Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

ECE Türkiye sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen yaşam alanları yaratıyor

Editör
Abone Ol:

ECE Türkiye, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını ekonomik kalkınmaya, sosyal gelişime katkı ve çevresel korumaya destek sağlama ekseninde sürdürüyor. Sürdürülebilir gelişimin sac ayaklarından biri de kaynakların verimli kullanımı, ihtiyaçlar karşılanırken ekosistemin korunması. Tüm dünyada en önemli konuların başında gelen iklim değişikliği, yaşam tarzımızda, iş yapış biçimlerimizde de değişikliği zorunlu hale getiriyor. Sürdürülebilirliği odağına alan şirketler, çevreye verdiği zararı en aza indirmek, mevcut kaynakları en verimli şekilde kullanmak için adeta bir “yeşil dönüşüm”den geçiyor. Bu dönüşüm sürecinde binalarda yapılan düzenlemelerde büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalara göre dünyadaki çevresel etkilerin yaklaşık %70’i binalardan kaynaklanıyor. Bu çerçevede binalarda yapılan değişim ve dönüşümler, yeşil binalar inşa edilmesi çevresel etkileri en aza indirgemek adına önemli bir rol oynuyor.

Bu kapsamda, tüm çalışmalarını sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde şekillendiren ECE Türkiye’nin yatırım ve yönetimini üstlendiği Espark ve Marmara Park Alışveriş Merkezleri, 2015 yılından bu yana her yıl aldıkları BREEAM (Bina Araştırmaları Kuruluşu Çevresel Değerlendirme Metodu) sertifikası ile yapıların çevresel etkilerinin azaltılmasına yönelik başarılı çalışmalarını belgelendiriyor. Her iki AVM de dünyada 50’den fazla ülkede aktif olan yeşil bina değerlendirme sistemi BREEAM-In-Use Sertifikası için sağlık ve konfor, enerji, ulaşım, su, malzeme, atık, arazi kullanımı ve ekoloji, kirlilik, yenilikçilik konu başlıklarında yapılan 9 sürdürülebilirlik kategorisindeki denetimleri başarıyla tamamladı. Espark ve Marmara Park, 2019 yılında çok iyi düzeyden mükemmele ulaşan performanslarını bu yıl da korudu.

Bunun yanı sıra Marmara Park, Espark ve TerraCity Alışveriş merkezleri, 2021 yılında kullandıkları elektriği yerli ve milli yeşil enerji sertifikası YEK-G ile belgelendirdi. Marmara Park, Espark ve TerraCity bu belgeyle elektrik tüketiminden kaynaklanan karbon emisyonlarını sıfırlayarak %100 yenilebilir enerji kullandıklarını belgelemiş oldu. 2022’de de bu yönde çalışmalar devam ediyor. Çevresel sürdürülebilirlik kapsamında, atık yönetimi de bir diğer önemli başlık. Birçok işletmede olduğu gibi Alışveriş merkezlerinde de ciddi miktarlarda atık oluşuyor. Kaynakların verimli kullanılması, atık miktarının azaltılması, israfın önlenmesi adına atıkların geri dönüşüme kazandırılması büyük önem arz ediyor. ECE Türkiye, alışveriş merkezlerinde kurulan depolama merkezleri, tehlikeli atıklar için oluşturulan alanlar ve sorumlu kişilerin tayin edilmesi, atıkların ayrıştırılıp ilgili firmalara teslimi, belgelendirilmesi, verilen eğitimler de dahil olmak üzere atık yönetimi ile ilgili gerekli tüm önlemleri alıyor. Yapılan çalışmalar kapsamında Marmara Park, Aqua Florya, Espark, Park Afyon, TerraCity ve Sur Yapı Marka Alışveriş merkezleri T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından yapılan denetimleri başarıyla geçerek Sıfır Atık Belgesi’ni aldı. Yönetim portföyündeki diğer alışveriş merkezlerinin de değerlendirme süreçleri devam ediyor.

ECE Türkiye yönetimindeki AVM’lerde çevresel etkilerin en aza indirgenmesi için elektrik ve su tüketiminde ciddi tasarruflar sağlanarak karbon ayak izini düşürmeye yönelik çalışmalar yapıyor. Enerjinin takip edilmesi, enerji verimliliğinin artırılması, yenilenebilir enerji kullanımı, atık ve su yönetimi alanlarında çalışmalar hayata geçiren ECE Türkiye, yönetimindeki tüm binaların çevreye olan etkisini minimum düzeye indirmeye çalışıyor. Alınan önlemler sayesinde, ECE Türkiye portföyündeki Alışveriş merkezlerinde 2021 yılında toplam 32 bin metreküp su, 5 milyon kWh elektrik tasarrufu sağlandı. Tasarruf edilen su miktarı yaklaşık 3.200 hanenin aylık su tüketimine; elektrik miktarı ise yaklaşık 50 bin hanenin aylık elektrik tüketimine veya 742 adet ilçe stadyumunun bir sezonluk saha aydınlatmasına denk geliyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER