Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Dakikada 40 bin yaprak ıslak mendile ulaştı, tartışılan ‘paraben’den uzak duracak

Editör
Ataman Özbay
Abone Ol:

Islak mendil pazarının önemli oyuncularında Ataman İlaç ve Kozmetik Ltd.’in sahibi Ataman Özbay, İstanbul Kıraç’ta kurduğu yeni fabrikasındaki üretiminde ABD ve Avrupa’da tartışmalı hale gelen paraben ve kimyasalları kullanmıyor.

Yenidoğan ürün grubundaki mendiller ise sadece organik pamuk ve saf suyla üretiliyor. Yaklaşık 10 milyon dolarlık yeni yatırımla 15 bin 700 metrekare kapalı alana sahip fabrika inşa eden Ataman Özbay, kapasiteyi dakikada 40 bin yaprak, yani günlük 20 milyon yaprak ıslak mendile çıkardıklarını belirterek, “Biz kozmetik alanında üretim yapan bir firmayız. Ancak yine de Good Manfacturing Practices (GMP) belgesi aldık. Böylece, ‘kozmetikte ilaç standartında iyi üretim’ yaptığımızı belgelemiş olduk. Bunu almak hiç de kolay değil. Umarız Türkiye’de hızla yaygınlaşır. Çünkü sektörümüzde ne yazık ki çok kalitesiz ve kötü üretimler sözkonusu” dedi.

Paraben ve kimyasallar

Eşi, oğlu ve kendisinin eczacı, kızının kimya mühendisi olduğunu ve işletmede 12 kimya mühendisi dahil 350 kişilik istihdamları bulunduğunu belirten Ataman Özbay, Uni markalı ıslak mendil ürünlerini Ortadoğu ve Doğu Avrupa’ya ihraç ettiklerini ayrıca İngiltere, Hollanda, İsviçre ve Almanya için de fason üretim yaptıklarını söyledi. Özbay, şöyle konuştu: “Avrupa’da ve ABD’de bizim sektörümüzün ürünlerinde kullanımı tartışmalı hale gelen kısmen yasaklanan paraben başta olmak üzere bazı kimyasallar sözkonusu. Biz yeni tesisimizde bunları da kullanmadan üretim yapıyoruz.”

Bebek ürünlerine dikkat

Islak mendilde ‘en yeni bebek ürünleri’ konusunda araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları yaptıklarını anlatan Ataman Yönetim Kurulu Üyesi Simla Özbay ise, şunları anlattı:

“Özellikle yenidoğan cilt bakımana odaklandık. Bu ürün grubumuz için hem ıslak mendildehem de şampuanda kimyasal madde içermeyen en saf ürüneri ürettik. Yenidoğan için mendilde sadece organik pamuk ve saf suyla üretim yapıyoruz. Çünkü en son araştırmalar gösteriyor ki yenidoğan cilt yapısı çok ince ve hassas. Hatta bir nevi doğal ‘vernik tabakası’yla kaplı. O tabakaaya kimyasal hiç bir şeyin degmemesi lazım. Plesentadan çıkan bebek henüz cilt bütünlüğünü tam sağlamamış olduğundan bu ‘vernik tabakası’ onu koruyor. Bu tabaka asla yenilenemiyor. Eskiden yenidoğan hemen yıkanır, alkol de kullanılırdı. Oysa şimdi bunun yanlış olduğu sadece su ve pamuk kullanılması gerektiği anlaşıldı. Eskilerin ‘Kırkı çıkmak’ diye adlandırdıkları konunun bu yeni bulgularla ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi herkes biliyor ki yenidoğana ne sürerseniz en alt tabakaya kadar emiyor. Bu yüzden paraben, alkol, boya maddeleri parfüm gibi maddelerin hepsinden uzak tutulmalı. Sıradan bebek şampuanları da yenidoğanlar için uyun değil. Onlar sadece hassas ciltler için.”

‘Para basmak’ için mendilci oluyorlar

Ataman İlaç ve Kozmetik Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Ataman Özbay, şöyle konuştu:

“Fabrikamız için yeni bir kazan siparişi vermek amacıyla bir sanayici arkadaşımla görüşmeye gitmiştim. Bir işadamı ile karşılaştım. ‘Ne iş yapıyorsunuz’ diye sordum. ‘Mermerciyim abi’ dedi. Adam ‘ben de ıslak mendil işine giriyorum. Bu sektör çok canlıymış, kağıdı alıyormuşsun, suyu da basıyormuşsun böylece para basıyormuşsun, o yüzden ben de ıslak mendilci oluyorum’ diye yanıt verdi. Maalesef bizim sektörümüzün geneli böyle yatırımcılardan oluşuyor.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

A101 ve Şef Somer Sivrioğlu’ndan workshop etkinliği

Editör

Yazar:

A101 ve Şef Somer Sivrioğlu iş birliği kapsamında düzenlenen etkinlikte, A101 ürünleriyle özel olarak hazırlanan menü tadımı ve workshop etkinliği organize edildi. Somer Şef’in sunumuyla, ünlü şefin kendi restoranı olan Efendy’de düzenlenen workshop, 24 Ocak’ta gerçekleştirildi.

A101’in sosyal medyada iş birliği yaptığı isimlerin de katıldığı buluşmaya; Burak Altındağ, Bengi Kurtcebe, İdil Yazar, Berat Çokal (Mösyö Şokola), Ümit Karalar gibi ünlü isimler katılırken, Somer Şef davetlilere kendi elleriyle hazırladığı humusu sunarak özel bir tadım deneyimi yaşattı.

A101 için özel olarak üretilen ürünlerin, kalitesi ve çeşitliliği sayesinde şefler tarafından da güvenilerek tercih edildiğinin altını çizen ve kendisinin de severek A101 ürünlerini kullandığını aktaran Somer Şef, “A101 tarafından üretilen ürünlerin %101 arkasındayım” ifadesini kullandı.

A101 Pazarlama Müdürü Yeliz Yahşi Bilgiç’in markayı temsilen davetlileri ağırladığı etkinlikte, Somer Şef’in A101 ürünleriyle hazırlamış olduğu yemeğin püf noktaları ve farklı uygulamaları üzerine de bilgiler verildi.

A101 Pazarlama Müdürü Yeliz Yahşi Bilgiç; ‘’A101 olarak ürünlerimizin kalitesinin her zaman %101 arkasında olduk. Kalite, çeşit ve fiyatlarımızın mutfağın ustaları tarafından da tasdik edilmesi bizi ayrıca mutlu ediyor.’’ şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Firmalardan

Paramparça belgeseli vizyonda

Editör

Yazar:

Paramparça, Lozan Mübadelesinin 100. Yıldönümü nedeniyle Orhan Erdim anısına Ruyiad (Rumeli Yönetici Ve İş İnsanları Derneği) ve REV (Rumeli Eğitim Vakfı) ve Pegasus ana destekleriyle çekilen bir belgesel. Yapımcı: Nurdan Tekeoğlu, “Göç, kültürel ve sosyal boyutu olan bir olgu. Türkiye, dünyada göçten en çok etkilenen ülkelerin başında yer alıyor. Mübadele döneminde yaklaşık 2 milyon insanın zorunlu göçe tabi tutulması, gerek Türk gerekse Yunanistan halkları arasında derin travmalar yarattı. Her bir mübadilin anlattıkları bir filme ya da belgesele konu olabilecek önemde. Mübadelenin 100.yıl dönümü kapsamında biz de bir belgesel çalışması yaptık. Paramparça adlı belgeselimiz, 1924 mübadelesinde Girit’e bağlı Spinalonga adasından Bodrum ‘a göçe den bir ailenin 70 yaşını aşmış 3.kuşak mübadil bir kadınının yaşamı üzerinde kurulu. Belgeselin kahramanı Zehra hanımın yaşam öyküsünü dinlediğimde ‘işte hikayemizi bulduk’ dedik. Belgesel projesi üzerinde kişi ve mekanlar üzerinde uzun bir süre çalıştık. Arşiv taraması yaptık. Tanıklarla konuştuk. Dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Bodrum’da yaşayan Zehra hanım, ‘bu kadarı da olmaz’ dedirten inişli – çıkışlı hayatını tüm samimiyetle bizimle paylaştı” şeklinde konuştu.

Ekip

Yönetmenler: Orhan Tekeoğlu-Nurdan Tekeoğlu

Yapımcı: Medya Ton ve Nurdan Tekeoğlu

Görüntü Yönetmeni: Serdar Güven

Müzik: Evrim Ateşler

Ortak Yapımcı: Story Studios ve Spiridoula Gouskou

Kurgu: Lukas Agelastos ve sercan Güdücü

Devamını Oku

Firmalardan

Kervan Gıda: Global arenada büyümeyi sürdüreceğiz

Editör

Yazar:

Kervan Gıda, global arenada yakaladığı başarıyı yeni gelişmelerle tescil ediyor. Kervan Gıda, dünyanın şekerleme alanında takip edilen en önemli listelerinden biri olan “2023 Global Top 100 Candy Companies- 2023 Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi” listesinde 82’inci sıradan 66’ncı sıraya yükseldi. Kervan Gıda’nın 2020’deki halka arzı sonrasında Polonya’nın önde gelen yumuşak şeker üreticilerinden ZPC Otmuchow ve iştiraki PWC Odra’yı satın alımı, ardından perakende devleri olan ABD’li Walmart ve İngiliz ASDA ile iş birliği yapması, şirketin global arenada büyümeye yönelik attığı etkili adımlardan oldu.

Sonuçları değerlendiren Kervan Gıda Genel Müdürü Burhan Başar, “Geçtiğimiz yıl giriş yaptığımız Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi listesinde bu yıl 16 sıra yükselerek 66’ıncı sıraya yerleştik ve bizi gururlandıran bir sonuca imza attık. Gerek yurt içindeki büyümemiz gerek yurt dışında Polonya, ABD ve İngiltere pazarlarındaki yerimizi sağlamlaştırmamız gerekse ihracat gerçekleştirdiğimiz toplam ülke sayısının 85’e ulaşmış olması bugün aldığımız sonuçlarda etkili oldu. Bu gelişmelerle dünya çapında bilinirliğimiz artarken, daha büyük hedeflerle motivasyonumuz her daim yüksek kalıyor. Türkiye’de doğan bir şirket olarak global arenada büyümeye yönelik yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER