Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Discount pazarında Dim Down rüzgarı esecek!

Editör
Abone Ol:

Türkiye’nin en güçlü ve büyük distribütörlerinden olan Hedef Grubu’ndan Şakir Kara, perakendeciliğe Dim Down Discount Marketler Zinciri projesiyle yeniden dönüyor. 90’lı yıllarda Arslan kardeşlerden aldığı TEM Marketleri Zinciri’ni Eko Market’e dönüştürerek sektöre giriş yapan Hedef Grubu, daha sonra bu marketlerini Tansaş’a satarak sektörden çekilme kararı almıştı. İlerleyen yıllarda bu sevdasına yeniden dönen grup, Yalçınlar Marketler Zinciri’ni devir alarak Eko Marketler Zinciri’ne dönüştürüp sektörde yeniden giriş yaptı. Bu projedeki marketleri de Mahmut Karadağ’ın zincirine devreden Hedef Grubu, şimdi 35 milyon dolarlık yatırımla Dim Down (Devamlı İndirim Marketleri) Marketler Zinciri’ni kurarak indirim mağazacılığı sektörüne büyük oyuncu olarak katılıyor. Grup, ilerleyen yılarda da cash&-carry pazarına girecek.
DİM Down Genel Müdürü Mekki Bilgen, perakende, gıda ve dağıtım sektörünü yakından tanıyan bir isim. Hedef Grubu’nun kurucuları Kara Ailesi’nin yanında uzun yıllar çalışmış, kısa bir süre yine discount marketçilik yapan GRİ’nin değişim aşamasında bulunmuş, daha önceden Happy Center’de kendi ifadesiyle adeta marketçilik stajı yapmış. Bilgen ile hem Dim Down’u hem de sektörü konuştuk. Bilgen, büyük bir samimiyetle, çok sıcak bir ortamda sorularımızı cevaplandırdı, gelecek vizyonunu çizdi. Hedef ailesinin çalışmalarını da özetleyen Bilgen, şunları söyledi:
“Kara ailesi, 1993 yılında Van’dan İstanbul’a gelince Rami’de Ercan Ticareti kurdular. Ben de o tarihten beri aileyle birlikteyim. 65 firmanın bayiliğini yapan Hedef, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük P&G bayisidir. 1997 yılına kadar ilaç ve gıda dağıtım işini sürdürdü. Daha sonra ilaç grubunu Sancak ailesine devrederek bu sektörden çıktı. Oruçoğlu Yağ Sanayii’nin tamamını satın aldı. Kardeşler Unix Kozmetik’i kurdu. King Boya satın alındı. Akdeniz bölgesinde, otellere tedarik amacıyla Horeca adlı şirket kuruldu. Yine İstanbul’da uluslararası gemilere kumanya hizmeti veren bir şirket de bulunuyor”.
Kara ailesinin o yıllarda perakende sektörüne odaklanmadığını ifade eden Bilgen, “Sezginler’den boşalan pazarda organizasyon yapacak şirket kalmaması nedeniyle Hedef, dağıtım pazarına ağırlık verdi. Bir iki market denemesi oldu ama kendilerine zarar vermemesi için bu marketleri elden çıkardı” dedikten sonra discount market pazarına giriş nedenlerini şöyle sıraladı:
“Discount market pazarı çok hızlı büyüyor. Krizle birlikte bu pazara olan ilgi arttı. Pazarda lider markayı izleyen güçlü oyuncular yok. Kasım 2008 tarihinde discount pazarına girmek için çalışmalara başladık. 1 milyon TL ödenmiş sermayeli Devamlı İndirim Mağazacılık A.Ş.’yi kurduk. Proje için 35 milyon dolarlık sermaye ayırdık. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Kara, bize çalışmalarımızda tam destek verdi. İlk etapta 18 mağaza açacağız. Distribütör firma olduğumuzdan market markalı ürünleri rafa koymayacağız. Zira bu ürünler, markalara zarar veriyor. Markaların da tüketicilere ucuza satılacağını göstermek istiyoruz. Raflarda bin barkodlu ürün bulunacak. Aynı konsepten bir üst bir de alt marka olacak. Ürünleri yer paletlerinde teşhir etmeyeceğiz. Müşteri malları eğilmeden alabilecek. Asıl farkımız bu olacak. Reyon aralarında mutlak suretle 2 market arabası geçebilecek. Ciroya göre her mağazada 2-3 personel görev yapacak. Terazi bulunmayacak. 2009 yılı sonunda 60 mağazaya ulaşacağız. Sonra Marmara Bölgesi’ne yayılacağız. 2012 yılına kadar 280 mağazaya ulaşmış olacağız. 2030 yılında Türkiye geneline yayılmayı ve 2 bin 500 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz”.
Popüler caddelerde mağazalar açmayacaklarını ifade eden Bilgen, “İnsertlerde hangi ürünün kaç adet satılacağı yazılacak. Rafa Çin malı ürünlerde koymayacağız. Dim konseptinde farklı gramlı ve ambalajlarda ürün satmayacağız. İlerleyen yıllarda cash&carry mağazacılığa da gireceğiz ama bu mağazaları İstanbul’da değil çevre illerde açacağız” dedikten sonra şu bilgileri verdi: “Türkiye’de faaliyette bulunan bütün discount marketleri inceledik. Bizler DİM olarak bunlardan ortak bir tablo çıkarıp projede bunu uyguladık. Tamamen bize özgü bir konsept olacak. Kadromuzda bu sektörde çalışmış değerli elemanlar da var. Bu pazarı apartman altı mağazacılık olarak görmüyoruz”.
Bilgen, sosyal sorumluluk projelerine de destek vereceklerini, ünvanlarında bulunan down kelimesi nedeniyle bu sendromu taşıyan hastalara yardım etmek amacıyla çalışmalarda bulunacaklarını ifade etti. Şirkette Yönetim Kurulu Başkanı olarak Şakir Kara gözükürken, yönetim kurulu üyeleri ise eşi, oğulları ve kızlarından oluşuyor. Yasin, Yusuf, Neşe, Ayşegül, Kübra Kara, yönetim kurulunun diğer üyeleri.
Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER