniz bölgesinde, otellere tedarik amacıyla Horeca adlı şirket kuruldu. Yine İstanbul’da uluslararası gemilere kumanya hizmeti veren bir şirket de bulunuyor”.
Kara ailesinin o yıllarda perakende sektörüne odaklanmadığını ifade eden Bilgen, “Sezginler’den boşalan pazarda organizasyon yapacak şirket kalmaması nedeniyle Hedef, dağıtım pazarına ağırlık verdi. Bir iki market denemesi oldu ama kendilerine zarar vermemesi için bu marketleri elden çıkardı” dedikten sonra discount market pazarına giriş nedenlerini şöyle sıraladı:
“Discount market pazarı çok hızlı büyüyor. Krizle birlikte bu pazara olan ilgi arttı. Pazarda lider markayı izleyen güçlü oyuncular yok. Kasım 2008 tarihinde discount pazarına girmek için çalışmalara başladık. 1 milyon TL ödenmiş sermayeli Devamlı İndirim Mağazacılık A.Ş.’yi kurduk. Proje için 35 milyon dolarlık sermaye ayırdık. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Kara, bize çalışmalarımızda tam destek verdi. İlk etapta 18 mağaza açacağız. Distribütör firma olduğumuzdan market markalı ürünleri rafa koymayacağız. Zira bu ürünler, markalara zarar veriyor. Markaların da tüketicilere ucuza satılacağını göstermek istiyoruz. Raflarda bin barkodlu ürün bulunacak. Aynı konsepten bir üst bir de alt marka olacak. Ürünleri yer paletlerinde teşhir etmeyeceğiz. Müşteri malları eğilmeden alabilecek. Asıl farkımız bu olacak. Reyon aralarında mutlak suretle 2 market arabası geçebilecek. Ciroya göre her mağazada 2-3 personel görev yapacak. Terazi bulunmayacak. 2009 yılı sonunda 60 mağazaya ulaşacağız. Sonra Marmara Bölgesi’ne yayılacağız. 2012 yılına kadar 280 mağazaya ulaşmış olacağız. 2030 yılında Türkiye geneline yayılmayı ve 2 bin 500 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz”.
Popüler caddelerde mağazalar açmayacaklarını ifade eden Bilgen, “İnsertlerde hangi ürünün kaç adet satılacağı yazılacak. Rafa Çin malı ürünlerde koymayacağız. Dim konseptinde farklı gramlı ve ambalajlarda ürün satmayacağız. İlerleyen yıllarda cash&carry mağazacılığa da gireceğiz ama bu mağazaları İstanbul’da değil çevre illerde açacağız” dedikten sonra şu bilgileri verdi: “Türkiye’de faaliyette bulunan bütün discount marketleri inceledik. Bizler DİM olarak bunlardan ortak bir tablo çıkarıp projede bunu uyguladık. Tamamen bize özgü bir konsept olacak. Kadromuzda bu sektörde çalışmış değerli elemanlar da var. Bu pazarı apartman altı mağazacılık olarak görmüyoruz”.
Bilgen, sosyal sorumluluk projelerine de destek vereceklerini, ünvanlarında bulunan down kelimesi nedeniyle bu sendromu taşıyan hastalara yardım etmek amacıyla çalışmalarda bulunacaklarını ifade etti. Şirkette Yönetim Kurulu Başkanı olarak Şakir Kara gözükürken, yönetim kurulu üyeleri ise eşi, oğulları ve kızlarından oluşuyor. Yasin, Yusuf, Neşe, Ayşegül, Kübra Kara, yönetim kurulunun diğer üyeleri.
Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Prof. Dr. Emre Alkin: Şirketleriniz sizlerin değil memleketimizindir

Editör

Yazar:

Enflasyonun el freni konumunda olan özel markalı ürünler sektörünün gelişimi ve sorunlarının çözümü için çalışmalarını sürdüren PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği’nin ikincisini düzenlediği PLAT Talks etkinliğinde dernek üyeleri ve sektörün çok sayıda önde gelen ismi buluştu.

İstanbul-Kurtköy’de bulunan Crowne Plaza’da düzenlenen etkinliğin ilk bölümünde sektör temsilcilerine seslenen Prof. Dr. Emre Alkin, küresel piyasalardaki son durumu, beklentileri ve önümüzdeki dönem için merak edilen konuları yanıtladı.

“İşinizle alakalı harcamalarınızı önceliklendirmeniz gerekiyor.” diyen Prof. Dr. Alkin, “Gereksiz harcamalardan kaçınmanın ve nitelikli personelin önemini pandemi döneminde bir kez daha gördük. İş insanlarımız 4 tane üretim fonksiyonlarından bir tanesidir.  Bu 4 üretim fonksiyonu ise emek, sermaye, toprak ve müteşebbistir. Toprak vatanımız, emek vatandaşımız, sermaye ise hepimizindir. Şirketleriniz sizlerin değil memleketimizindir. Dolayısıyla bu noktaları göz önüne alarak hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Savaşlar, pandemiler ya da beklenmeyen durumların küresel olarak her zaman yaşanabileceğini belirten Prof. Dr. Alkin, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Çözüme odaklanmamız gerekiyor. Çalışanlarınız ile birlikte sorunları paylaşın, çözüm yolunu birlikte arayın. Direnci artırın. Çünkü bir başka vaka olduğunda şirketi ayakta tutacak prensiplerin çoktan hazırlanmış olması gerekiyor. İşe dönüşü planlayacağız. ‘Aynı performansı tekrar nasıl yakalarız?’ sorusunu harekete geçirerek iş verimliliğinde performansı artırmaya çabalayacağız. Yeni normali öngöreceğiz.

Yeni normal eski normalden farklı. Yeterince büyükseniz piyasaya şekil veririsiniz ama küçükseniz piyasaya göre şekil almak zorundasınız. Eğer küçükseniz dinamik olacaksınız, eğer büyükseniz ahlaklı olacaksınız.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılındaki İzmir İktisat Kongresi’ndeki açıklamasına da yer veren Prof. Dr. Alkin, “Atatürk demiş ki: ‘Bakınız efendiler. Şahsi menfaatler ekseriyetle toplum menfaatlerinin önüne getirilir. Doğrudur. Ama şahsi menfaatler rekabet içerisinde kalmalıdır. Ancak toplumun bütün sorunlarını, piyasanın bütün sorunlarını şahsi menfaatlerden kurulmuş rekabet ortamını çözeceğini düşünüyorsanız bu gaflettir. Bundan dolayı devletin düzenleyici otorite olarak ortaya çıkması doğaldır. Ancak bu vazifeyi yaparken piyasa kurallarına saygı duyulması gerekir. Nihayetinde hiçbir devlet ferdinin önüne geçemez.’ Sene 1923. Daha Cumhuriyet ilan edilmemiş. Lozan görüşmeleri askıda Atatürk bunları söylemiş. Dolayısıyla anlıyoruz ki Cumhuriyet’in temelleri sağlamdır.” şeklinde sözlerini noktaladı.

Devamını Oku

Genel Haberler

Palandöken, “Esnafa yeni yapılandırma şart”

Editör

Yazar:

Pandemi sonrası daha belini doğrultamayan esnaf ve sanatkarların en büyük isteğinin yeni bir yapılandırma olduğunu dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi nedeniyle iki yılı aşkın süredir iş yapamayan esnafımız daha belini doğrultamadı. Üstüne bir de hem dünyada hem de ülkemizde baş gösteren ekonomik sıkıntılar nedeniyle esnafın girdi maliyetlerinde ciddi bir artış yaşandı. 2 milyonu aşkın esnafımızın birikmiş borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma şart. Yapılandırmayla birlikte esnafa sicil düzenlenmesi de sağlanarak sıfır faizli ve uzun vadeli nefes kredisi verilmeli. Bu sayede esnafımız yeniden ayağa kalkar, devletimiz de alacaklarını tahsil etmiş olur. Çünkü son 10 yılda yapılan yapılandırmalardan devletimiz 180 milyar liraya yakın tahsilat yapmış” dedi.

“Birikmiş kredi, SGK ve vergi borçları sıfır faiz ile ötelenmeli”

Esnafın birikmiş kredi, SGK ve vergi borcunu ödeyebilmesi için faizsiz ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İki yılı aşkın süredir devam eden pandemide başta yiyecek içecek sektörü olmak üzere tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarlarımızın ticari faaliyetleri sekteye uğradı. Verilen devlet desteklerinin akabinde vatandaşların aşılanması ve virüsün eski gücünü kaybetmesiyle birlikte kısıtlamalar kaldırıldığında tam esnafımız rahat nefes alacak derken tüm dünyada baş gösteren enerji krizi ne yazık ki ülkemize de yansıyarak başta akaryakıt olmak üzere, iş yeri kiraları, elektrik, doğalgaz gibi girdi maliyetlerini artırdı. Esnafımızın çoğu biriken borçlarını ödeyemediği gibi yeni borç altına girdi. Bunun için esnaf ve sanatkarlarımızın kredi, SGK ve vergi borcu gibi biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırmaya gidilmeli. Mevcut faizler silinmeli” diye konuştu.

“Özel bankalar da esnafa kredi vermeli”

Öte yandan yapılandırmayla birlikte esnaf için sicil düzenlemesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Palandöken, “Esnafımız pandemiyle birlikte biriken borçlarını ödemek için krediye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Uzun zamandır sıkıntı çeken esnafımızın yükünü hafifletmek için sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli. Bunun için de öncelikle esnafımızın krediye ulaşmasının önündeki engeller kaldırılmalı. İlk olarak esnafa sicil düzenlenmesi sağlanmalı. Ayrıca sadece devlet ve kamu bankaları değil özel bankalar da ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlar için düşük faizli kredi imkanı sunmalı. Krediler ile yeni iş yeri açacak olan genç girişimcilerin de önü mutlaka açılmalı” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Editör

Yazar:

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Her yıl sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte hem alışverişçiler hem de pazar yerleri için heyecanlı bir döneme giriş yapıyoruz. Yüzlerce indirim ve kampanya ile karşı karşıya kaldığımız Black Friday döneminde birçoğumuz elbette ihtiyaçlarımızı da karşılamak istiyoruz. Normal dönemde çok daha yüksek meblağlar ödeyeceğimiz bir ürüne uygun fiyatlarla sahip olma şansı doğal olarak hepimizi cezbediyor. Söz konusu indirimlerden faydalanmak bu noktada mantıklı olduğu kadar gerekli de ancak yine indirimlerin gerçek olup olmadığını kontrol etmek ve ihtiyacımızdan fazlasını almamaya dikkat etmek gerekiyor.

Bu noktada bilinçli bir alışveriş süreci için iyi bir pazar araştırması yapmak gerekliliği aşikar. Birçok pazar yeri büyük indirim oranları ile kampanyalar yaptığını ilan etse de fiyat değişikliği noktasında bu indirimlerin göründüğü kadar büyük olmadığını fark ettiğimiz durumlar olabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına fiyat karşılaştırmaları yaparak ve ürünlerin fiyat değişim grafiklerini inceleyerek Black Friday indirimleri dönemini avantajlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Elektronik, giyim, kozmetik, spor… her kategoride ihtiyacımız olabilir mi?

Sonbahar aylarında kuruyan yaprakların arasında yürümekten sonra belki de en heyecanla beklenen etkinlik alışveriş yapmak. Hem indirim ve kampanyalar hem de bir ürünü ucuza almanın vermiş olduğu heyecanı bastırmak elbetteki kolay değil. Ancak indirim dönemleri bir illüzyon mu yoksa gerçekten bizlerin indirimli ürün alabilmesi için planlanmış bir fırsat mı?

Elbetteki alışverişçiler kadar markalar için de önemli bir dönem Black Friday. Yıl içerisindeki kazançların birçoğunun söz konusu dönemlerde elde edildiği gerçeğini göz ardı edemeyiz. O nedenle markalar satışlarını artırmak adına indirimler yaparken, elbetteki kendi bütçelerini de düşünerek hareket etmek durumundalar. Buradan yola çıkarak kampanya dönemleri bizler için bir avantaj iken bütçemizi aşan bir soruna da dönüşebilir. Bu nedenle bilinçli bir alışverişçi olmakta fayda var.

Peki bu süreci doğru kararlar ile tamamlayabilmek adına neler yapabiliriz? İlk sıraya liste hazırlamayı yazabiliriz. Sadece 11.11 indirimleri için değil, günlük rutinimiz içerisinde market alışverişi dahi yaparken bir liste ile yola çıkmak her zaman sağlıklı bir alışveriş süreci sağlayacaktır. Tüketim toplumları ve değişen dünya parametreleri nedeniyle her şeyin ihtiyacımız gibi geldiğini hissedebiliyoruz ve özellikle indirim dönemleri bu duygularımızı çok daha derinden tetikleyebiliyor.

Bu nedenle üzerine düşünülmüş bir alışveriş listesi ile hareket etmek hem israfı önleyecektir hem de bütçemizi koruyacaktır. Söz konusu bilinçli alışverişin tek nedeni elbette bütçemizi korumak değil. Böylesine büyük bir tüketim alışkanlığından kaçınmamızın tek nedenini bütçemizi korumak olarak gördüğümüz taktirde içinde yaşadığımız Dünyada yalnız olduğumuzu zannedebiliriz.

Ama unutmamalıyız ki Dünya üzerinde milyarlarca insan bir arada yaşıyoruz ve sadece ürettiklerimizi değil doğanın bize sunduklarını da son sürat tüketmeye devam ediyoruz. İhtiyacımız dışında aldığımız her bir ürün bütçemizden götürdüğü kadar geleceğimizden ve doğamızdan da bir şeyler koparmaktadır. Hele ki yenilenebilir ve doğada çözünebilir ürünler tüketme konusunda pek de dikkatli bireyler değilsek, Dünyaya olan borcumuzu artırıyoruz denilebilir.

Elbette alışveriş dönemleri hepimiz için birer fırsat ve ekonomik dalgalanmaların yaşandığı bu günlerde söz konusu indirimleri kaçırmak istemiyoruz. Hepimizin zaruri ihtiyaçları veya istekleri olabiliyor. Bunları karşılamak adına Black Friday indirimleri de önemli bir fırsat. O nedenle sunulan fırsatları değerlendirmek hepimizin hakkı. Ama bütçemizi koruyarak alışveriş yaptığımızı zannederken diğer taraftan cebimizden ve Dünyamızdan da fazlasını götürmemeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Güvenilir adreslerden şaşmayın!

İndirim dönemlerinin karşımıza çıkardığı fırsatlar kadar yaratabileceği sorunlar da olabiliyor. Özellikle güvenli bir alışveriş süreci yaşamak adına dikkatli olmakta fayda var. Online alışverişte kredi kartı bilgilerimizi paylaştığımızı düşünürsek güvenilir adresleri tercih etmek aslında bir zorunluluk denebilir. Bu noktada SSL sertifikalı bir site üzerinden alışveriş yapmak kredi kartı bilgileri noktasında güvenli bir alışverişin kapılarını açmaktadır.

Bununla birlikte güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak her zaman ilk koşul olarak hatırlanmalı. Geçmiş alışveriş alışkanlıklarımızda da güvendiğimiz esnaf ve markaları tercih ettiğimizi hatırlarsak, internet üzerinden yapılan alışverişlerde de güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak mantıklı bir tercih olacaktır. Aksi takdirde orijinal olmayan veya kalitesiz bir ürünle karşılaşma ihtimaliniz artabilir.

Bu noktada bizlere en yol gösterici seçeneklerden biri güvenilir pazar yerlerini tercih etmek ve o pazar yerinde satış yapan marka veya satıcının değerlendirmelerini okumak. Unutulmamalı ki birincil kullanıcı deneyimlerinin yer aldığı yorumlar son yıllarda fazlaca kullanılmaya başlandı ve bir ürün satın alırken hem o ürünle ilgili hem de satıcı ile ilgili ayrıntılara yer verilmekte. Söz konusu değerlendirmeleri okuyarak hem alacağınız ürünle ilgili hem de alışveriş yapacağınız mağaza ile ilgili ayrıntılara ulaşarak güvenli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER