Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

İstanbul’un banka şubesi en bol caddesi

Editör
Fatih Kurulkan
Abone Ol:

Maptriks’in verilerine göre Bağdat Caddesi 106 banka şubesi ile İstanbul’un en fazla banka şubesine sahip ilçesi olurken Türkiye’de yaklaşık her iki banka şubesinden birisi ise Marmara bölgesinde.

Türkiye’nin 81 ilinde cadde ve sokaklara kadar nokta bazında tüm coğrafyayı inceleyip sektörlere yönelik detaylı raporlar sunan Maptriks’in verilerinden elde edilen bilgiye göre Türkiye’nin banka şube sayısı dağılımı dikkat çekici sonuçlar ortaya koyuyor.

Elde edilen verilere göre Türkiye’deki her dört banka şubesinden biri İstanbul’da bulunuyor. Banka şubesi sayısında yüzde 29’luk oranla ilk sırada yer alan İstanbul’un en yakın takipçisi ise yüzde 10 ile Ankara. Sıralamada İzmir yüzde 7 ile üçüncü, Antalya ve Bursa ise yüzde 4’lük oranlar ile dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor.

Verilerin ortaya koyduğu diğer bir önemli sonuç ise Türkiye’nin Doğu bölgesindeki banka şube sayısının azlığı oldu. Türkiye’nin en az şube sayısına sahip illeri sırasıyla Bayburt, Kilis, Ardahan, Tunceli ve Iğdır oldu.

Veriler, Marmara Bölgesi’nin yüzde 41’lik oran ile açık ara Türkiye’nin en fazla banka şubesi olan bölgesi olduğunu da gösterdi. Bu ise Türkiye’de yaklaşık her iki şubeden birinin Marmara bölgesinde olduğu anlamına geliyor. Marmara bölgesini sırasıyla yüzde 20 ile İç Anadolu, yüzde 13 ile Akdeniz, yüzde 12 ile Ege, yüzde 7 ile Karadeniz, yüzde 5 ile Doğu Anadolu ve yüzde 2 ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri takip ediyor.

İstanbul’un en fazla şubesi Bağdat Caddesi’nde

Maptriks’in tek bir tuşla detaylı verileri noktasal olarak da ortaya koyan Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) üzerinden elde edilen verilere göre İstanbul’da en fazla şube Bağdat Caddesi’nde yer alırken en fazla şubenin bulduğu ilçe ise Kadıköy oldu.

106 banka şubesi ile başı çeken Bağdat Caddesi’ni sırası ile 56 şubenin bulunduğu Alemdağ Caddesi ve 47 şubenin bulunduğu Büyükdere Caddesi takip ediyor.

İstanbul genelinde toplam banka şubesinin en yoğun olduğu ilçe sıralaması ise şu şekilde oldu: Kadıköy (%9), Şişli (%7), Fatih (%7), Beşiktaş (%5) ve Ümraniye (%5).

Yine verilerden derlenen bilgiye göre Türkiye’deki banka şubelerinin yüzde 82’si yerli bankalara yüzde 18’si ise yabancı bankalara ait.

“Sırf kalabalık diye bir yere mağaza açılmaz” Konuyla ilgili açıklama yapan Maptriks Kurucu CEO’su Fatih Kuralkan, “Batılı büyük şirketlerin yatırım yapacakları alanları belirlerken kullandıkları Coğrafi Bilgi Sistemlerini kendi teknolojilerimiz ile Türk şirketlerin hizmetine sunuyoruz. Bu sistem ile yalnızca şubeler konusunda değil perakende, hızlı tüketim ürünleri, enerji, finans, gayrimenkul, medya ve daha birçok sektör için en ücra alanlara kadar hedef odaklı veriler sunuyoruz.” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER