Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Discount pazarında Dim Down rüzgarı esecek!

Editör
Abone Ol:

Türkiye’nin en güçlü ve büyük distribütörlerinden olan Hedef Grubu’ndan Şakir Kara, perakendeciliğe Dim Down Discount Marketler Zinciri projesiyle yeniden dönüyor. 90’lı yıllarda Arslan kardeşlerden aldığı TEM Marketleri Zinciri’ni Eko Market’e dönüştürerek sektöre giriş yapan Hedef Grubu, daha sonra bu marketlerini Tansaş’a satarak sektörden çekilme kararı almıştı. İlerleyen yıllarda bu sevdasına yeniden dönen grup, Yalçınlar Marketler Zinciri’ni devir alarak Eko Marketler Zinciri’ne dönüştürüp sektörde yeniden giriş yaptı. Bu projedeki marketleri de Mahmut Karadağ’ın zincirine devreden Hedef Grubu, şimdi 35 milyon dolarlık yatırımla Dim Down (Devamlı İndirim Marketleri) Marketler Zinciri’ni kurarak indirim mağazacılığı sektörüne büyük oyuncu olarak katılıyor. Grup, ilerleyen yılarda da cash&-carry pazarına girecek.
DİM Down Genel Müdürü Mekki Bilgen, perakende, gıda ve dağıtım sektörünü yakından tanıyan bir isim. Hedef Grubu’nun kurucuları Kara Ailesi’nin yanında uzun yıllar çalışmış, kısa bir süre yine discount marketçilik yapan GRİ’nin değişim aşamasında bulunmuş, daha önceden Happy Center’de kendi ifadesiyle adeta marketçilik stajı yapmış. Bilgen ile hem Dim Down’u hem de sektörü konuştuk. Bilgen, büyük bir samimiyetle, çok sıcak bir ortamda sorularımızı cevaplandırdı, gelecek vizyonunu çizdi. Hedef ailesinin çalışmalarını da özetleyen Bilgen, şunları söyledi:
“Kara ailesi, 1993 yılında Van’dan İstanbul’a gelince Rami’de Ercan Ticareti kurdular. Ben de o tarihten beri aileyle birlikteyim. 65 firmanın bayiliğini yapan Hedef, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük P&G bayisidir. 1997 yılına kadar ilaç ve gıda dağıtım işini sürdürdü. Daha sonra ilaç grubunu Sancak ailesine devrederek bu sektörden çıktı. Oruçoğlu Yağ Sanayii’nin tamamını satın aldı. Kardeşler Unix Kozmetik’i kurdu. King Boya satın alındı. Akdeniz bölgesinde, otellere tedarik amacıyla Horeca adlı şirket kuruldu. Yine İstanbul’da uluslararası gemilere kumanya hizmeti veren bir şirket de bulunuyor”.
Kara ailesinin o yıllarda perakende sektörüne odaklanmadığını ifade eden Bilgen, “Sezginler’den boşalan pazarda organizasyon yapacak şirket kalmaması nedeniyle Hedef, dağıtım pazarına ağırlık verdi. Bir iki market denemesi oldu ama kendilerine zarar vermemesi için bu marketleri elden çıkardı” dedikten sonra discount market pazarına giriş nedenlerini şöyle sıraladı:
“Discount market pazarı çok hızlı büyüyor. Krizle birlikte bu pazara olan ilgi arttı. Pazarda lider markayı izleyen güçlü oyuncular yok. Kasım 2008 tarihinde discount pazarına girmek için çalışmalara başladık. 1 milyon TL ödenmiş sermayeli Devamlı İndirim Mağazacılık A.Ş.’yi kurduk. Proje için 35 milyon dolarlık sermaye ayırdık. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Kara, bize çalışmalarımızda tam destek verdi. İlk etapta 18 mağaza açacağız. Distribütör firma olduğumuzdan market markalı ürünleri rafa koymayacağız. Zira bu ürünler, markalara zarar veriyor. Markaların da tüketicilere ucuza satılacağını göstermek istiyoruz. Raflarda bin barkodlu ürün bulunacak. Aynı konsepten bir üst bir de alt marka olacak. Ürünleri yer paletlerinde teşhir etmeyeceğiz. Müşteri malları eğilmeden alabilecek. Asıl farkımız bu olacak. Reyon aralarında mutlak suretle 2 market arabası geçebilecek. Ciroya göre her mağazada 2-3 personel görev yapacak. Terazi bulunmayacak. 2009 yılı sonunda 60 mağazaya ulaşacağız. Sonra Marmara Bölgesi’ne yayılacağız. 2012 yılına kadar 280 mağazaya ulaşmış olacağız. 2030 yılında Türkiye geneline yayılmayı ve 2 bin 500 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz”.
Popüler caddelerde mağazalar açmayacaklarını ifade eden Bilgen, “İnsertlerde hangi ürünün kaç adet satılacağı yazılacak. Rafa Çin malı ürünlerde koymayacağız. Dim konseptinde farklı gramlı ve ambalajlarda ürün satmayacağız. İlerleyen yıllarda cash&carry mağazacılığa da gireceğiz ama bu mağazaları İstanbul’da değil çevre illerde açacağız” dedikten sonra şu bilgileri verdi: “Türkiye’de faaliyette bulunan bütün discount marketleri inceledik. Bizler DİM olarak bunlardan ortak bir tablo çıkarıp projede bunu uyguladık. Tamamen bize özgü bir konsept olacak. Kadromuzda bu sektörde çalışmış değerli elemanlar da var. Bu pazarı apartman altı mağazacılık olarak görmüyoruz”.
Bilgen, sosyal sorumluluk projelerine de destek vereceklerini, ünvanlarında bulunan down kelimesi nedeniyle bu sendromu taşıyan hastalara yardım etmek amacıyla çalışmalarda bulunacaklarını ifade etti. Şirkette Yönetim Kurulu Başkanı olarak Şakir Kara gözükürken, yönetim kurulu üyeleri ise eşi, oğulları ve kızlarından oluşuyor. Yasin, Yusuf, Neşe, Ayşegül, Kübra Kara, yönetim kurulunun diğer üyeleri.
Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Bizim Toptan, EDT sektöründe liderliğini ilan etti

Editör

Yazar:

Bizim Toptan, 2023 sonunda 40 yılı aşkın Ev Dışı Tüketim (EDT) sektörü tecrübesi olan g2m şirketinin hisselerini Yıldız Holding’den devraldı. Bu hamlesiyle Bizim Toptan, sektör rakipleriyle arayı daha da açtı. TÜİK verilerine göre 2023 yılında EDT sektörünün cirosu 316 milyar TL’ye ulaşırken ülkemizdeki istihdamın yaklaşık beşte biri EDT sektöründe yer alıyor. Bizim Toptan, ülke ekonomisi ve istihdama katkısı bakımından Türkiye için kritik öneme sahip olan bu devasa sektörde, g2m birleşmesiyle açık ara lider konuma geldi. İki şirket bu konumu katıldıkları ANFAŞ 30. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’nda “Zirvede Biz Varız” sloganıyla vurguladı ve fuara damga vurdu.

6-9 Şubat tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen fuarda geniş ve gösterişli stantlarıyla yer alan Bizim Toptan ve g2m, iki şirketin birleşmesiyle daha da zenginleşen ürün ve hizmet portföyü ile ulusal ve uluslararası ziyaretçilerin karşısına çıktı. Bizim Toptan CEO’su Hüseyin Balcı ve g2m Genel Müdürü Furkan Akiner fuarda ziyaretçilerle bir araya gelerek şirketlerin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Bizim Toptan ve g2m olarak güçlerini birleştirerek sektörde sinerji oluşturduklarını belirten Bizim Toptan CEO’su Hüseyin Balcı, “Bizim Toptan olarak ülkemizin pazar erişimi en yüksek, en fazla işletmeye dokunan, en yaygın organize toptan marketiyiz. Bu konumumuz; 40 yılı geçen EDT kanalı tecrübesi sayesinde geniş bir satış ve distribütörlük ağı bulunan g2m’nin bünyemize katılmasıyla daha da güçlendi. Yeni yapılanmayla birlikte EDT kanalında açık ara lider konumundayız. Geniş ürün yelpazemizle bu fuarda yer almaktan ve sektör paydaşlarıyla bir araya gelmekten çok mutluyuz.” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Murat Ülker: 2024 zor bir yıl olacak ama iyimserim; Cem Boyner: 2024 için kâbus senaryoları yok

Editör

Yazar:

Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) Fast Company ile düzenlediği ‘Perakende Buluşması – Ne Oldu Ne Olacak?’ etkinliği, organize perakendenin lider isimlerini bir araya getirdi. Toplantıda Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker ile Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner’in de aralarında bulunduğu konuşmacılar, katılımcılarla deneyimlerini ve 2023-2024 değerlendirmelerini paylaştılar.

Toplantının açılışında konuşan BMD Başkanı Sinan Öncel, 6 Şubat’ın Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıldönümü olduğunu hatırlatarak sözlerine başladı. Öncel, depremlerde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet diledi.

Depremlere ve yüksek maliyet artışlarına rağmen 2023 yılının perakende için genel olarak verimli geçtiğini bildiren Öncel, “Markalarımızın ciroları ortalama yüzde 80 arttı. Cirolardaki yüksek oranlı artış ağırlıklı olarak maliyetlere bağlı fiyatların yükselmesinden kaynaklanıyor. Çünkü aynı dönemde her üç markamızdan birinin adet satışlarının gerilediğini biliyoruz. Yüksek maliyet artışları 2024’te de bir tehdit olarak önümüzde duruyor. Markalarımızın 2024 performansında maliyet artışlarının yanı sıra, yerli tüketicinin alım gücü ve turiste satışların düzeyi belirleyici olacak” dedi.

Murat Ülker: Aslolan karlı satış

Toplantının ‘Global Liderlik’ başlıklı oturumunda Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, Sinan Öncel’in sorularını yanıtladı. Aynı zamanda BMD üyesi, Godiva ve pladis’in Yönetim Kurulu Başkanı olan Murat Ülker, 2023’ün Yıldız Holding için çok iyi geçtiğini bildirdi. Ülker, 2024 için ise, “Zor bir yıl olacak. Biz de hazırlığımızı bu beklenti doğrultusunda yapıyoruz. Beklentilerimizi daha küçük tutuyoruz. Biraz gayretkeş olmalıyız. Ama iyimserim. Nakit para mühim, ama yetmez, finansman temini de lazım. Asıl olan ise kârlı satış” diye konuştu.

Kiraların işin verimine göre belirlenmesi gerektiğini söyleyen Ülker, “Devlet de stopaj ve gelir vergisi konusunda mal sahiplerine kolaylık yapsa iyi olur” dedi.

Murat Ülker, perakendede dikkat edilmesi gereken üç konuyu ise şöyle sıraladı: “Birincisi hiçbir marka vazgeçilmez değildir. İkincisi naktin kral olduğu unutulmamalı. Üçüncüsü ve belki de en önemlisi ise itibar. Markanın itibar kaybetmemesi gerekiyor.”

Cem Boyner: Moralini kaybeden her şeyini kaybeder

Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner de, ‘Liderin Ajandası’ başlıklı oturumda yaptığı konuşmada pandeminin dünyada dengeleri bozduğunun ve devletlerin piyasaya daha çok müdahale ettiğinin altını çizdi. Boyner, şöyle devam etti:

“Dünyada darmadağın olan ekonomiler yüzde 15-20 enflasyonla toparlanırken biz yüzde 70’lere savrulduk. Şimdi geri savruluyoruz. Zembereğin yerine oturtulması ağır kontrol istiyor. Karşımızda piyasayı değil yine devleti görüyoruz. Kura, faize ekonomi yönetimi karar veriyor. Yakın zama kadar kira artışlarına da devlet karar veriyordu. Enflasyonda kaybolan maaşları yerine koymaya da yine kamu yönetimi karar veriyor. Perakendeci sadece maliyetleri yönetmeye çalışıyor. Şimdi kurallı ekonomi yönetimi ile iyi bir yere doğru gidiyoruz. Biz bankacı, perakendeci, AVM işleticisi hepimiz birbirimize tutunduk. 2024’ü kendi işimizde berbat bir sene yaptırmayacağız. Moralini kaybeden başta müşteri olmak üzere her şeyini kaybeder. 2024’te sektör için kâbus senaryoları yok. Müşteri ile başbaşayız. Her şeyden vazgeçebiliriz ama müşteriden vazgeçemeyiz. Biz müşterimize tutunmak zorundayız.”

Toplantının CEO oturumuna ise Vakko Holding CEO’su Jaklin Güner ile Atelier Rebul Eş CEO’su Nükhet Filiba ve Sportive CEO’su Zeynep Selgur konuk oldu. Güner, Filiba ve Selgur’un konuşmalarında öne çıkan başlıklar şöyle:

Jaklin Güner: 2023 fırsatları okuduğumuz bir yıl oldu

2023 hiç kolay bir yıl değildi. Ama beklenmedik sonuçların da elde edildiği bir yılı geride bıraktık. Grup olarak 2023 bizim için fırsatları okuduğumuz bir yıl oldu. Bu fırsatlardan büyük avantajları nasıl ede edebiliriz, müşterilerimizi nasıl daha çok mutlu edebiliriz sorusuna kafa yorduk. 2024’te bu fırsatları okumaya devam edeceğiz.

Nükhet Filiba: Kozmetik sektörü 2023’te adet bazında yüzde 15 büyüdü

Depremler, önlenemez maliyet artışları ve turist trafiğinin düşmesi nedeniyle 2023 perakende için zor geçti. Kozmetik kategorisi daha şanslıydı. 2023’te kozmetik sektörü adet bazında yüzde 15 büyüdü.  2024 perakende müşterisi zamlı maaşlarla mayıs sonuna kadar alışverişe devam edecek diye düşünüyoruz. Turist alışverişinde ise fiyatlar pahalı olduğu için artış beklemiyoruz.

Zeynep Selgur: Geçen cuma itibarı ile yüzde 100 iş bankası iştiraki olduk

Aktif spora hızlı bir giriş yaptık. Mağazalarımızdaki müşterilerimzin ortalama yaşı 29, onlindeki müşterilerimzin ortalama yaşı ise 25. Bunun üzerine farklı projeler geliştireceğiz. Hızla mağazalaşıyoruz. Türkiye genelinde 350 noktaya global markaların dağıtımını sağlıyoruz. Biz geçen Cuma itibarı ile yüzde 100 İş Bankası iştiraki olduk.

Erdem İnan: Dünyada e-ticaret hacmi 6,5 trilyon dolara çıktı

Trendyol CEO’su Erdem İnan da ‘E-Ticarette Neler Olacak?’ başlıklı  oturumda online ticaretle ilgili gelecek projeksiyonlarını anlattı. 2023’te e ticaretin pandemi öncesine yakın bir büyüme oranı yakaladığını bildiren İnan “E-ticaret hacmi dünyada 5,5 trilyon dolardan 6,5 trilyon dolara, Türkiye’de ise 800 milyar liradan 1,5 milyar liraya çıktığını bildirdi. İnan, 2024’te ise e-ihracatta yüksek oranlı artış beklediğini kaydetti.

Mehmet Ali Üstündağ: 2024’ü olimpiyat madalyası ile taçlandıracağız

BMD Başkanı Sinan Öncel, toplantının ‘Global Liderlik’ oturumu öncesinde sahneye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’ı davet etti. Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı’nın dünyada bir numara olmasının mimarlarından Üstündağ, “Hiçbir başarı tesadüfen kazanılmıyor. 2024’ü olimpiyat madalyası ile taçlandıracağız” diye konuştu. Üstündağ’ın sözleri salondan büyük alkış aldı.

Devamını Oku

Genel Haberler

GPD’den açıklama var!

Editör

Yazar:

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD), zincir marketlerde kısa süre aralıklarıyla etiketler değiştirilerek ürün fiyatlarında artışa gidildiği iddialarıyla ilgili açıklamada bulundu. GPD açıklaması şöyle

“Son günlerde, zincir marketlerde kısa süre aralıklarıyla etiketler değiştirilerek ürün fiyatlarında artışa gidildiği iddiaları gerçek dışı bilgi kirliliğine sebep olmaktadır. Etiketlerin değişimiyle ilgili dezenformasyon oluşturularak konunun köklerine inilmeden ve kapsamı hakkında değerlendirme yapılmadan kamuoyunda yanlış bir algı oluşturulmak istenmektedir. Özellikle bazı medya kuruluşları ve sosyal medya hesapları, ulusal zincir marketler için sıkça olumsuz paylaşımlar yaparak, ülke ekonomisine, enflasyonla mücadele, vergi gelirleri ve istihdam açısından önemli değerler yaratan bu işletmeler üzerinde yanlış bir algı oluşmasını istemektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ile bazı temel hammadde fiyatlarındaki artışlar doğal olarak tüm kategorilerde son tüketici fiyatlarına yansımaktadır. Ancak ülke çapında faaliyet gösteren zincir marketler, bu yansımanın tüketiciye etkisini her zaman olduğu gibi frenlemektedir. Nitekim, içinde olduğumuz dönemde de üyemiz perakende işletmeleri tüketicinin alım gücünü korumak için olağanüstü bir çaba içerisindedir. Bunun yanında fiyat etiketlerinin değişimi yalnızca artışları değil, aynı şekilde indirimleri de kapsamaktadır. İndirimli, kampanyalı etikete geçişler ya da kampanya bitişi ile normal fiyata dönüş güncellemeleri de zam olarak değerlendirilmekte ve yanlış bir algıya sebep olmaktadır. Modern perakende işletmelerinin fiyatları, bölge ve ürün bazında resmi makamlarla günlük olarak detaylı şekilde paylaşılmakta ve böylelikle tüm bilgiler şeffaf şekilde ortaya konmaktadır.
Tüketiciye en kaliteli ürünü en uygun fiyata ve en hijyenik koşullarda ulaştırma çabasında olan ulusal zincir marketler, çok sayıdaki şubeleri ve rekabetçi fiyatlarıyla her zaman tüketicinin yanında olmuştur, olmaya da devam edecektir. Enflasyonla mücadelede çok önemli bir konumda yer alan zincir marketler, yakaladıkları ölçek ekonomisi sayesinde sağladıkları avantajı, sektördeki yoğun rekabette de öne çıkabilmek adına her zaman tüketici faydasına kullanmıştır. Tüketicimiz bunun cevabını her zaman olduğu gibi alışverişlerinde ve tercihlerinde vermektedir.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER