Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Grup Gökkuşağı Marketleri, DerinSİS’le E-fatura’da Robot dönemini başlattı!

Editör
Derinsis proje ekibinden Uğur Dal, E-fatura robot çözümü hakkında bilgi verdi.
Abone Ol:

E-Fatura ile başlayıp, E-Arşiv’le internet kanalı satışları da kapsayan yükümlülüklerle devam eden ve henüz hazmedilmeye çalışılan dönüşüm maratonunda, E-İrsaliye’ye ilişkin öncü duyurular gelmeye başladı bile. Bu durum şirketlerin E-Dönüşüm projelerine bütün olarak, iş yapış biçimlerini değiştirecek bir yükümlülükler zinciri olarak bakmasını zaruri kılıyor. Şirketler bu yatırımları yaparken, sadece yasal yükümlülük mü, yoksa yanı sıra verimlilik mi gibi stratejiye ilişkin kararları da kısa dönemler içinde almak zorunda kalıyorlar.

Sürecin ilk halkası olan ve diğer sektörlerde olduğu gibi perakende sektörünün de ana gündemi haline gelen konulardan biri E-Fatura. Her ne kadar kavram olarak alışılmış olsa da E-Fatura hem yasal yükümlülükleri, hem fatura akışı olan şirketlerle kurulması gereken sistemli ilişki hem de operasyonel süreçleriyle şirketleri en çok zorlayan konulardan biri olmaya devam ediyor.

Perakendeye yönelik Erp, WMS, E-Ticaret gibi yazılım çözümleri üreten DerinSİS E-Fatura konusunda da ilerici çözümleriyle dikkat çekiyor. E-Fatura Robot çözümü konusunda DerinSİS proje ekibinden Uğur Dal şu bilgileri verdi: “E-Fatura gerek geçiş süreçleri, gerek Gelirler İdaresi tarafındaki yasal beklentiler, gerekse teknik mimarisi açısından danışmanlık rolünün çok önemli olduğu bir konu. DerinSİS olarak hem kısmen daha kaotik ortamın olduğu ilk geçiş aşamalarında hem de sürecin devamında müşterilerimizle çok yakın temas halinde olduk.

Öncelikli amacımız yasal beklentileri karşılamaktı ki bütün müşterilerimizde Faz-1 dediğimiz bu aşamaları tamamladık ki ilk günden beri çözümümüzü otomatik giriş özellikleriyle sunduk. Fakat kurum olarak her zaman yaptığımız gibi müşterilerimize nasıl daha kolay ve verimli bir süreç yaşatırız diye düşündük ve E-Fatura’nın ERP içinde doğrudan karşılandığı kurgumuzda yaptığımız geliştirmeler ile E-Fatura’da Faz-2 dediğimiz bir aşamaya geçtik.

Son 1 yıldır süren gözlemlerimizle, müşterilerimizden aldığımız operasyonel kısıtlarının tamamını gözeterek, uyumlu faturaları ROBOT yapısıyla otomatik olarak kapatmayı başardık. Sonuç olarak yasal uyum fazı dediğimiz E-Fatura Faz-1 sürecini tamamladık ve “konfor” süreci değimiz E-Fatura Faz-2 dönemine geçtik ve müşterilerimizi birer birer robotumuzla tanıştırarak, konfor dönemine almaya başladık ki şu an ki kurgumuzla robotla fatura kabul ederken, fiyat farklarının bile robot gözetiminde otomatik olarak çıkmasını sağlıyoruz.

Şirketlerin hem bu dönüşüme ayak uydurmaya çalıştığını hem de bu dönüşümleri hayata geçirirken mevcut operasyonu etkilemeyecek bir senaryo kurgulamaya çalıştıklarını düşünürsek, ideal bir çözüm yakaladığımızı söyleyebilirim. Perakende sektörünün evrak-yoğun yapısı düşünüldüğünde yerine göre 12 ay yerine göre 24 ay içinde yapılan yatırımın geri dönüyor olması da kurumların kalıcı değer yaratması açısından önemli.

Grup Gökkuşağı Marketler Zinciri de hali hazırda ERP çözümlerimizle çok yakın çalıştığımız müşterilerimizden biri. Robot projemiz Grup Gökkuşağı’nın öncü yaklaşımlarıyla ilk hayata geçirdiğimiz kurumlardan biri oldu. Hem kurumun vizyonu hem de Sedat beyin pozitif yaklaşımlarıyla tam bir başarı hikayesi yakaladık”.

E-Fatura Robot çözümünü kullanan kurumlardan biri olan ve 27 şubesiyle İstanbul’da faaliyet gösteren Grup Gökkuşağı market zinciri. Konuyla ilgili IT Müdürü Sedat Günceoğlu’nun görüşlerini aldık:

sedat gunceoglu

“2014 yılında E-Fatura uygulaması başladığında çeşitli kriterlere göre E-fatura kullanımı zorunluluğu kapsamına giren firmalar arasında yer aldık. 2012 yılında ise henüz E-fatura uygulaması geleceğinden habersiz iken şirketimizin hali hazırda kullandığı ERP programının ilerleyen dönemlerde yetersiz geleceğini düşünerek programımızı değiştirmeye karar verdik ve piyasadaki ERP programlarını inceleme ve araştırmalarımızın sonucunda, sektörümüze yatkınlığıyla Derin Bilgi Yazılım ile çalışmaya karar verdik.

2012 yılında 17 şubemiz bulunuyor iken DerinSis programına geçiş yaptık, DerinSis ile birlikte 10 mağaza açtık ve şuanda 27 mağazamız bulunuyor. Geçiş öncesi hazırlık, projelendirme, geçiş aşamasındaki ekip çalışması, sorunsuz bir geçiş ve geçiş sonrası desteklerinden dolayı çok doğru bir tercih yaptığımızı anladık.

DerinSis; ihtiyaç duyulan tüm modülleri kendi bünyesinde bulundurması en büyük avantajlarından biri. İnsan kaynakları modülü ayrı firmadan, otomatik sipariş ayrı firmadan, el terminali ayrı firmadan, B2B ayrı firmadan, E-Fatura ayrı firmadan vb. farklı firmalardan hizmet alımlarında bunun yanında birde irili ufaklı uygulamalar dahil edilince yamalı bir ERP sistemi ortaya çıkıyor.

2013 yılına geldiğimizde DerinSis programının tüm geçişleri yapılmış olup, sağlıklı bir sistem alt yapısı oluşmasını sağladık. Otomatik sipariş, otomatik istek, siparişlerin firmalara otomatik gönderimi, otomatik iade vb. birçok otomatik işlemler bizlere çok büyük kolaylıklar sağladı.

E-Fatura tebliği yapıldıktan sonra DerinSİS’in çözümü hazır olduğu için ‘Doğrudan Entegrasyon’ yöntemini tercih ettik. E-Fatura ile ilgili gerekli başvurular, sistem kurulumu ve yapılandırılması, geçiş sonrası gerekli destek ve E-Fatura konusundaki sağlanan kolaylıklardan ve süreç içindeki teknik danışmanlıktan sonra, DerinSis konusunda çok doğru bir tercih yaptığımızı anladık.

E-Fatura; kağıt tasarrufu, arşivleme, yazdırma iş yükü vb. konularda büyük kolaylıklar sağladı fakat fatura işleme iş yükünü ortadan kaldırmadı. Kağıt faturada fatura işleme nasılsa E-Faturada da fatura işleme aynı iş yükü gerektiriyordu. Aradaki tek fark biri kağıt üzerinde görüntüleniyordu diğeri bilgisayar ekranında görüntüleniyor.

E-Fatura sistemi oturduktan sonra DerinSis bizi otomatik fatura işlenebileceği fakat kendilerine ve bize büyük bir iş düştüğü konusunda bilgilendirdiler. Otomatik fatura işleme hayalimizde dahi olmayan bir proje iken bu bilgilendirmeden sonra her ne pahasına olursa olsun ortaya çıkaracağı iş kolaylığından dolayı bu çalışmaya değeceğini ve bizim üzerimize düşen ne ise yapacağımıza karar verdik. Aylık ortalama 12-13 bin fatura alıyoruz ve 4 personel fatura işliyor. Piyasada böyle bir uygulama yok diye biliyorum, ilk başlarda E-Fatura sistemine geçilmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen nasıl böyle bir uygulama yapılmadığını garipsemiş olsam da yazılım tarafının bu projede karşılaştığı zorluklar, her firmanın tanımladığı bilgi alanlarının farklılıkları, bilgi eksiklikleri, bilgi yanlışlıklarını gördükten sonra nedenini çok iyi anladım.

Bu projede bizim üzerimize düşen görev; ilgili alanları tanımlamak, eşleşme kontrolleri, eksik ve yanlış alanlar ile ilgili firmalar ile diyaloga geçmek olacaktı. Hazırlıklarımızı tamamlayarak, firma firma tanımlamalara ve otomatik fatura işlemeye başladık. İlk ay işlenen faturaları tek tek kontrol ettiğimiz için GG Robot kullanıcımız diğer fatura işleyen kullanıcılarımızın gerisinde kaldı. İkinci ay ise GG Robot kullanıcımız en çok fatura işleyen olarak birinci sırada yer aldı. Şu an E-faturaların yüzde 50’sini GG Robot kullanıcımızın işleyecek görünüyor, amacımız ilerleyen dönemde bu oranı % 80’e çıkararak başarı hikayemizi sürdürmek ve verimlilikte en üst seviyeyi yakalamak. Hem süreç içindeki teknik danışmanlık hem de yapılan geliştirmelerle hayatımızı kolaylaştrıdığı için DerinSİS’e teşekkür ediyoruz.”

Otomatik E-Fatura için 7 kritik adım

1-Firma VN eşleşmesi (boşluklar, GİB etiket değişimleri vb.)

2-İrsaliye numarasının E-Fatura verilerinde doğru yerde bulunması (notlarda değil, gerçek irsaliye no alanında)

3-E-Fatura’daki irsaliye numarasının, el terminalindeki mal kabul adımındaki girişle eşleşmesi (seri, boşluk, tire, baştaki sıfırları vb.)

4-E-Fatura’da hangi alanda hangi ürün kodunun (barkod, dağıtıcı kodu, stokkod vb.) bulunduğunu firma bazlı olarak atayabilmek

5-İskonto hesaplarındaki tutarsızlıkların giderilmesi

6-KDV hesaplarındaki tutarsızlıkların giderilmesi

7-Fatura adedinin eksik ve fazla olma durumları

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Teknolojiyi takip etti, on binlerce gencin cebine girerek iş olanağı sağladı…

Editör

Yazar:

Team Fores HR; Türkiye genelinde 65 ilde, toplam 17 bin gencin cebine girmeyi başardı.

2019 yılı itibariyle, kendi geliştirdiği özel bir yazılımla, akıllı cep telefonları için bir uygulama geliştirerek Türkiye çapında iş arayan binlerce gencin cebine girmeyi başaran Team Fores HR; sadece geçtiğimiz 6 ay içinde 2100’den fazla gence 51 bin günün üzerinde iş olanağı sağlayarak gençlerin istihdamında rol oynadı.

Perakende sektörünün part time ve dönemsel işgücü gereksinimlerini; bir yandan okurken bir diğer yandan çalışmayı tercih eden üniversiteli gençlerden oluşan ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR; ilk altı aylık süreçte pandemiden ötürü kısıtlamalar yaşanmasına rağmen 2021 yılı ikinci yarısında sağladığı istihdam olanakları ile iki binden fazla gencimize çalışma fırsatı sundu.

“Part time çalış, İş dünyası ile erken tanış” mottosunu özümseyen Team Fores HR; gençlerimizin henüz okurken deneyim kazanmalarını, iletişim yeteneklerini geliştirmelerini, iş hayatını tanımalarını, kariyerlerine yön verirken dikkat etmeleri gereken konuları ve yeteneklerini kavramalarını sağlarken diğer yandan gençlerimizin bütçelerine de destek olarak ve erken yaşta sigortalı olmalarını sağlayarak, bir nevi sosyal sorumluluk görevini de hayata geçirmekte.

Atasun Optik, Mango, BM Club, Pandora, İpekyol, Twist, Benetton, Kappa, Network, Divarese, GAP, Modanisa ve Eren Perakende; MR.D.I.Y gibi birçok dev markanın ek işgücü ihtiyaçlarını deneyimli ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR; Özel İstihdam Bürosu İzin Belgeli ve Geçici İş İlişkisi Yetki Belgesi sahibi bir insan kaynakları şirketi olarak, bu yıl sektörde 10. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

Firmalardan

SGS, dünya markalarını Türkiye ve yakın coğrafyada temsil ediyor

Editör

Yazar:

Yurt dışında yapılan ticaretin Türkiye’deki işlemlerini tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulan SGS Itriyat Gıda Sanayi, dünya markalarını ülkemize getiriyor. Firma CEO’su Gökhan İnceoğlu, “Biz temsil ettiğimiz birçok dünya markası ve ticari grubun işlemlerini Türkiye’ye taşıma kararı aldığımızda projeyi Düzener ailesi ile birlikte geliştirdik.  Şu anda hem ithalat hem de ihracat konusunda tam yetkin bir ekip ile birçok dünya markasının Türkiye temsilciliği ile Türkiye’nin önemli markalarının bir kaçının ihracatını yapıyoruz” dedikten sonra +4 derece ürünlerin bünyeye katılmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Çok uzun yıllar dünyanın en önemli markalarından birisi olan Ferrero’da yöneticilik yapmış olmanın verdiği tecrübe ile özellikle çikolata ve taze ürün kategorisinde çalışıyorduk. Bu alanda dünya piyasasında çok az sayıda üretici var. Hem teknoloji hem de know-how olarak biz en önde gelen üreticilerden biriyiz. Dünyanın en önemli birkaç markası bizimle birlikte geçtiğimiz yıl üretime geçti. Bunlar arasında Mondelez, Diagio, Obala ve Universal Studios var.

Her ülke için dağıtıcı çalışması yaptığımızda bizim için ilk tercih edilen partner Eker’di. Zaten bu konuda karşılıklı ihtiyaçlarımızı konuştuğumuz anda birlikte çalışmaya başlayamaya karar verdik. Çok güçlü bir işbirliğimiz ve bunun ötesinde çok sağlıklı bir iş ortaklığımız var. İki firma elindeki imkanları doğru kullanıyor. Bu konuda gerek Eker’in yönetim ekibi, gerekse ailenin desteği en üst seviyede oldu. Dolayısıyla şu anda Eker‘in altyapısı ile çok geniş bir penetrasyona ulaştık ve Türkiye’de giderek güçlenen bir Pazar payına doğru ilerliyoruz.”

Diğer taze ürün kategorisinde olduğu gibi donuk pastalar ile çalışmayı planlamaya başladıklarında ilk tercihlerinin Pernigotti firması olduğunu kaydeden İnceoğlu, “Çok saygın bir marka ve geniş alt yapısı çok sağlıklıydı. Biz ilk teklif ettiğimizde firmanın üst yönetimi bize çok ilgili davrandı ve kısa sürede dağılım için anlaştık. Ürünlerin tüm yıl satışının olması bizim dondurma dolaplarında Pernigotti ile işbirliğimizi çok güçlü kılıyor” dedikten sonra Temmuz A.Ş ile olan işbirliklerini şöyle sıraladı:

Bizim uluslararası çalışmalarımız çok eski bir temele sahip. Bu çalışmaları Dubai ve İtalya’dan senelerce yürüttük. Ama Türkiye’de üretici kimliğimiz bizi bir trading firması yapma çerçevesi dışında tuttu. Pandemi öncesi aldığımız karar aslında tam yerine denk geldi ve Ticari çalışmaların bir çatı altında toplanması fikri oluştu. Gıda üzerinde gidiyoruz. Kuru, taze ve donuk 3 kategoride varız. Dünya çok büyük olduğu kadar çok da hızlı artık, bir günde Kore’ye mal satabiliyor, bir günde Hindistan’dan mal alabiliyorsunuz. Bu ortaklığı kurmak için vizyoner ve tecrübeli kişilerin bir arada olması yeterli olacaktı. Aslında bu süreçte özellikle fon yöneticileri ile konuştuk. Maalesef ülkemizde bu konularda uzun vadeli, geniş acılı düşünen ticareti beyinler çok az. Bizim Şener Düzener ve Semih Sağlam ile bir araya gelmemiz bu arayış sürecinde oldu. Her ikisi de tecrübelerinin yanı sıra, dünya görüşü olarak birçok Türk yatırımcısının çok ötesinde beyinler. Genç neslin tecrübeli ve vizyoner insanlarıyla birlikte bu projelere can vermek ve bu seviyelere taşımak bizim için çok keyifli oldu. Amacımız SGS ile Türkiye’de yakaladığımız bu ivmeyi, Dünyanın hızına uyum sağlayan bir Türk ticaret ihracat organizasyonu olarak birçok ülkede klonlamaktır.”

Mondelez’in dünya markaları ürünlerini tüketicilerle buluşturan İnceoğlu’na gelecek planlarını sorduk. İnceoğlu, “Aslında biz sadece Mondelez markaları değil , bir çok önemli dünya markası adına üretim yapan 3 uluslararası organizasyonun bir parçasıyız. Ayrıca bu 3 organizasyonun sadece Türkiye’deki değil, yakın bölgedeki 7-10 ülke arasında değişen bölgelerinin de resmi temsilciliği SGS olarak bize ait. Üretim yeteneğimiz çok özel. Dünyada özel bir know how a sahip ve çok özel üretim tesisleri ile yapılan ürünler yapabiliyoruz ve bu ürünlerin hepsi özel koşullarda satılabiliyor. Bunun içinde bizim taze ve donuk kanalları doğru yönetiyor olmamız çok yakın gelecekte ürün portföyümüzü ne kadar geliştirebileceğimizin ortaya koyuyor” dedikten sonra bu ürünlerin Türkiye’de üretimiyle ilgili şu bilgileri verdi:

Kesinlikle. Zaten taze ve donuk ürünlerin tamamı pazarı çok hızlı büyüyen kategoriler. Bizimde temsil ettiğimiz firmalar marka sahipleri ve üretici olduğu için Türkiye’de özel üretimlerin yapılması planlandı. Türkiye lojistik olarak önemli bir konumda ve tüm tesislerimiz yeni, modern ve kapasite olarak yeterli. Üretim için heyecanlıyız ve prosedürü tamamlamaya çalışıyoruz.”

Temsil ettiği gruplardan biri Costco’nun dünyadaki en önemli tedarikçilerinden biri olduklarını kaydeden İnceoğlu, “Bizde grup adına Türkiye’den giden ve gidecek ürünlerin artması için var gücümüzle çalışıyoruz. 2022 Ocak ayı içinde Türkiye ofisimizin faaliyete geçmesi ile takip edilen projeler hızlanacak ve Uzak doğu ile Amerika kıtası için yapılan ürünler hızla Costo ve benzeri büyük birkaç perakende devinin raflarında olacak. O süreçte ülkemiz için bu güzel haberleri paylaşmaktan büyük keyif alacağız” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Perakendede yeni yıl hareketliliği gençleri sevindiriyor…

Editör

Yazar:

Pandemi sürecinde geçtiğimiz yılbaşı döneminde yeterli hareketliliği yakalayamayan perakende sektöründe bu yılbaşının tatlı telaşı kendini göstermeye başladı. Beklenilenin üzerinde bir ilgi gören ve alışveriş şenliğine dönen Efsane Cuma’nın ardından sektör yeni yıl dönemi için hazırlıklarını yoğunlaştırdı.

Uzun yıllardır “Perakende Sektörünün Tamamlayıcı Gücü” olarak sürdürdüğü çalışmalarında, özellikle hazır giyim sektörünün dönemsel ve part time işgücü gereksinimlerini karşılayan ve binlerce gence iş imkanı sunan Team Fores HR; yine ve yeniden heyecanlı bir “Yılbaşı Dönemi” hazırlığında.

Team Fores HR; perakende sektörünün yoğunluğunun, dolayısıyla mağaza trafiğinin çok arttığı, yılbaşı dönemi, indirim dönemi ve kampanya dönemlerinde ortaya çıkan işgücü ihtiyaçlarına, kendi bünyesindeki yüksek okul ve lisans öğrencilerinden oluşan ekipleriyle hızlı çözümler sunmaya devam ediyor.

Perakende sektörünün part time işgücü gereksinimlerini; bir yandan okurken bir diğer yandan çalışmayı tercih eden üniversiteli gençlerden oluşan ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR, bu yılbaşı dönemi için de markalardan gelen talepleri karşılamak adına gençlerle görüşmelere başladı.

Yılbaşı yoğunluğunda müşterilerine kusursuz ve eksiksiz hizmet sunmaya çalışan markaların mağazaları için talep ettikleri satış destek, kasa destek, ambalaj, depo destek elemanları gibi ilave iş gücü ihtiyaçlarında tamamlayıcı güç olarak hizmet veren Team Fores HR; aynı zamanda gençlerimizin henüz okurken deneyim kazanmalarını ve iş hayatını tanımalarına da yardımcı oluyor.

Sektörün öncü ve lider markaları; Atasun, Mango, Dagi, Beymen Club , Paşabahçe, Network, Benetton, İpekyol, Twist, Pandora gibi birçok dev markanın, tüm ek işgücü ihtiyaçlarında deneyimli ekipleriyle TAMAMLAYICI güç olarak hizmet veren Team Fores HR; sadece geçtiğimiz 6 ay içinde 1900’den fazla gence 48 bin gün üzerinde iş imkanı sağlayarak gençlerin istihdamında büyük bir rol oynuyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER