Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Discount pazarında Dim Down rüzgarı esecek!

Editör
Abone Ol:

Türkiye’nin en güçlü ve büyük distribütörlerinden olan Hedef Grubu’ndan Şakir Kara, perakendeciliğe Dim Down Discount Marketler Zinciri projesiyle yeniden dönüyor. 90’lı yıllarda Arslan kardeşlerden aldığı TEM Marketleri Zinciri’ni Eko Market’e dönüştürerek sektöre giriş yapan Hedef Grubu, daha sonra bu marketlerini Tansaş’a satarak sektörden çekilme kararı almıştı. İlerleyen yıllarda bu sevdasına yeniden dönen grup, Yalçınlar Marketler Zinciri’ni devir alarak Eko Marketler Zinciri’ne dönüştürüp sektörde yeniden giriş yaptı. Bu projedeki marketleri de Mahmut Karadağ’ın zincirine devreden Hedef Grubu, şimdi 35 milyon dolarlık yatırımla Dim Down (Devamlı İndirim Marketleri) Marketler Zinciri’ni kurarak indirim mağazacılığı sektörüne büyük oyuncu olarak katılıyor. Grup, ilerleyen yılarda da cash&-carry pazarına girecek.
DİM Down Genel Müdürü Mekki Bilgen, perakende, gıda ve dağıtım sektörünü yakından tanıyan bir isim. Hedef Grubu’nun kurucuları Kara Ailesi’nin yanında uzun yıllar çalışmış, kısa bir süre yine discount marketçilik yapan GRİ’nin değişim aşamasında bulunmuş, daha önceden Happy Center’de kendi ifadesiyle adeta marketçilik stajı yapmış. Bilgen ile hem Dim Down’u hem de sektörü konuştuk. Bilgen, büyük bir samimiyetle, çok sıcak bir ortamda sorularımızı cevaplandırdı, gelecek vizyonunu çizdi. Hedef ailesinin çalışmalarını da özetleyen Bilgen, şunları söyledi:
“Kara ailesi, 1993 yılında Van’dan İstanbul’a gelince Rami’de Ercan Ticareti kurdular. Ben de o tarihten beri aileyle birlikteyim. 65 firmanın bayiliğini yapan Hedef, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük P&G bayisidir. 1997 yılına kadar ilaç ve gıda dağıtım işini sürdürdü. Daha sonra ilaç grubunu Sancak ailesine devrederek bu sektörden çıktı. Oruçoğlu Yağ Sanayii’nin tamamını satın aldı. Kardeşler Unix Kozmetik’i kurdu. King Boya satın alındı. Akdeniz bölgesinde, otellere tedarik amacıyla Horeca adlı şirket kuruldu. Yine İstanbul’da uluslararası gemilere kumanya hizmeti veren bir şirket de bulunuyor”.
Kara ailesinin o yıllarda perakende sektörüne odaklanmadığını ifade eden Bilgen, “Sezginler’den boşalan pazarda organizasyon yapacak şirket kalmaması nedeniyle Hedef, dağıtım pazarına ağırlık verdi. Bir iki market denemesi oldu ama kendilerine zarar vermemesi için bu marketleri elden çıkardı” dedikten sonra discount market pazarına giriş nedenlerini şöyle sıraladı:
“Discount market pazarı çok hızlı büyüyor. Krizle birlikte bu pazara olan ilgi arttı. Pazarda lider markayı izleyen güçlü oyuncular yok. Kasım 2008 tarihinde discount pazarına girmek için çalışmalara başladık. 1 milyon TL ödenmiş sermayeli Devamlı İndirim Mağazacılık A.Ş.’yi kurduk. Proje için 35 milyon dolarlık sermaye ayırdık. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Kara, bize çalışmalarımızda tam destek verdi. İlk etapta 18 mağaza açacağız. Distribütör firma olduğumuzdan market markalı ürünleri rafa koymayacağız. Zira bu ürünler, markalara zarar veriyor. Markaların da tüketicilere ucuza satılacağını göstermek istiyoruz. Raflarda bin barkodlu ürün bulunacak. Aynı konsepten bir üst bir de alt marka olacak. Ürünleri yer paletlerinde teşhir etmeyeceğiz. Müşteri malları eğilmeden alabilecek. Asıl farkımız bu olacak. Reyon aralarında mutlak suretle 2 market arabası geçebilecek. Ciroya göre her mağazada 2-3 personel görev yapacak. Terazi bulunmayacak. 2009 yılı sonunda 60 mağazaya ulaşacağız. Sonra Marmara Bölgesi’ne yayılacağız. 2012 yılına kadar 280 mağazaya ulaşmış olacağız. 2030 yılında Türkiye geneline yayılmayı ve 2 bin 500 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz”.
Popüler caddelerde mağazalar açmayacaklarını ifade eden Bilgen, “İnsertlerde hangi ürünün kaç adet satılacağı yazılacak. Rafa Çin malı ürünlerde koymayacağız. Dim konseptinde farklı gramlı ve ambalajlarda ürün satmayacağız. İlerleyen yıllarda cash&carry mağazacılığa da gireceğiz ama bu mağazaları İstanbul’da değil çevre illerde açacağız” dedikten sonra şu bilgileri verdi: “Türkiye’de faaliyette bulunan bütün discount marketleri inceledik. Bizler DİM olarak bunlardan ortak bir tablo çıkarıp projede bunu uyguladık. Tamamen bize özgü bir konsept olacak. Kadromuzda bu sektörde çalışmış değerli elemanlar da var. Bu pazarı apartman altı mağazacılık olarak görmüyoruz”.
Bilgen, sosyal sorumluluk projelerine de destek vereceklerini, ünvanlarında bulunan down kelimesi nedeniyle bu sendromu taşıyan hastalara yardım etmek amacıyla çalışmalarda bulunacaklarını ifade etti. Şirkette Yönetim Kurulu Başkanı olarak Şakir Kara gözükürken, yönetim kurulu üyeleri ise eşi, oğulları ve kızlarından oluşuyor. Yasin, Yusuf, Neşe, Ayşegül, Kübra Kara, yönetim kurulunun diğer üyeleri.
Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101 sosyal medyada zirveye yerleşti

Editör

Yazar:

Marketing Türkiye ve BoomSonar iş birliği ile Deloitte Türkiye’nin uzman katkılarıyla gerçekleştirilen Brandverse Awards’da bu yılki değerlendirme süreci tamamlandı. A101, “Veri Analitiği Ödülleri” bölümü altında yer alan “Zincir Marketler” kategorisinde aldığı Altın Ödül ile sosyal medya dünyasındaki liderliğini sürdürdü.

Yıl boyunca markaların sosyal medya performanslarını tarafsız ve veriye dayalı olarak değerlendirilmesiyle hazırlanan SocialBrands sosyal medya marka indeksi sonuçlarının katkılarının da dahil olduğu SocialBrands Veri Analitiği Ödülleri’nde A101, sosyal medyada gösterdiği üstün performansla dikkat çekerek altın ödülü kazandı.

A101 Pazarlama Müdürü Yeliz Yahşi Bilgiç, elde edilen başarıyı şu sözlerle değerlendirdi: “Brandverse Awards’da geçtiğimiz yıllarda da ödül kazanmış bir marka olarak, bu yıl da liderliğimizi sürdürerek tekrar Altın Ödül’e layık görülmek bizim için büyük bir gurur. Her geçen gün gelişen dijital çağı yakından takip ederek; başarılarımızı sürdürmek ve yenilerini eklemek aynı zamanda müşterilerimizi memnun etmek için çalışmaya devam edeceğiz. Bu başarıda emeği geçen tüm takipçilerimize, ekip arkadaşlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

Nuri Şapkacı: Yanlış ciro beyan edenleri biz ne yapacağız?

Editör

Yazar:

ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve COO’su Semet Yolaç Canlıel ile ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı, Birleşik Markalar Derneği (BMD) yönetim kurulu ve markaların ‘AVM’lerde fahiş kira artışları, aidatlarda suistimal ve uyarlama davalarında hile’ gibi birçok iddiasına cevap verdi. Semet Yolaç Canlıel, “Biz şeffafız. Genelleme yapmak doğru bir şey değil” derken aynı zamanda Alışveriş merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı da olan Nuri Şapkacı ise, “Biz onların beyan ettikleri ciroları bakanlığa denetlettiremiyoruz. Bakanlığın mevzuatında böyle bir şey yok. Yanlış ciro beyan edenleri biz ne yapacağız? Onlar bizi denetlettirebiliyor. Cirolarını kaçıran insanlar kamudan da bir şeyler kaçırıyorlar. Ciro kaçıranlar tespit edildiğinde bize fesih hakkı verilsin o zaman” diye konuştu.

AYD Başkanı Şapkacı, ortak alanlar ile ilgili Ticaret Bakanlığı’nın mevzuatı olduğunu hatırlatarak, şu görüşleri paylaştı: “Her sene bütün yatırımcılar tescilli kamu denetçisi tarafından denetlenmek zorunda. Ben denetleniyorum, tüm detayların yazıldığı raporları da zamanında tüm perakendecilere gönderiyorum. Eğer bunu yapmayan herhangi bir yatırımcı varsa bakanlık ceza ne ise kessin. AVM’lerde ortak alan giderlerinde metrekare başına 50 TL suistimal yapılıyor dediler. Bunu nasıl tespit etmişler? Tüm kurumları suçlamış durumdalar. Şimdi ben de ‘Tüm perakendeciler cirolarını doğru beyan etmiyor’ desem doğru olur mu? Olmaz, ama beyan etmeyenler var. Burada bir tek biz değil kamu da kaybediyor. Maalesef bakanlığın mevzuatında bu tarz durumlar için denetim mekanizması yok. Biz ne yapalım?”

Bazı yatırımcıların ortak alan masraflarının yüzde 40’ını kendi cebinden ödediğini dile getiren Şapkacı, “Yüzde 70’ini ödeyen bile var” dedi.

Uyarlama davası konusunda hileli uygulama iddiası için ise AYD Başkanı Şapkacı şu görüşleri dile getirdi: “Perakendeciler AVM’ye girdiklerinde genelde ortalama 5 yıllık sözleşme yapılıyor. Son zamanlarda TÜFE’deki artışının nerelerde kaldığı çok açık. Rayiçler yukarı çıktı ama yatırımcılar artışlarını yapamadılar. Yatırımcılar da ‘Çok düşük kaldı, ben bu kirayı istiyorum’ diyor. Bunu kiracı ödemek zorunda mı, değil. Hakim yatırımcıdan da kiracıdan da uygulama örnekleri istiyor. Kendisi de başka AVM’lerden bilgi istiyor. Hakim bu şekilde genele bakıyor ve rayici de yüzde 10-15 aşağıda belirliyor. Biz perakendecilerin yüzde 90’ı ile anlaşıyoruz. Onlar bizim iş ortaklarımız. Ama rasyonel olarak oturmayan, irrasyonel davrananlar da bizim geçici kiracılarımız. Bizim 2 bin 500 kontratımız var ama mahkemeleştiğimiz sadece 2-3 insan var.”

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD’den AVM’lere şeffaflık talebi!

Editör

Yazar:

Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) Başkanı Sinan Öncel, geçtiğimiz hafta içinde perakende yazarlarıyla bir araya geldi. Toplantıya Yönetim kurulu üyeleri Roberto Bravo Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Akgün, Karaca Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Karaca, Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, TAB Gıda Genel Müdürü Özgür Çetinkaya ve BMD Genel Sekreteri Levent Yalçın katıldılar.

Öncel, sektörün en önemli sorunlarını fahiş kira artışı, suistimal edilen aidatlar ve referans fiyat uygulaması olarak sıraladı. Öncel’in açıkladığı bilgiye göre perakende sektörünün yüzde 90’ında sabit kiranın yanında ciro kirası ödeniyor. Yani bir marka bir mağaza için 100 bin TL kira ödüyor ise yine ortalamada cirosunun yüzde 8’i kadar da ciro kirası veriyor.

Yasal kira artış oranının 12 aylık TÜFE ortalaması olmasına rağmen yüzde 400’ü aşan artış talepleri ile karşılaştıklarını dile getiren Öncel, “Mülk sahipleri ‘Ya kirayı artırın ya da çıkın, yoksa uyarlama davası açarız’ tehdidi ile geliyor. Markalar çok ciddi yatırım yapmış. Öyle bir anca çıkıp gidemez. Biz diyoruz ki kanun değişikliği olmalı ve ciro kirası varsa mülk sahibinin uyarlama davası açma hakkı olmamalı. Ciro kirası olan bir sistemde mülk sahibinin zarar etmesi mümkün değil” diye konuştu.

Öncel sektörde uyarlama davalarının sayısının hızla arttığını söyledi.  Kamar ise uyarlama davalarına emsal oluşturması için AVM’lerin yüksek kiralı yeni kiracı almaya başladığını ve bu şekilde rayiç bedellerin yüksek görünmesini sağladıklarını dile getirdi. Kamar, şöyle devam etti: “Yeni markalar AVM’lere yüksek kiradan giriyor. Bu markalar girdikten sonra AVM diğer markalara ‘Ben senin kiranı 300’den 600’e çıkardım’ diyor. Neden diye sorduğunuzda ‘Yanındaki 600 veriyor’ diyor. Uyarlama davasını bir yerden yakalıyor. Bu da art niyet. Türkiye’de bütün sektörlerde enflasyon fırsatçılığı başladı. Önlem alınmadığı takdirde ciddi sıkıntılar yaşanacak. Benim 15-16 ülkede mağazam var. Her ülkenin kendi parasıyla kira ödüyorum. Rusya’da hiç kimse kirayı 100 bin rubleden 300 bin rubleye çıkarıyorum demedi. Türkiye’deki yabancı AVM’ler de yurt dışında bir şey demiyor. Türkiye’de içlerinden canavar çıkıyor.”

Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Akgün ise Avrupa’da kira ücretlerinin Türkiye’nin altında olduğuna vurgu yaptı. Berlin’de en önemli ve turistik noktalarından birinde yer alan bir AVM’de de mağaza açtıklarını anlatan Akgün, “Bu AVM, pandemi sonrası inşa maliyetleri ile Mayıs 2023’te açıldı. İçinde 90 mağaza var. Bize de davet geldi. Metrekaresi 71 euro’ya mağaza kiraladık. İstanbul Bayrampaşa’da bir AVM’de Aralık ayında zam yaptık. Aradan dört ay geçti. Kiranın 4,5 katını istediler. Bu rakam 215 euro’ya tekabül ediyor. Burada bir fırsatçılık ekonomisi var. Buna göz yumarsak maliyet açısından başımıza çok büyük sıkıntılar çıkacak” diye konuştu.

Referans fiyat uygulamasının sektörde maliyetleri çok ciddi oranlarda artırdığına da değinen Öncel, şöyle devam etti: “Referans fiyat canımıza okuyor. Çok ciddi maliyet artışımız var. Ham maddeciyi korumak bütün yükü perakendeciye yüklemek olmamalı. İstihdam yaratın, üretimi artırın deniyor. Tamam yapalım ama biz bir ticaret ve geçiş ülkesiyiz. Turist satışları yüzde 10 iken bu yıl 3 ayda yüzde 4,03 oldu. Çünkü pahalıyız. Dolayısıyla referans fiyat konusu çözülmeden enflasyon ile ilgili sorunlarımız da çözülmez.”

Öncel, üçüncü önemli sorunlarının ortak alan giderleri olduğunu vurguladı ve şöyle konuştu: “Kimsenin kazancında gözümüz yok. Biz bu konuda AVM’ler şeffaf olsun diyoruz. Metrekare başına 380 TL alan AVM var. Bizce ortalama 225 TL olan metrekare başına ortak alan giderlerinin 50 TL’si suiistimal ediliyor. 14 milyon metrekarelik bir alandan söz ediyoruz. Bu da kaba bir hesapla yıllık 37 milyar 800 milyon TL olan AVM’lerin yıllık gelirinin 8,4 milyar TL’sinin suiistimale konu olduğu anlamına geliyor.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER